reklama

"Normalizační komisi" nesmíme dovolit. Chci lepší mediální obraz FAČR, říká nový předseda Malík

Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 Martin Malík při volbě předsedy FAČR v prosinci 2017 autor: Milan Kammermayer
Nově zvoleným předsedou fotbalové asociace se po dlouhých jednáních stal favorit Romana Berbra Martin Malík. Porazil Petra Fouska, který měl podporu moravské komory asociace. Jako jeden z cílů si ihned ustanovil vyřešení problematických stanov, na které si stěžovali zástupci UEFA i FIFA. Podle Malíka český fotbal nesmí ovládnout "normalizační komise", kterou Čechům hrozí mezinárodní asociace.

Je změna stanov vašim hlavním úkolem?

Minimálně v tom nejbližším horizontu to je hlavní misí, budeme ještě debatovat s kolegy z UEFA a FIFA, abychom se shodli na dalším postupu. Poté musíme jednat mezi sebou a najít konsenzus. Ten musíme představit mezinárodním asociacím, protože každý slyšel, co by se stalo, kdybychom jej nenašli.

Jak vyřešíte s Romanem Berbrem neshody ve financování fotbalu?

Asociace má nastavený pevný systém financování, vychází z klíčů v našem portále, takže si myslím, že k nějakým velkým rozepřím nedojde. Nemyslím si totiž, že na tom bychom chtěli na tom systému něco měnit. Ten proces navíc schvaluje výkonný výbor, což je nějakých 11 lidí.

Kdy bude svolána další valná hromada? Existuje nějaký scénář dalších řízení?

Normalizační komise přijede 15. 6. UEFA ale s tímto termínem nesouhlasí, je to spíše krajní varianta, kdybychom se nedokázali domluvit. Budeme o tom termínu jednat a musíme mu podřídit ta jednání. Já budu s pomocí místopředsedů a členů výkonného výboru usilovat o shodu. Musíme do toho června mít vše vyřešeno.

Situace je vážná, komory mezi sebou musí začít komunikovat, říká po volbě předsedy FAČR Zlámal Situace je vážná, komory mezi sebou musí začít komunikovat, říká po volbě předsedy FAČR Zlámal Čtěte zde

Co říkáte na případné zrušení dvoukomorového systému?

Mně ten systém dává smysl, jeho zrušení rozhodně nepodporujeme. Jedná se spíš o změnu stanov v tom jednom konkrétním bodě, a o to šlo i FIFA. Teď stojíme blízko tomu, že FIFA nám nadiktuje, jak ty stanovy budou vypadat, ale nechceme, aby to tak daleko došlo. UEFA i FIFA nám to ostatně dnes jasně deklarovaly, že my sami musíme přikročit ke změně, aby nedošlo k tomu krajnímu řešení.

Jak se dá zlepšit mediální obraz fotbalu?

Vnímáme jeho špatnou situaci, ale věříme, že tady je prostor na to, abychom šli v očích veřejnosti nahoru. Ale není to o tom, že uděláme pár populistických rozhodnutí. Spíše půjde o dlouhou a trvalou práci. Jinak to nejde.

Co pro vás znamená silný mandát?

Zcela jednoznačně mě to velmi potěšilo. Když jste se mě ptali, jak bych si přál, aby to vypadalo po volbách, tak tohle byla moje odpověď. Jasný a silný mandát. A jsem rád, že v téhle situaci se fotbal vyjádřil jasně.

Malíkovi gratuluji. Teď je na něm, aby vrátil českému fotbalu důvěryhodnost, říká Petr Fousek Malíkovi gratuluji. Teď je na něm, aby vrátil českému fotbalu důvěryhodnost, říká Petr Fousek Čtěte zde

Je pravda, že vás v čele společnosti STES nahradí Miroslav Pelta?

Ne, tato spekulace není vůbec pravdivá.

Jaké budou první kroky ve funkci vůči ministerstvu?

Budeme usilovat o to, abychom se s novým ministrem potkali co nejdříve, a ujasnili jsme si pravidla financování a vzájemného fungování. Ale žádný konkrétní plán zatím nemáme.

Urážela vás slova viceprezidenta UEFA Surkise?

Nemyslím si. Ruštinu jsem se navíc učil naposledy na základní škole. Myslím si, že UEFA a FIFA pouze klade velký důraz na to, aby se nám to povedlo změnit ty stanovy.

Cítíte, že ostatní delegáti jeho slova vnímali jinak?

Dovedu si to představit, ale myslím, že kdyby mluvil anglicky, tak by to tolik negativních reakcí nemělo. Myslím, že tím podstatným bodem byl ten obsah Surkisova sdělení. To, co se snažil říct, přebilo způsob, jakým to řekl.

Petr Fousek říkal, že by si dokázal představit vzájemnou spolupráci. Co vy?

Momentálně netuším, jakou formou bychom mohli s Petrem spolupracovat, ale samozřejmě, že se časem můžeme domluvit a najít nějaký způsob, jak spolu kooperovat.

reklama