reklama

Nigérijský prezident: Na 2 roky ruším fotbalovou repre

Nigérijci si příliš gólových radostí na MS neužili Nigérijci si příliš gólových radostí na MS neužili autor: Sport
Nigérie totiž nevyhrála na MS od roku 1998

Praha - Byli jen kousek od toho, aby postoupili na MS do osmifinále, nakonec fotbalisté Nigérie smutnili. A teď musejí o to víc.

Prezident země Goodluck Jonathan totiž zakázal fotbalové reprezentaci účastnit se v nadcházejících dvou letech mezinárodních soutěží.

Nigérii tak hrozí, že bude kvůli zásahu vlády do tamního fotbalového svazu vyloučena z Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA).

Čtěte také:
Francii hrozí vyloučení z FIFA. Kvůli Sarkozymu a spol
Blatter neuspěl. Domenech byl na koberečku v parlamentu
Holanďané se hádají, Persie nemůže vystát Sneijdera

"Zatím z Nigérie nemáme žádnou oficiální informaci týkající se této kauzy. Ale jinak je postoj FIFA k vměšování se politiky do fotbalu dobře známý," řekl mluvčí FIFA Jérome Valcke.

Například v úterý prezident FIFA Sepp Blatter pohrozil Francii, že pokud se bude vláda v čele s prezidentem Nicolasem Sarkozym zapojovat do dění ve francouzské reprezentaci, vyřadí národní tým z mezinárodních soutěží a její kluby z evropských pohárů.

Jonathana naštvalo, že jeho tým získal na šampionátu jen jeden bod a hlavně to, že od roku 1998 na mistrovství světa nedokázal vyhrát. Nyní chce, aby v dalších dvou letech došlo k úplné reorganizaci nigérijského fotbalu.

Přitom Nigérijci v posledním zápase remizovali v přímém souboji o postup s Jižní Koreou a jen díky velkému množství zahozených šancí remizovali 2:2, díky čemuž se do osmifinále probojoval soupeř.

Nigérijský fotbalový svaz zatím o nařízení nic neví. "Nemáme o tom žádné informace, žádné nařízení, žádný dopis od prezidenta. Vládě a všem fotbal milujícím Nigerijcům se ale za předčasný konec týmu na MS omlouváme," řekl mluvčí svazu Ademola Olajire.

Ten zároveň prohlásil, že chce u týmu udržet švédského trenéra Larse Lagerbäcka, který by měl být autorem připravovaného programu na lepší podchycení mladých talentů.

Nigérijský svaz navíc chce předejít dalším špatným výsledkům větším počtem přípravných zápasů. V září by Nigérie měla sehrát první soutěžní zápas v kvalifikaci o postup na Africký pohár proti Madagaskaru.

reklama