Nová hesla francouzské revoluce: rebélie, bída, ostuda

Francie - JAR 1:2 a Uruguay - Mexiko 1:0
Lavička náhradníků Francie. Cesta domů bude obtížná
Lavička náhradníků Francie. Cesta domů bude obtížná | Foto: Reuters

Johannesburg - Pokud existuje ve fotbale úplné dno, Francouzi vědí, jak to na něm vypadá.

V posledním zápase, který finalista minulého světového šampionátu odehrál na turnaji v Africe, prohrál s domácí Jihoafrickou republikou 1:2. Do zápasu nenastoupil po rebélii proti trenéru Domenechovi kapitán Patrice Evra. A rozhodčí vyloučil už v prvním poločase záložníka Gourcuffa, který ve výskoku nešetrně udeřil loktem Sibayu.

Francie je vyřazena a nastává pro ni nejhorší část šampionátu: návrat domů a vysvětlování, kam se poděla její soudržnost a síla. Nová hesla francouzské fotbalové revoluce zní: rebélie, ostuda, utrpení.

Čtěte více:

Do osmifinále šampionátu postupují ze skupiny A Uruguay a Mexiko, i když domácí JAR chybělo málo: víc branek v síti rozložené Francie.

Nově sestavená i projevem Thierry Henryho v kabině vyhecovaná francouzská reprezentace působila od úvodních minut zápasu Francie - JAR přece jen živěji než dosud. Ale stále doplácela na neproměňování šancí, kterých navíc mělo málo. Naopak domácím stačila k vedení první rána mezi tři tyče.

Další chyba brankáře

Ve dvacáté minutě totiž po rohu Tshabalaly chyboval v kritické chvíli brankář Lloris (podběhl míč) a hlavičkující Khumal nebyl hlídaný žádným obráncem. Ještě v první půlhodině navíc Gourcuff nešetrně fauloval Sibayu, viděl červenou a totálně rozložené Les Bleus pak ještě pokořil druhou trefou i Jihoafričan Mphela.

Afričané v druhém poločase museli nutně skórovat, aby postoupili. A ne že by na to šance neměli: tisíciprocentní nepromněnil třeba Mpela po nahrávce Tchabalaly, ale brankář vytlačil míč na břevno. Tentýž hráč měl pak ještě další dvě výrazné příležitosti: střílel prudce z dálky a v 62. minutě nabíhal z boku sám na Llroise. Ani jednou neuspěl.

Udeřilo na druhé straně. Šanci na postup vzal domácím střídající Malouda, který zakončoval akci po ose Sagna - Ribéry v 72. minutě už do prázdné branky.

Uruguay - Mexiko: žádné bránění remízy

V souběžně hraném zápase Uruguay - Mexiko stačila oběma týmům k postupu remíza, ale podle prvního poločasu to spíš vypadalo, že na ni nikdo spoléhat nechce. Na mexické straně byl ke gólu nejblíže Guardado, který trefil břevno. To Uruguay mířila ještě přesněji. V závěru poločasu se trefil hlavou Suárez a  Jihoameričané vedli.

Příležitostí k dalším brankám neubylo ani v druhé půli. V 53. minutě centroval Forlán a Lugano jen těsně minul. Mexičané byli vývojem obou zápasů poněkud zaskočeni, a tak radši hlídali pro ně postupový rozdíl branek.

Francie - JAR 1:2

Uruguay - Mexiko 1:0