Nizozemci postupují na penalty, spasil je střídající brankář

Nizozemskému trenérovi Louisi van Gaalovi vyšlo střídání, Tim Krul přišel na hřiště sice až do penaltového rozstřelu, v němž však vyrazil dvě střely kostarických hráčů.
Hráči Argentiny porazili Belgii 1:0 a poprvé od roku 1990 postoupili do semifinále. I když se Lionel Messi, umělecky ztvárněný na kloboučcích jihoamerických fanoušků, tentokrát netrefil,...
... jeho roli převzal střelec jediného gólu zápasu Gonzalo Higuaín. Argentici vytvoří semifinálovou dvojici právě s týmem Nizozemska.
Fanoušci Kostariky dorazili do hlediště stadionu v Salvadoru příjemně naladěni. Ať už by se stalo na hřišti cokoliv, jejich miláčkům už historický postup mezi nejlepších osm mužstev šampionátu nikdo nevezme.
Zato Nizozemci mysleli vysoko a nic jiného než postup nebrali.
6. 7. 2014 0:55
Nizozemsko v penaltovém rozstřelu zdolalo Kostariku, dvakrát se vyznamenal brankář Tim Krul.

Salvador - Posledním semifinalistou mistrovství světa v Brazílii se stali fotbalisté Nizozemska. Finalisté posledního šampionátu sice se senzací šampionátu Kostarikou po základní hrací době i prodloužení remizovali 0:0, ovšem v penaltách byli lepší evropští střelci.

Nizozemci přitom až do sobotního zápasu nevyhráli jediný duel vyřazovací fáze na MS, který skončil po základní hrací době remízou. Utkání jsme v online reportáži sledovali ZDE.

V rozstřelu s Kostarikou se jako rozhodující ukázal tah trenéra Louise van Gaala, jenž do branky poslal místo jedničky Jespera Cillessena vytáhlého Tima Krula, jenž chytil dva z pěti pokusů Kostaričanů.

Nizozemci se naopak trefili všichni, a mohou se tak těšit na středeční semifinále proti Argentině.

Van Persie v tutovkách selhal

Duel v Salvadoru se od začátku stal nizozemským dobýváním kostarické obrany. Středoamerický celek se podle očekávání zatáhl před šestnáctku, "Oranjes" drželi míč a snažili se najít cestu k soupeřově brance.

V první půli se jim to dvakrát povedlo, jenže mezi tyčemi stál ve skvělé formě chytající gólman Navas. Kostarický hrdina osmifinálového duelu s Řeckem ve 22. minutě vychytal zblízka Van Persieho a o sedm minut z podobné pozice ze strany také Depaye.

Na Navase si pak před pauzou nepřišel ani z přímého kopu Sneijder, který hrál šestnáctý zápas na světovém šampionátu a stanovil tím nový nizozemský rekord.

O převaze "Oranjes" svědčilo i to, že ještě před koncem první půle měli na kontě více přihrávek než za celý zápas ve skupině s Chile. I tak ale už v sedmém utkání MS za sebou nešli do kabin s náskokem.

Hrdina Navas Kostariku dlouho držel

Nejlepší útok brazilského turnaje si proti kostarické obranné zdi nevěděl rady ani po přestávce. Hra postrádala spád i šance a Navas byl na rozdíl od první půle dlouho bez práce.

Nizozemci zapnuli až v závěru druhého poločasu, v němž otočili osmifinále s Mexikem. Navasovi ale v 82. minutě po Sneijderově přímém kopu pomohla tyč a vzápětí kostarický hrdina vychytal Van Persieho.

Kostaričané, kteří si ve skupině poradili s Uruguayí a Itálií, hráli v ofenzivě stejně bojácně jako v osmifinále s Řeckem, ale znovu se jich nevídaně drželo štěstí. Ve třetí minutě nastavení mohl rozhodnout Van Persie, jenže bránící Tejeda dokázal na lajně srazit míč na břevno.

Kostarika tak ani v pátém utkání v Brazílii v normální hrací době neprohrála a přečkala i prodloužení, v němž ji ve 119. minutě po Sneijderově střele znovu zachránilo břevno. Chvíli předtím dokonce mohl středoamerický tým z první šance v zápase rozhodnout, ale Ureňu vychytal Cillessen.

Krul vystihl u všech střel směr

Penalty už si nezachytal, protože nizozemský kouč Van Gaal nasadil na rozstřel náhradního gólmana Krula. A brankář Newcastlu se mu dokonale odvděčil.

U všech pěti střel vystihl směr, dva pokusy chytil a "Oranjes" hlavně díky němu na pátý pokus poprvé vyhráli na MS zápas, který šel do prodloužení nebo penalt. Senzační cesta Kostariky turnajem v Brazílii naopak skončila, i tak ale přinesla malé zemi historický úspěch.

Výsledek:

Nizozemsko - Kostarika 0:0, na penalty 4:3

Penalty proměnili: Van Persie, Robben, Sneijder, Kuijt - Borges, G. González, Bolaňos. Neproměnili: Ruíz, Umaňa. Rozhodčí: Irmatov - Rasulov (oba Uzb.), Kočkarov (Kyrg.). ŽK: Martins Indi, Huntelaar - J. Díaz, Umaňa, G. González, Acosta. Diváci: 51.179.
Nizozemsko: Cillessen (120. Krul) - De Vrij, Vlaar, Martins Indi (106. Huntelaar) - Kuijt, Wijnaldum, Sneijder, Blind - Robben, Van Persie, Depay (76. Lens). Trenér: Van Gaal.
Kostarika: Navas - Gamboa (79. Myrie), Acosta, G. González, Umaňa, J. Díaz - Ruíz, Tejeda (97. Cubero), Borges, Bolaňos - Campbell (66. Ureňa). Trenér: Pinto.