5. 11. 2009 20:55
Slavia Praha - Valencia 2:2 (0:1)
Hedwiges Maduro slaví druhý gól v síti Slavie
Hedwiges Maduro slaví druhý gól v síti Slavie | Foto: Sport

Praha - Fotbalisté Slavie zopakovali překvapení z Valencie a také doma sebrali španělskému gigantovi body. Ve čtvrtečním zápase Evropské ligy s ním remizovali 2:2.

Svěřenci Karla Jarolíma na někdejšího finalistu Ligy mistrů dlouho nestačili, v závěru se však i v deseti vzchopili a dokázali potěšit deset tisíc fanoušků.

Postup do jarní vyřazovací části je přesto daleko, český mistr má po čtyřech utkáních na svém kontě jen dva body.

Úvod střetnutí byl z obou stran opatrný a fotbal se hrál spíše v prostorách středového kruhu. Rychlou akci Slavia předvedla až po osmi minutách. Hostující obrana nedokázala zpacifikovat letící míč, k němuž se dostal Grajciar.

Jenže slovenský záložník neměl tak rychlé nohy, nechal se vytlačit a s jeho zakončením si brankář Moya poradil.

Zápas byl hodně ostrý, což se ukázalo ve dvanácté minutě, kdy útočník Žigič nevybíravě zajel do slávistického gólmana. Vytáhlý reprezentant Srbska Romanovse zranil, ten se přesto nenechal vystřídat.

Byla to chyba. Valencia nemohla nevidět, jak kulhá. A když se minel nevyvarovali ani hráči před ním, museli se fanoušci Slavie bát nejhoršího.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ON-LINE ZDE:

Jako když Trapp čekal tak dlouho s rozehrávkou, než jej o míč hráči španělského klubu připravili. Bylo z toho přečíslení, ale šance ne. O chvíli později už musel Romanovs zasahovat, nadvakrát pokus Barajy lapil.

Valencie se ujala vedení 2:0

Hůře bylo ve 21. minutě. Hosté překvapili slávistickou defenzivu i brankáře. Před Matem zasahoval Hubáček, jenže se nevyvaroval faulu ve vápně, čehož si norský sudí Moen všiml a ukázal na značku pro penaltu.

Z ní se Joaquín nemýlil a otevřel skóre zápasu.

Krátce poté přidala Valencie i druhý, zřejmě regulérní gól, když zraněného Romanovse překonal Mata. Leč rozhodčí tentokráte domácím pomohli, viděli ofsajd.

To už nemohla slávistická střídačka ignorovat a kouč Jarolím poslal na trávník náhradníka Vaniaka. Zkušený veterán se ani nerozhýbal a už musel čelit dalším nájezdům hostů.

Po půlhodině se hráči v červenobílých dresech pokusili o protiútok. Skoro to vyšlo, na pohled neškodná střela Grajciara totiž vypadla Moyovi z rukavic, španělský gólman své zaváhání napravil na poslední chvíli.

Do konce první půle už domácí nic kloudného nepředvedli a do kabin odcházeli za stavu 0:1. Slávistický kouč pak vystřídal nevýrazného Naumova, místo něj přišel Janda.

Bylo to málo platné. Hosté hned ve 47. minutě vstřelili další branku, s níž nemohl udělat nic ani plachtící Vaniak. Na 2:0 zvýšil po rohovém kopu parádní ranou z dvaadvaceti metrů Maduro a obratu už se mohlo jen snít.

K senzaci ale nakonec došlo

Vypadalo to, že všechny naděje pak vzal domácím Šenkeřík a sudí, který forvarda za faul u postranní čáry po druhé žluté kartě vyloučil.

S tím už se dalo z pohledu domácích těžko něco dělat. Valencie bez větších potíži proti deseti bránila svůj náskok. Způsobem, že držela míč, kombinovala a ani už se netlačila za dalším gólem.

Až s blížícím se závěrem se hráči (překvapivě i Slavie) trochu probrali. Nejdříve střílel Pablo a jeho pokus skončil jen těsně vedle tyče. Pak zahrozil další hostující hráč Baraja, jenž hlavou lízl břevno.

Jenže to Valencie měla proměnit, nebo naopak měla ubrat plyn. Slavia se pak zčistajasna dostala do dvou šancí a obě proměnila!

Nejdříve červenobílí vybojovali rohový kop, po němž se Janda vyšplhal do vzduchu a překonal Moyu - 1:2. To na světelné tabuli svítila 79. minuta.

Eden ožil a slávisté vycítili šanci. A povedlo se jim nečekané. O tři minuty později totiž vyrovnali, když po smělém průniku zakončoval Hloušek a odražený míč od brankáře poslal do sítě Grajciar.

Víc už se nestalo a fotbalové rozloučení s nedávno zesnulou slávistickou legendou Františkem Veselým nakonec neskončilo tak špatně, jak se původně zdálo.