3. 5. 2009 21:59
Brno - Slavia 1:0, Olomouc - Teplice 2:1
Bolselav doma prohrála s Libercem 1:4
Bolselav doma prohrála s Libercem 1:4 | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Trápení fotbalového mistra nebere konce. V nedělním utkání 26.kola Gambrinus ligy podlehla Slavia v Brně 0:1 a popáté za sebou nevyhrála.

Liberec v televizním utkání porazil v souboji o pohárové příčky Mladou Boleslav 4:1 a posunul se na třetí pozici se stejným bodovým ziskem jako druhá Sparta. Čtvrté místo patří Olomouci, která porazila Teplice 2:1.

Zápasy jsme sledovali on-line

Mladá Boleslav padla na pátou příčku. Přitom utkání s lIbercem se pro ni začalo dobře.

Nezmar otočil duel v Boleslavi

Od začátku zápasu se střídaly útočné akce na obou stranách.

Po čtvrthodině hry o sobě dal vědět nejlepší ligový kanonýr Andrej Kerič. Utekl obraně, ale včas vyběhnuvší gólman Miller mu zakončení notně ztížil.

A místo vedení záhy Liberečtí prohrávali. Hrdlička z levé strany perfektně nacentroval do vápna k volnému Michalu Papadopulosovi a domácí kanonýr hlavou vstřelil desátý gól sezony.

Už po třech minutách mohl srovnat aktivní Papoušek, ale svoji akci překombinoval.

Zápas jsme sledovali on-line

Krátce poté se málem trefil boleslavský fantom Chramosta. Vystihl Vulinovu zpětnou přihrávku na Zlámala a v pádu neusměrnil míč do branky.

Po půlhodině ale domácí o vedení přišli, když se poprvé trefil hrdina Severočechů Jan Nezmar, jenž hlavou zavěsil po Papouškově rohovém kopu. Boleslavští vůbec měli v tomto utkání problémy s bráněním standardních situací.

Liberec po přestávce dokázal výsledek otočit. A znovu u toho byl Nezmar. Hrdlička k němu pozdě přistoupil a zkušený forvard se z obtížné pozice ve vápně trefil přesně ke vzdálenější tyči.

Střelec obou libereckých gólů byl za hodinu hry střídán. Náhradník Jan Blažek byl na hřišti jen minutu a po Papouškově centru hlavou zvýšil na 3:1.

Boleslavští se nechtěli s porážkou smířit a dvacet minut před koncem předvedli parádní kombinační akci, na jejímž konci pálil po Opielově pasu Papadopulos a gólman Zlámal skvělým zákrokem vyrazil na tyč.

Do boleslavských snah se však začala vkrádat křeč a marnost domácích korunoval vlastní gól Petra Macha v závěrečné desetiminutovce.

Brno uhlídalo náskok proti Slavii

Body možná ještě budou muset počítat obhájci titulu z Edenu. Pokud totiž Sparta v pondělí porazí Baník, sníží náskok na stále vedoucí Slavii na pět bodů.

Na duel Brna se Slavií se těšil především ex-brněnský forvard Aleš Besta, jehož na podzim vedení Jihomoravského celku vyřadilo z kádru.

Známý bouřlivák také začal zostra a hned po pár sekundách od úvodního hvizdu naložil domácímu obránci Živnému loktem do obličeje.

Trenér Slavie Karel Jarolím má o čem přemýšlet
Trenér Slavie Karel Jarolím má o čem přemýšlet | Foto: Ondřej Besperát

Aktivněji začalo Brno a brankáře Vaniaka poprvé ohrozil Tomáš Došek. Velká šance se však záhy urodila na druhé straně. Ránu Dušana Šventa vytěsnil brankář Bureš konečky prstů na roh.

Pražané začali pasivněji a po velké hrubce obrany po půlhodině hry inkasovali.

Stoper Brabec podběhl vysoký centr od svého kolegy z obrany, chvilkové nepozornosti využil poté Tomáš Došek, který utekl celé pražské obraně a bez problémů překonal Vaniaka.

Brno bylo i nadále aktivní. Slavia se dostala k ohrožení branky zásluhou efektní Fořtovy střely.

Brňané začali aktivnější i po přestávce, ale Slavia přebrala záhy iniciativu a připravila si velkou šanci po hodině hry. Bureš nadvakrát vyboxoval Fořtův pokus a dorážku Ivany dokázali před odkrytou brankou domácí odvrátit. Hosté tlačili a Brno často jen odkopávalo.

Slavii, už bez vystřídavšího Besty, se nedařilo v koncovce. Tutovku spálil Pekhart. Tváří v tvář Burešovi nastřelil pouze břevno.

Svěřenci trenéra Beránka mohli definitvně rozhodnout minutu před koncem, ale brankář Vaniak vytáhl Doškovu střelu na roh.

I tak Brno uhájilo proti Slavii vítězství, což se jim povedlo počtvrté za sebou.

Ordoš nasměroval Olomouc k výhře

V souboji o pohárové příčky na Hané porazila Sigma Olomouc Teplice zejména zásluhou autora obou branek Michala Ordoše 2:1.

Ale zejména v první půli utkání v Olomouci s Teplicemi byl k vidění spíše průměrný fotbal.

O něco lépe se prezentovala domácí Sigma, která šla také zásluhou Michala Ordoše po čtyřiadvaceti minutách do vedení.

Ještě před tím nebezpečně pálil z hranice šestnáctky domácí Hubník a chvíli po něm i teplický Stožický. Hubník však těsně minul bránu a teplický fotbalista zase z nadějné pozice mířil jen doprostřed brány.

Zdeněk Psotka
Zdeněk Psotka | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Po něm zase po brazilské spolupráci s Melinhem mířil těsně mimo Rossi.

Pak už se ale domácí radovali. Nepožitek přímočaře zatáhl míč dopředu, nahrál doprava na neobsazeného  Ordoše, jenž bombou k tyči z hranice šestnáctky poslal domácí do vedení.

Před přestávkou to olomouckým stadionem jen zahučelo, když Melinhův přímý kop prosvištěl kolem Grigarovy branky.

Po přestávce se Sigma zlepšovala a po hodině hry se dočkala druhé gólové pojistky po parádní akci Michala Ordoše.  Ten se uvolnil a z dvaceti metrů se trefil ke vzdálenější tyči téměř do šibenice.

Zápas ještě zdramatizoval v devadesáté minutě Andrej Hesek. Marešovu střelu usměrnil za Drobiszova záda. Hosté už ale měli málo času, navíc Janotka v nastavení málem přidal třetí gól.

Jablonec rozstřílel Plzeň

V duelu mužstev ze středu tabulky prohrála Plzeň v Jablonci 0:3.

Jako první sice zahrozil hostující Limberský, ale domácím pomohla k cestě za vítězstvím hrubá chyba plzeňské obrany.  Po ní už v jedenácté minutě skóroval střelou k tyči Jozef Hamouz.

V ochozech jabloneckého stadionu byli hodně slyšet příznivci Viktorie, pro něž připravil západočeský klub výjezd zdarma.

Na konci první půle se jim však notně zatajil dech. To David Lafata našel přihrávkou Pavla Eliáše, který minul branku.

Hostujícím hráčům se směrem dopředu příliš nedařilo. Jejich akce většinou skočili nepřesností, anebo si je pohlídala jablonecká obrana.

Svěřenci Františka Komňackého se hodně přiblížili výhře po hodině hry, kdy se znovu trefil Hamouz. Po rychlém brejku mohl ještě nahrávat ale volil střelu a míč zaplul do branky Plzně.

Deset minut před koncem pak zvýšil Jablonec po přečíslení na konečných 3:0. Dva plzeňští hráči čelili nájezdu čtyř jabloneckých, nepokryli si Jiřího Valentu, jenž v soboji jeden na jednoho překonal brankáře Michala Daňka.

Klinka vystřelil důležitou výhru

Zachraňující se Kladno na jaře hodně těží ze hry zkušené dvojice Drsek - Klinka. A stejní hráči se podepsali i pod těsnou výhru 1:0 v klíčovém duelu s rovněž sestupem ohroženou Příbramí.

Zápas rozhodla 37. minuta.  Dlouhý aut Drska prodloužil Zachariáš a Tomáš Klinka z malého vápna střelou pod břevno nedal brankáři sebemenší šanci.

Hosté po přestávce dvakrát sahali po vyrovnání, ale ani jednou neuspěli.

Hned po změně stran se Huňa probil přes Dubského a přehazoval brankáře Pavlíka, jeho pokus však skončil na břevně kladenské branky.

V samotném závěru se zcela sám před Pavlíkem ocitl Plašil, ale trestuhodně přestřelil branku.

Po hodině hry vychytal příbramský gólman Hruška Zachariáše a ani jeden tým už tak skórovat nedokázal. Kladno se tak výrazně přiblížilo k záchraně. Od sestupových pozic má už osmibodový odstup.

1. FC Brno - SK Slavia Praha 1:0 (1:0)
Branka:
28. Došek. Rozhodčí: Paták - Čecháček, Vysloužil. ŽK: Střeštík (Brno). Diváci: 5255.
Brno: Bureš - Mareček, Dvorník, Živný, Čoupek - Kalivoda, Švejnoha, Heinz (65. Polách), Střeštík (57. Lira) - Rabušic (74. Smutný), Došek. Trenér: Beránek.
Slavia: Vaniak - Dřížďal, Suchý, Brabec, Hubáček - M. Černý, Cissé (58. M. Jarolím), Belaid, Švento - Besta (46. Ivana), Fořt (68. Pekhart). Trenér: K. Jarolím.

FK Jablonec 97 - FC Viktoria Plzeň 3:0 (1:0)
11. a 66. Hamouz, 79. Valenta. Rozhodčí: Kovařík - Hojsík, Jiřík. ŽK: Krejčí, Homola - Varadi, Limberský, Horváth. Diváci: 3622.
Jablonec: Zich - Krejčí, Homola, Zábojník, Hamouz - Haurdič (70. Michálek), Eliáš, Loučka, Hloušek - Klapka (72. Valenta), Lafata (90+1. Vukovič). Trenér: Komňacký.
Plzeň: Daněk - Ševinský, Hájovský, Halama, Lecjaks - Limberský (60. Mlika), Kolář, Horváth, Jiráček - Varadi (86. Presl), Krbeček (72. Tatanašvili). Trenér: Vrba.

Sigma Olomouc - Teplice 2:1 (1:0)
24. a 63. Ordoš - 90. Hesek. Rozhodčí: Jílek - Mencl, Urban. ŽK: Melinho, Hubník, Nuc - Matula, Merzič, Lukáš, Klein. Diváci: 4548.
Olomouc: Drobisz - Rossi, Hudec, Škerle, Heidenreich - Kaščák, Nepožitek - M. Hubník (73. Nuc), Melinho, Kobylík (62. Janotka) - Ordoš (86. Toleski). Trenér: Psotka.
Teplice: Grigar - Merzič, Lukáš, Klein, Rosa (85. Hesek) - Verbíř (46. Smejkal), Ljevakovič (72. Mahmutovič), Matula, Vachoušek, Stožický - Mareš. Trenér: Plíšek.

Kladno - Příbram 1:0 (1:0)
Branka:
37. Klinka. Rozhodčí: Jech - Slavík, Santarius. ŽK: Szabo. Diváci: 3035.
Kladno: Pavlík - Bartoš, Beneš, Drsek, Hajník - Bartek (71. Holub), Szabo, Dubský, Zoubele (57. Groos) - Zachariáš, Klinka (81. Šilhan). Trenér: Hřídel.
Příbram: Hruška - Plašil, J. Štochl, Nohýnek, Pleško - Klesa, Tarczal, Nechvátal (57. Borek), Fantiš (50. Kalabiška) - Dos Santos (68. Oguzhan), Huňa. Trenér: Morales.

FK Mladá Boleslav - FC Slovan Liberec 1:4 (1:1)
17. Papadopulos - 31. a 48. Nezmar, 61. Papoušek, 83. vlastní Mach. Rozhodčí: Kocourek - Košec, Kovařík. ŽK: Rolko - Dejmek.
Boleslav: Miller - Kalina, Procházka, Rolko, Hrdlička (57. Mach) - Mendy (67. Kysela), Opiela, Sylvestre, Hrdlička - Papadopulos, Chramosta (46. Řezníček). Trenér: Hapal.
Liberec: Zlámal - Janů, Holeňák, Košťál, Vulin - Dočkal, Gecov (26. Dejmek), Papoušek (81. Dort), Liška - Nezmar (61. Blažek), Kerič. Trenér: Škorpil.

1. Slavia 26 15 7 4 49:22 52
2. Sparta 25 12 8 5 39:21 44
3. Liberec 26 12 8 6 35:25 44
4. Olomouc 26 12 7 7 33:32 43
5. Mladá Boleslav 26 11 9 6 35:32 42
6. Jablonec 26 12 4 10 28:29 40