reklama

Nizozemský hrdina Krul se prý na penalty chystal sedm týdnů

Nizozemští brankáři Tim krul a Jesper Cillessen Nizozemští brankáři Tim krul a Jesper Cillessen autor: Reuters
"Ta výměna byla dobrý trik. A je za tím hodně přípravy," řekl po zápase a snovém debutu na světovém šampionátu Krul.

Salvador - Kouč nizozemských fotbalistů Louis van Gaal předvedl na světovém šampionátu další ze svých mistrných tahů. Jako první trenér v historii MS nasadil jen na penaltový rozstřel náhradního gólmana a střídající Tim Krul se mu odvděčil dvěma chycenými pokusy, díky nimž "Oranjes" prošli přes Kostariku do semifinále. Nešlo přitom o náhlé rozhodnutí, ale pečlivě nachystanou věc.

Krul se údajně s koučem nizozemských brankářů Fransem Hoekem věnoval chytání penalt sedm týdnů. "Ta výměna byla dobrý trik. A je za tím hodně přípravy," řekl po zápase a snovém debutu na světovém šampionátu Krul.

Šestadvacetiletý brankář Newcastlu v poslední minutě prodloužení vystřídal Jaspera Cillessena a v rozstřelu pak vychytal Bryana Ruíze a Michaela Umaňu. Nizozemci díky tomu vyhráli na penalty 4:3.

Gaal: Jsem na Krula hrdý

K rošádě zřejmě přispělo i to, že Cillessen za svou kariéru ještě nechytil žádný pokutový kop. "Každý v tomhle kádru má určité přednosti a my jsme mezi brankáři zjistili, že Krul je nejlepší v chytání penalt, protože má nejdelší rozsah," uvedl kouč Van Gaal.

"Studovali jsme kostarické penalty v osmifinále proti Řecku a mohli jste vidět, že si Krul vybíral správnou stranu. Jsem opravdu hrdý na to, že se nám práce vyplatila, že to fungovalo," dodal zkušený trenér.

O připravované rošádě neměli někteří hráči ani tušení. "Krul věděl, že by mohl jít, ale Cillessenovi jsme to neříkali. Nechtěli jsme tím narušit jeho přípravu na zápas," uvedl Van Gaal.

"Věděl jsem, že když přijdou na řadu penalty, je tu šance, že bych jít na hřiště," řekl Krul. "Ale stejně to není obvyklé. Sedíte na lavičce, přemýšlíte, že bude prodloužení, penalty a najednou máte zachránit postup do semifinále. Nevím, co říct, prostě splněný sen," doplnil.

Krul pochválil i Cillessena

Na trávník vyběhl krátce poté, co jeho kolega mezi tyčemi Cillessen vychytal v jediné kostarické šanci v utkání Marca Ureňu. "Jasper zneškodnil mečbol. Bez něho by nebyly žádné penalty," uvedl Krul.

V rozstřelu vystihl směr všech pěti soupeřových pokusů, přitom v Premier League zneškodnil jen dvě z dvaceti penalt. "Dívali jsme se na jejich penalty s Řeckem, ale vše je o tom, že čekáte do poslední chvíle. To jsme trénovali s Fransem," uvedl Krul.

K úspěšným zákrokům mu zřejmě pomohla i psychologická zbraň. "Kostarickým střelcům jsem vždycky řekl, že vím, kam to kopnou, abych je znervóznil. A asi to zabralo," prozradil Krul. "Udělal jsem to už dříve v anglické lize, kdy na mě kopal Frank Lampard. Tehdy to zabralo a penaltu jsem chytnul, tak jsem to zkusil znovu," dodal.

I když je novým nizozemským hrdinou, místo mezi tyčemi v semifinále proti Argentině mu to nezajistí. "Není pochyb o tom, kdo bude chytat příští zápas, bude to Cillessen," prohlásil Van Gaal.

reklama