Nizozemci ukopali výhru s Austrálií a jsou v osmifinále MS!

FOTO Španělé končí a pláčou, Nizozemci otočili pro krále
Středa byla na fotbalovém šampionátu pro favority jako noc a den. Svoje zatmění zažili Španělé, kteří si po porážce s Chile "zajistili" vypadnutí  už v základní skupině. Brankář Realu Madrid Casillas v Brazílii lovil míč ze sítě sedmkrát.
Nizozemští fotbalisté sice připravili králi Vilému Alexandrovi a králově Maximě v duelu s Austrálii vskutku infarktový zážitek, naštěstí s dobrým koncem pro "Oranjes". Po vítězství 3:2 postupují do vyřazovací části.
První drama se v Rio de Janeiru odehrálo už před zápasem, když desítky chilských fanoušků prorazily brány stadionu, aby viděly duel se Španěly.
Trenér Vicente del Bosque po výprasku 1:5 s Nizozemskem nechal v brance kapitána Casillase, zato ve stoperské dvojici nahradil Piquého Martínezem a místo záložníka Xaviho nasadil pohyblivějšího Pedra. Jeho protějšek Jorge Sampaoli vyztužil zadní řadu třetím stoperem Franciscem Silvou.
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
18. 6. 2014 19:50
Fotbalisté Nizozemska porazili i Austrálii a mohou začít slavit postup do osmifinále mistrovství světa.

Praha - Fotbalisté Nizozemska porazili i Austrálii a mohou začít slavit postup do osmifinále mistrovství světa v Brazílii. Po vydřené výhře 3:2 se usadili na čele skupiny B s plným bodovým ziskem a vzít téměř jistý postup jim při parádním skóre 8:3 může vzít jen zvláštní souhra náhod a ostatních výsledků skupiny.

Nizozemci se ale na povinné tři body s Austrálii natrápili. Po hodině hry dokonce prohrávali 1:2, obrat ve druhé půli ale slepenými góly zařídili van Persie a střídající Depay.

Právě autor vyrovnávací branky van Persie Depaye pustil na hřiště. V utkání totiž viděl druhou žlutou kartu na turnaji a bude kvůli karetnímu trestu chybět v posledním utkání skupiny proti Chile.

Utkání jsme sledovali on-line - čtěte ZDE.

Duel s favoritem začali Australané aktivně, napadali nizozemskou rozehrávku a často tak získávali míče. Dlouho ale nebyla k vidění žádná velká šance.

Za zmínku stojí snad jen hlavička Van Persieho po standardní situaci, se kterou si ale poradil brankář Ryan. S čím už si ale nevěděl rady byl náběh a střela Robbena, který se prohnal středem hřiště a ranou na zadní tyč otevřel ve 20. minutě skóre.

Jenže neuběhla ani minuta a bylo vyrovnáno. Cahill trefil levačkou volej tak přesně, že se odrazil od břevna do brány. Rychlá přestřelka ovšem brzy ustala. Nebezpečný byl pouze pokus Bresciana, který dělovkou bez přípravy přestřelil.

V závěru první půle přišli Oranjes o zraněného obránce Martinse Indiho, jenž byl odnesen na nosítkách a vystřídal ho Depay.

Oar nedal, Depay ano

Po přestávce byla hra nadále vyrovnaná. Nejdříve Sneijderův vyrazil Ryan na roh, ale na druhé straně Bozanic trefil ruku Janmaata a Jedinak pak s přehledem proměnil nařízenou penaltu.

Šance na zázračný výsledek nevydržela dlouho. Van Persie se po třech minutách dostal za obranu a suverénně prostřeli vyběhnuvšího gólmana.

Ale Austrálie mohla jít znovu do vedení, Oar byl na levé straně vápna úplně sám, ale netroufl si na střelu, raději ostře centroval na Leckieho a ten zkoušel zakončit krkolomně hrudníkem, což se nepotkalo s úspěchem. Z následného protiútoku pak Depay napřáhl z dálky a trochu asi zaskočil Ryana, který nedokázal projektil vyrazit.

Austrálie sice hrála aktivně i nadále, ovšem už nedokázala nizozemský blok znovu překonat. Proti Španělsku už ji tak čeká poslední zápas, má jistotu, že ze skupiny už nepostoupí.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina B:

Austrálie - Nizozemsko 2:3 (1:1)

Branky: 21. Cahill, 54. Jedinak z pen. - 20. Robben, 58. Van Persie, 68. Depay. Rozhodčí: Haimúdí (Alž.) - Achik (Mar.), Etchialí (Alž.). ŽK: Cahill - Van Persie. Diváci: 42.877.

Austrálie: Ryan - McGowan, Wilkinson, Spiranovic, Davidson - Jedinak, McKay - Leckie, Bresciano (51. Bozanic), Oar (77. Taggart) - Cahill (70. Halloran). Trenér: Postecoglou.

Nizozemsko: Cillessen - De Vrij, Vlaar, Martins Indi (45.+2 Depay) - Janmaat, De Guzmán (78. Wijnaldum), De Jong, Blind - Sneijder - Van Persie (87. Lens), Robben. Trenér: Van Gaal.

1. Nizozemsko 2 2 0 0 8:3 6
2. Chile 1 1 0 0 3:1 3
3. Austrálie 2 0 0 2 3:6 0
4. Španělsko 1 0 0 1 1:5 0