Jamajka je senzačně ve finále, Marleyho si pustí až po něm

23. 7. 2015 8:35
Mexiko vyhrálo zásluhou dvou pokutových kopů 2:1 po prodloužení nad Panamou a může na mistrovství Severní a Střední Ameriky získat jubilejní desátý titul.
Giles Barnes
Giles Barnes | Foto: Reuters

Atlanta - V nedělním finále Zlatého poháru se utkají fotbalisté Mexika a Jamajky. Mexiko vyhrálo zásluhou dvou pokutových kopů 2:1 po prodloužení nad Panamou a může na mistrovství Severní a Střední Ameriky získat jubilejní desátý titul.

Jamajka v Atlantě vyřadila stejným skóre domácí obhájce titulu z USA a poprvé postoupila do finále.

Mexičané skórovali ve vyřazovací části turnaje výhradně z penalt, pokaždé se trefil Andres Guardado. Ve čtvrtfinále tak v nastaveném čase prodloužení vyřadil Kostariku, tentokrát v deváté přidané minutě druhého poločasu vyrovnal na 1:1 a ve 105. minutě rozhodl o mexickém postupu do finále.

Finalisté minulého šampionátu z Panamy hráli už od 24. minuty v oslabení po vyloučení Luise Tejady za udeření soupeře ve vzdušném souboji, přesto se díky hlavičce Romana Torrese dostali na počátku druhé půle do vedení. V nervózním závěru vyrovnal z penalty Guardado, v prodloužení stejným způsobem semifinálový zápas rozhodl a rozhodčí musela před rozzlobenými hráči Panamy po utkání chránit bezpečnostní služba.

"Byli jsme okradeni," zlobil se panamský trenér Hernán Gomez. Na mysli měl hlavně první spornou penaltu za Torresovu ruku. Po jejím nařízení se na hřišti rozpoutala strkanice a deset minut to vypadalo, že se zápas ani nedohraje. "Nebyla to ideální cesta k vítězství, ale my fotbal neřídíme," konstatoval diplomaticky mexický kouč Miguel Herrera.

Mexičané se v neděli ve Filadelfii utkají o titul překvapivě s Jamajkou, až 76. týmem světového žebříčku, která dala Američanům po půlhodině hry dva rychlé góly. Michael Bradley hned po přestávce snížil, ale vyrovnávací branku už domácí před téměř 70.000 diváků navzdory mohutné převaze nevstřelili.

Hrdinou zápasu byl brankář hostů Ryan Thompson, který v Pittsburghu chytá jen třetí ligu. Teď výrazně přispěl k teprve druhé výhře Jamajky nad USA ve 22 zápasech a zřejmě nebude mít o nabídky nouzi. Domácí kouč Jürgen Klinsmann po utkání litoval zahozených šancí. "Mohli jsme dát čtyři nebo pět branek. Chtěli jsme hrát velké finále. Je to hořká pilulka," posteskl si.

Zato jeho německý krajan na jamajské lavičce Winfried Schäfer zářil. "Za čtyřicet let ve fotbale jsem nic podobného nezažil," řekl kouč, který v roce 2002 dovedl Kamerun k triumfu na mistrovství Afriky. Také jamajskou misi chce dotáhnout až do vítězného konce. "Chceme ještě víc. Bob Marley se bude pouštět až po finále," odmítl, že by Jamajčané slavili už teď.