reklama

Nový trenér reprezentace? Možná znovu Brückner

Bude pokračovat? Bude pokračovat? autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Pomoci k výběru nového kouče by mohla televizní debata

Praha - Tajenka se jménem nového kouče české reprezentace by mohla mít překvapivé řešení. Na lavičce národního celku by mohl dále pokračovat Karel Brückner.

"Porážka s Tureckem a vyřazení z evropského šampionátu nebylo hodno rozlučky nejlepšího trenéra v historii České republiky. Karel má chuť ji odčinit," vysvětlil redakci Aktuálně.cz zdroj blízký osmašedesátiletému trenérovi.

Mohlo by tak zřejmě dojít na variantu, kterou minulý týden navrhoval místopředseda ČMFS Jiří Kubíček - Brückner zůstane u reprezentace dál a vyměněni budou jeho asistenti. V úvahu připadají Vítězslav Lavička, Karel Jarolím či Karel Večeřa.

Čtěte také: Fotbaloví experti nechtějí za Brücknera cizince

To se ale příliš nezamlouvá šéfovi Unie českých fotbalových trenérů (UČFT) Verneru Ličkovi.

"Já si pana Brücknera nesmírně vážím a jeho pokračování u týmu bych si dovedl představit. Práci asistentů by však měli trenéři vykonávat na plný úvazek. Nejde se sejít jen jednou za měsíc," uvedl Lička.

Předseda UČFT si stejně jako jeho kolega Ladislav Valášek (šéf Technické komise ČMFS, pozn. redakce) postěžoval na nedostatečný systém výběru nového kouče národního celku.

"Nechceme se účastnit nějaké komedie se jmény. Hlavní je vytvořit systém, který tu chybí. To se však těžko vyřeší za měsíc," řekl Aktuálně.cz bývalý trenér reprezentační jednadvacítky.

Přesto je ochoten v případě potřeby své kolegy svolat k jednání. "Jsme připraveni svolat i mimořádné zasedání v Praze," potvrdil Lička. To už má za sebou technická komise, která v pátek doporučila Výkonnému výboru ČMFS Jozefa Chovance a Dušana Uhrina staršího.

Cizinec? Špatné řešení

Kromě toho radí vedení fotbalového svazu obnovit funkci sportovně-technického ředitele a využít v reprezentačním úseku dále služeb Karla Brücknera. Odborníkům z komise se také nelíbí možné angažmá zahraničního kouče.

K českému trenérovi se kloní také Verner Lička. "Byl bych radši, kdyby to byl Čech. Zahraniční kouč by kolem sebe potřeboval mít dva až tři další odborníky, aby mohl vytvořit nějakou koncepci. Třeba v Polsku se to ale podařilo."

Vlastimil Košťál na české střídačce před začátkem zápasu v Mnichově Vlastimilu Košťálovi se zatím trenéra najít nepodařilo, pomoci může televizní debata. Foto: Ondřej Besperát

"Musela by to však být persona typu Beenhakkera nebo Hiddinka. Pokud nebude mít tento člověk dostatečné know-how, nemá smysl ho angažovat," uzavřel třiapadesátiletý olympijský vítěz z Moskvy.

Pomoci k výběru nového trenéra národního týmu by mohla i televizní debata, o jejíž zorganizování se snaží sportovní ředitel Olomouce Jiří Kubíček.

"Chci to navrhnout Otovi Černému (šéf redakce sportu ČT, pozn. redakce). Moje představa je taková, že se jednání budou účastnit předseda a místopředsedové ČMFS, bývalý trenéři reprezentace Máčala, Uhrin, Chovanec a Brückner, předseda unie trenérů Lička, Valášek za technickou komisi, případně i vybraní zástupci médií," objasnil Aktuálně.cz Kubíček.

"Pak by proběhlo konstruktivní dvouhodinové jednání před celým národem," doplnil místopředseda fotbalového svazu.

reklama