reklama

Nová sparťanská móda = cizinci, nejlépe zdarma. Ale co hrot?

Herolind Shala, zatím patrně největší zimní posila pražské Sparty Herolind Shala, zatím patrně největší zimní posila pražské Sparty autor: Milan Kammermayer
Fotbalová Sparta hledá posily výhradně v cizině, nejlépe takové, za něž nemusí nikomu platit odstupné.

Glosář - Cesta do Ligy mistrů je pro sparťany už léta zakletá. Přitom už s tím vyzkoušeli udělat všechno, co je zatím napadlo.

Za Chovance hráli s veterány, pak po Hřebíkově návratu pro změnu s dětmi. A když přišel trapas s Häckenem, tak zase angažovali Čechy, co už je v cizině nikde nechtěli.

Pak se přišlo na to, že ani tahle kombinace v evropské konfrontaci nestačí na Malmö a následně na Bern, tak to teď zkoušejí zase jinak. Letos v zimě se totiž na Letné zamilovali do cizinců. Zejména takových, co nic nebo skoro nic nestojí. Tedy na odstupném.

Když se tým Sparty sešel po Vánocích, ocitl se vrchní letenský personalista Jakub Otava lehce pod tlakem. To když mu všichni předhazovali, jak mocně se už v prosinci posílila Plzeň, nelenil ani Jablonec - a Sparta nic.

"Jenže my hledáme skutečnou kvalitu," reagoval na to činovník Otava. Tak se pojďme podívat, jak se mu to daří.

Nejprve si pro srovnání připomeňme, jak posílila konkurence rudých. V Plzni angažovali nejlepšího zahraničního střelce v dějinách tuzemské ligy po rozdělení federace, tedy Aidina Mahmutoviče. A do obrany reprezentanta do 21 let Jana Baránka. První přišel z Teplic, druhý z Ostravy, oba se zatím v přípravě jeví jako posily pro základní sestavu. A to si ještě Viktoria na léto pojistila příchod Egona Vůcha, také člena reprezentační "21".

Jablonec? Ten z Ostravy získal šikovného záložníka Jána Greguše, z Jihlavy pak talentované rychlé křídlo (pravda, po zranění) Lukáše Masopusta. A z Brugg si Pelta půjčil mladého útočníka Valerijse Šabalu.

Shala za Hušbauera, fajn. Ale co dál?

A teď už pojďme ke skutečné kvalitě, jak o ní alespoň hovoří ostřílený sparťanský činovník Otava.

Těm, co postrádají jeho jasnozřivost, se zdá, že ze jmen, jež v zimě přivedl, náleží zatím jasná perspektiva základní sestavy jedinému: Herolindu Shalovi. Třiadvacetiletý záložník má albánské rodiče, narodil se v Norsku, v mládežnických kategoriích reprezentoval obě země, v té dospělé už dvakrát Albánii. A přichází zdarma po vypršení kontraktu v Odds BK.

V bulváru už probleskla spekulace, že se Shala stal nejlépe placeným hráčem Sparty. Jak taková zpráva o mimořádném platu působí na Letné na "kamarády" z kabiny, o tom by mu mohl leccos vyprávět Igor Gluščevič, který se za celé letenské angažmá - když to poněkud přeženu - nedočkal od spoluhráčů přihrávky...  Tak věřme, že doba již pokročila a chování současných sparťanů bude v tomto ohledu profesionálnější než u jejich předchůdců.

Shala by měl každopádně tvořit hru, počítá se s tím, že uprostřed hřiště nahradí Josefa Hušbauera. Proti Tbilisi včera v přípravě skóroval, tak by mu to třeba mohlo jít i střelecky. V Odds dal v 90 zápasech celkem 20 branek.

A koho tu máme dál? No... Teď už to bude trochu slabší...

Získat výtečného krajního záložníka Jana Kopice z Jablonce se totiž Spartě nepodařilo. Stál by totiž peníze.

Nic proti Fabrici Picaultovi. rodákovi z New Yorku s haitskými kořeny, ale v jeho případě dokonce i rudý nákupčí Otava připouští, že u něj nejde o sázku na jistotu, ale spíš o pokus, který buď vyjde, nebo ne. Dva góly do sítě Prostějova jsou jistě hezkým závdavkem, ale jinak se zatím rychlík, který přišel z Fort Lauderdale, tedy z nižší americké soutěže, nejeví zrovna jako garant prudce vystupňované sparťanské kvality.

Co dál? Brankář David Bičík chytal na podzim se zraněním paty, což se mu zle nevyplatilo, protože kvůli tomu nakonec musel i na operaci kolena. Tak si Sparta v nouzi půjčila z Mladé Boleslavi zkušeného gólmana Miroslava Millera.

Dorostenec a kanibalova oběť

No a to je víceméně všechno. Když tedy nepočítáme teprve osmnáctiletého Juraje Chvátala, půjčeného ze Senice na roční hostování. A záložníka Otmana Bakkala, Nizozemce marockého původu, kterého teď Sparta na soustředění v Turecku testuje.

Jeho historie až do roku 2012 jistě není špatná, má na kontě titul juniorského mistra Evropy, start na olympiádě a také čestnou roli vůbec první pokousané oběti fotbalového "kanibala" Luise Suáreze.

Jenže pak přišla sezona v Dynamu Moskva, opentlená jen čtyřmi ligovými starty, a ani návrat do Feyenoordu pak s osmi odehranými zápasy nebyl o moc slavnější. V obou případech bez gólu. Od léta 2014 je Bakkal bez práce.

No a to je všechno. Ačkoli je mi z páně Otavových slov jasné, že Sparta usiluje o "skutečnou fotbalovou kvalitu", jak jinak, nemohu se navzdory veškeré snaze odpoutat od svého přízemního pocitu, že Plzeň, ba i Jablonec zatím posílily líp.

Když na Letné zavládlo "bernské zoufalství", ocitl se Vítězslav Lavička v roli připravovaného obětního beránka. V rámci chystaného rituálu už mu dokonce mediální titul vlastníka klubu na své titulní straně pečlivě sečetl, o kolik stamilionů už svou neschopností Spartu údajně připravil.

Leč Sparta následně zjistila, že nikoho lepšího než Lavičku nesežene. Tak ho k A-týmu zase vrátila a doprovodila to slovy poučení z krizového vývoje: "Kádr prvního týmu projde po důkladné analýze podzimní části konsolidací a bude na konkrétních postech adekvátně posílen."

Máte pocit, že k tomu došlo? Já tedy ne.

Do Cagliari odešel na hostování reprezentant Hušbauer, přišel Shala. Fajn.

Za Pavla Kadeřábka neměla Sparta jinou rozumnou alternativu na pravý kraj obrany. Tento problém prý má lepit osmnáctiletý Juraj Chvátal. No budiž, věřme, že bude talentovanější než jeho krajan Pauschek...

Co alternativa pro pozice na levé straně? Pamič to už zase zkouší v Itálii, ani risk s angažováním zdravotními problémy sužovaného Michala Breznaníka bohužel nevyšel: marodil v Rusku a marodí i teď ve Spartě. Takže je tu najednou Jakub Podaný, který předtím několik let nebyl Spartě dobrý ani na to, aby ho vůbec vzala do "áčka", takže putoval po hostováních v Řecku nebo Indii. Kde se stal mistrem, čímž na sebe možná lépe upozornil i své pražské chlebodárce.

Ale že by Chvátal, Podaný nebo Picault znamenali "adekvátní posílení" kádru Sparty či projev oné "skutečné kvality", o níž hovoří Jakub Otava, to se asi říct nedá. Byť nás dost možná někdo z nich časem příjemně překvapí.

Útočník číslo 2? Nebyl a není

Největší otazník Sparty každopádně trčí v útoku. Když se hodnotily příčiny porážky v Bernu, všude se omílalo, že při zdravotním výpadku Davida Lafaty neměla Sparta k dispozici jiný hrot. A vidíte, uplynuly týdny a měsíce - a nemá ho pořád.

Navíc z kádru vypoklonkovala Romana Bednáře, údajně kvůli špatným výsledkům fyzických testů, takže už je v Příbrami. Rychlíka Tomáše Přikryla, který si to v Bernu "vychutnal" v roli zcela odříznutého muže, zase najdete na Julisce, kam ho Sparta půjčila, aby se prý víc rozehrál před ME "21". (A ze stejného důvodu vrátila do Jihlavy na hostování i univerzála Adama Jánoše. Kádr se navíc zúžil také o záložníka Vacka, zapůjčeného do Mladé Boleslavi.)

Ale zpátky k otázce druhého útočníka. Sparta dala nabídku Václavu Kadlecovi, a ten ji podle prvních zpráv odmítl. Následovala kampaň, která tvrdila, že jde o dezinformaci, nicméně ať už to bylo jakkoli, jisté je, že Kadlec se nevrátil.

Frankfurt svého nepoužívaného náhradníka nepřepustil Paderbornu, Kaiserslauternu, Eindhovenu ani dánskému Midtjyllandu. Takže asi nelze úplně čekat, že by ho do české uzávěrky zimních přestupů (21. února) měl ještě pouštět zrovna do Sparty.

Zatímco tedy Plzeň či Jablonec v klidu trénují na sezonu v kompletním složení, Sparta stále onu deklamovanou skutečnou kvalitu hledá, a to doslova za pochodu.

Tak se nechme překvapit, jestli ještě do útoku přivede Srbo-Maďara Nemanju Nikoliče, kterého si navzdory ujišťování jeho agenta, že po něm touží půl Evropy, zatím asi z Videotonu nikdo nekoupil, nebo zda přivábí jiné jméno.

Pokud nepřivede nikoho, bude mít na hrot k dispozici Lafatu, Picaulta a Schicka...

Máte pocit, že se Sparta přes zimu posílila? Mně to tak úplně nepřijde... Ve své snaze získat Mahmutoviče, Kadlece, ale i jabloneckého Jana Kopice sparťanský management totálně vyhořel. Podobně jako Lavičkovi svěřenci v zápasech s Häckenem, v Malmö či v Bernu...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama