reklama

O uraženém Ballackovi a skororekordních Afričanech

Bude Michael Ballack dál oslavovaným 'Kapitánem?' Bude Michael Ballack dál oslavovaným 'Kapitánem?' autor: Reuters
Deník fotbalového šampionátu - díl číslo 24

Praha - Přestože fotbalisté Německa ještě na šampionátu v Jižní Africe nedohráli, těsně před středečním semifinále proti Španělsku se strhla mela o to, kdo bude po šampionátu kapitánem.

V pondělí ji odstartoval zastupující kapitán Němců Philipp Lahm. Nevysoký krajní obránce Bayernu Mnichov totiž deníku Bild řekl, že se v nové pozici cítí jako ryba ve vodě, a proto by mu měla páska zůstat na ruce i po šampionátu. 

"Tahle role mě baví. Proč bych se měl této funkce dobrovolně vzdávat? Když člověk plní svou roli na hřišti a zvládá ji jako já ve své pozici, tak chce víc. Chce víc odpovědnosti, chce to mít celé na starosti. A to je teď i můj případ," řekl sebevědomě.

Velmi těžce nesl jeho slova zraněný dosavadní kapitán týmu Michael Ballack, který tuto funkci zastával od 'domácího' světového šampionátu v roce 2006, kdy přebral pásku od brankáře Olivera Kahna.

V Německu se dočkal ve své roli lídra týmu takové popularity, že se jeho přezdívka Kapitán stala v zemi našich sousedů běžně užívanou.  

Píšeme deník

Píšeme deník

/

Díl 1: Hitparáda: Nejhorší fotbalovou hymnu mají Němci
Díl 2: Říše zla posílá na šampionát Duklu a Rudou hvězdu
Díl 3: Video: Penalty, které budou na šampionátu zakázány
Díl 4: O polámaném šampionátu, který se možná ani nedohraje
Díl 5: Nekamenujte sudí ani hráče, ještě než to začne. Až pak
Díl 6: Výbava rozhodčích: anglická sprostá slova
Díl 7: Gólman blbec, nebo míč blbec? A záchrana čtyřicátníkem?
Díl 8: Řev vuvuzel šíří viry a bacily. A upřímně, všechny štve
Díl 9: Co je nudnější? Fotbal sám, nebo přenos z Kavčích hor?
Díl 10: Tři videa pro Slováky. Tohle měli vidět a mohli vyhrát
Díl 11: Fotbal se promítal naruby: ákaK, nociaM, eilízarB, lóG
Díl 12: Trend MS? Safety First. Kdo nedostane gól, neprohraje
Díl 13. Vuvuzela je pýchou JAR. Čína na ní trhne miliony dolarů
Díl 14: Deset dní s fotbalem: nejhorší a nejlepší momenty
Díl 15: Ruka je hřích, Luísi Fabiano. Přijde disciplinárka boží
Díl 16: Obama pohrozil USA, že osobně zasáhne proti vuvuzele
Díl 17: Takzvaný svátek fotbalu je mrtev. Ať žije NHL!
Díl 18: Revoluce na hřišti: Slováci půjdou ve světě před Čechy
Díl 19: Jak křepčí při gólu Anglie premiér a Jamesova penalta
Díl 20: VIDEO z let 1966 a 2010. Srovnejte fotbalové křivdy
Díl 21: Anglie dva dny poté: Kopněte si do Capella, je z Itálie
Díl 22: Zapomeňte na video. Proti podvodům nasaďte Klabzubáky
Díl 23: Den náhradníků: Archimedův ťukes, Marx na levém křídle
Díl 23: Německý Babylon znovu útočí. I na truc chobotnici

Zkušený záložník, který je spolu s týmem v Jižní Africe, hned v úterý, kdy byl rozhovor s Lahmem zveřejněn, okamžitě opustil tým a vydal se na cestu do Německa.

Ballack sice svůj náhlý úprk zdůvodnil rehabilitací poraněného vazu v kotníku, které si přivodil v dresu Chelsea v posledním zápase klubové sezony ve finále Anglického poháru.

To mu však v Německu podle průzkumu serveru Welt Online téměř nikdo nevěří, 72 procent účastníků průzkumu si dokonce myslí, že národní tým už třiatřicetiletého záložníka, který se v létě vrátil do Leverkusenu, nepotřebuje.

Server Spiegel Online proto začal o Ballackovi mluvit jako o "Kapitánovi ve výslužbě". Hamburger Abendblatt si zase pohrál s  jeho přezdívkou: "Neskončila už v německé jedenáctce éra 'Kapitána'?"

Rodáka z německo-polské Chotěbuzi, který byl posledních osm let v Německu jednoznačným číslem jedna, se zastal současný německý lídr Bastian Schweinsteiger, který zaujal Ballackovo místo ve středu zálohy.

"Je možné, že bychom s ním hráli ještě lépe. Je tu a tam patrné, že nám trochu chybí zkušenosti," řekl časopisu Focus pětadvacetiletý záložník Bayernu Mnichov, který právě vedle Ballacka v německém velkoklubu fotbalově vyrůstal.

Maradonova Argentina na kolenou. Španělsko znovu spasil Villa Maradonova Argentina na kolenou. Španělsko znovu spasil Villa Prohlédněte zde

Veškeré spekulace ihned v zárodku utnul manažer německé reprezentace Oliver Bierhoff, někdejší Ballackův spoluhráč z reprezentace. "Předpokládám, že Michael po svém návratu bude znovu kapitánem." 

V nezáviděníhodné pozici je i kapitán německého soupeře v semifinále Iker Casillas. Ve Španělsku, které na mistrovství světa poprvé v historii postoupilo do semifinále, totiž všichni fanoušci čekají zisk mistrovského titulu.

Španělsko - Paraguay Iker Casillas Foto: Sport

"Lidé nám neříkají, jak dobří jsme byli na Euru 2008. Lidé nám říkají, že musíme vyhrát mistrovství světa. Lidé chtějí titul světových šampionů," připomněl brankář Realu Madrid triumf Španělů na evropském šampionátu před dvěma lety.

Devětadvacetiletý golman zároveň dodal, že středeční zápas je pro Španěle největším zápasem v historii. Postup do finále světového šampionátu by předčil i vítězství 1:0 ve zmiňovaném finále Eura právě proti Německu.

"Víme, že nadcházející zápas s Německem bude tím nejdůležitějším v naší historii. Nepřijeli jsme sem totiž pro čtvrté místo, přijeli jsme pro vítěznou trofej," vzpomněl dosavadní nejlepší výsledek Španělů na MS, kterým bylo čtvrté místo z roku 1950.

Zatímco pro Němce a Španěle bude úspěch na šampionátu potvrzen až postupem do finále, pořadatelé šampionátu i členové Mezinárodní fotbalové federace FIFA si mnou ruce už nyní.

Francie - JAR, diváci Jihoafrické fanynky Foto: Reuters

Celková návštěvnost na fotbalovém šampionátu překročí středečním zápasem tři miliony diváků, což se stane teprve potřetí v historii.

To ale není vše, pořadatelé totiž věří, že první 'africký' šampionát překoná i návštěvnost předchozího šampionátu v Německu, který je na druhém místě v historickém pořadí.

Dosavadních 61 zápasů navštívilo 2,997 milionu lidí (49134 na utkání). Nejvyšší návštěvností v historii zdobí USA, jejichž turnaj v roce 1994 zhlédlo na stadionech 3,59 milionu lidí. Zápasy v Německu vidělo dohromady 3,36 milionu diváků.

reklama