reklama

Vrba musel oživit tým. První volbou byl pro něj Skalák

Podívejte se, jak se rodila nominace českého týmu pro zápasy s Lotyšskem a Kazachy Podívejte se, jak se rodila nominace českého týmu pro zápasy s Lotyšskem a Kazachy Foto: Milan Kammermayer
Pavel Vrba nominoval na kvalifikační utkání o Euro 2016

Praha - Série zranění i nepřesvědčivé výsledky v jarní části kvalifikace o Euro 2016 přiměly Pavla Vrbu k tomu, aby národní tým před zápasy s Kazachstánem a v Lotyšsku výrazně obměnil.

"Ty dva faktory, tedy velký počet zranění i naše jarní výkony, se tak nějak propojily. Navíc se mi někteří hráči líbili na ME "21". Řeknu na rovinu, že první volbou pro mě byl Jiří Skalák, který patří mezi klíčové hráče Mladé Boleslavi. A je to jeden z mála hráčů v lize, který se v útočné fázi dokáže prosadit v soubojích jeden na jednoho, umí to zleva i zprava, takže i jeho univerzálnost je zajímavá," řekl Pavel Vrba.

Dalším úplným nováčkem je David Pavelka z Liberce a jeho spoluhráč, brankář Tomáš Koubek. Jediný start v A-týmu dosud zaznamenali Tomáš Kalas, Jan Kopic a Josef Šural.

"Islandská" záloha se rozpadla

Do útoku nominoval Pavel Vrba dva hráče, a to Davida Lafatu s Milanem Škodou. I tady měl možnosti limitované. Nemocný je Tomáš Necid, v klubech nenastupují Matěj Vydra či Václav Kadlec. "Ani Libor Kozák se zatím v Aston Ville bohužel nedostal do nominace k utkání," řekl Vrba.

Oproti utkání na Islandu vypadla českému týmu celá středová řada vyjma Bořka Dočkala. Zranění pokosila Tomáše Rosického, Jaroslava Plašila, Lukáše Váchu a Václava Pilaře. "U těch prvních dvou by snad mohla být naděje, že budou k dispozici v říjnu, ale nejsem lékař, nechtějte po mně, abych spekuloval," řekl Vrba.

Nominace zatím není kompletní. Jednoho levého beka a jednoho středního záložníka ještě Vrba donominuje po čtvrtečních duelech Evropské ligy. "Sledovat budeme zejména hráče Sparty a Jablonce," podotkl reprezentační kouč. Nabízí se tedy myšlenka, že myslí například na Filipa Nováka či Martina Frýdka. Ten je zatím uveden mezi náhradníky, stejně jako Ondřej Petrák či Michal Pospíšil.

Trenéra Vrbu potěšilo, že už se v Arsenalu rozchytal brankář Petr Čech. "Po tom prvním, ne úplně vydařeném zápase už ho tady mnozí nesmyslně odepisovali, uplynulo 14 dní a už je zase pro všechny skvělý," podotkl Vrba uštěpačně. A pak vážně dodal: "Petr Čech je gólman, se kterým se musí pořád počítat."

Krejčí dodá informace z Plzně

Pavel Vrba má v reprezentaci dva asistenty. Zdeněk Svoboda pracuje ve Spartě a Karel Krejčí se nedávno stal hlavním koučem Plzně. "Já v tom nevidím problém, naopak výhoda pro reprezentaci bude, že teď budu mít i interní informace z Viktorie," řekl Vrba. "K dispozici mám i Karla Brücknera, ten mi s pozorováním zápasů také pomáhá, vážně v tom nevidím žádnou komplikaci, že teď Karel Krejčí nově pracuje v klubu."

S Kazachstánem se Češi utkají ve čtvrtek 3. září v Plzni, proti Lotyšsku nastoupí o tři dny později v Rize. Celý program a výsledky kvalifikace si můžete prohlédnout zde.

"Pokud v těch dvou zápasech neuhrajeme šest bodů, tak si situaci pochopitelně velmi zkomplikujeme," ví dobře Pavel Vrba. V říjnu kvalifikace vyvrcholí zápasy proti Turecku a v Nizozemsku.

Po šesti odehraných zápasech vede tabulku skupiny Island (15 bodů) před Českem (13) a Nizozemskem (10). Přímý postup na Euro do Francie si zajistí první dva týmy ze všech tabulek a ten nejlepší ze třetích míst. Ostatní "třetí" čeká baráž.

Nominace českého týmu (dva hráči budou donominováni v pátek)

Brankáři: Petr Čech (Arsenal), Tomáš Vaclík (Basilej), Tomáš Koubek (Liberec)

Obránci: Pavel Kadeřábek (Hoffenheim), Theodor Gebre Selassie (Brémy), Marek Suchý (Basilej), Tomáš Sivok (Bursaspor), David Limberský (Plzeň), Václav Procházka (Plzeň), Tomáš Kalas (Middlesbrough)

Záložníci: Vladimír Darida (Hertha), Ladislav Krejčí (Sparta), Bořek Dočkal (Sparta), David Pavelka (Liberec), Ondřej Vaněk (Plzeň), Jiří Skalák (Mladá Boleslav), Jan Kopic (Plzeň), Daniel Kolář (Plzeň), Josef Šural (Liberec)

Útočníci: David Lafata (Sparta), Milan Škoda (Slavia)

Zajímavý je bezesporu i košatý seznam náhradníků: Hruška, Bičík - Rajtoral, Holek, M. Kadlec, Hloušek, Kovařík, Novák - Petržela, Rada, Pospíšil, Petrák, Frýdek, Zeman - Došek, Vydra, Bednář.

reklama