reklama

Novinka vstupuje do Česka. Královec už dnes použije sprej

Je to tady. Novinka vstupuje i na české trávníky. Je to tady. Novinka vstupuje i na české trávníky. autor: Reuters
Ve fotbalové lize se od tohoto kola zavádí mizící sprej, který při přímých kopech pomáhá dodržovat vzdálenost zdi od míče.

Praha - Ve fotbalové lize se od tohoto kola zavádí mizící sprej, který při přímých kopech pomáhá dodržovat vzdálenost zdi od míče. Novinku na českých trávnících poprvé použije rozhodčí Pavel Královec v dnešní večerní předehrávce 9. kola mezi Teplicemi a Slováckem.

"Zavedení sprejů mě samozřejmě těší. Doufám, že to vyřeší ty tahanice, popocházení zdi při volných kopech. Samozřejmě ale platí to, že rozhodčí musí být důslední a správně vyměřit vzdálenost zdi od míče," prohlásila předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.

Čekalo se, až zásilka dorazí

O používání mizících sprejů v české lize se mluvilo už od začátku srpna, pouze se čekalo na to, až zásilka dorazí. Damková o zavedení sprejů jednala několik let, letos konečně dostala svolení díky tomu, že novinka měla úspěch na nedávném mistrovství světa a je zavedena i v soutěžích UEFA.

Stejný typ spreje jako v Brazílii, Lize mistrů a Evropské lize se bude používat i v Česku, vedle první ligy také v druhé nejvyšší soutěži.

Hlavní funkcí spreje je, aby se hráči ve zdi neposouvali a nezmenšovali tak vzdálenost od míče, určenou pravidly na 9,15 metru, čímž by ztížili úlohu exekutorovi přímého kopu. Sprej během chvilky od nastříkání na trávník zmizí.

Kontrola odhalila nedostatky

Sprej se už používá v řadě evropských soutěží, v polovině října měl mít premiéru také v německé bundeslize. Proti se však postavilo Technické kontrolní sdružení (TÜV), které na žádost deníku Bild přípravek testovalo. Kontrola odhalila několik nedostatků.

Sprej mimo jiné obsahuje skleníkové plyny a není správně označen. "Ve stávající formě nemůže být v Německu a Evropské unii použit," citovala agentura AP mluvčího TÜV Ralfa Diekmanna.

Německý fotbalový svaz však výsledky testů neznepokojují. "Bez ohledu na zjištění jsme už dříve začali hledat jiné dodavatele, protože dovoz z Argentiny je předražený," uvedl šéf komise rozhodčích Lutz Michael Fröhlich. "Jsem přesvědčen, že najdeme bezproblémové řešení," dodal.

reklama