Odveta vyšla! České legendy po skvělém výkonu porazily Němce

Nedvěd a spol. pálili jako zamlada. Odnesli to Němci
Výsledek se tak výrazně lišil od toho historického, protože ve finále ME 1996 v Londýně tým Německa vyhrál 2:1 v prodloužení.
Češi nastoupili v téměř stejném složení jako před 19 lety ve Wembley a pod dirigentskou taktovkou Pavla Nedvěda s Patrikem Bergerem...
... přehráli německé legendy v čele s Lotharem Matthäusem.
Z českých opor ze šampionátu 1996 chyběli jen Vladimír Šmicer s Jiřím Němcem, naopak tým posílili Jan Koller...
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
Aktualizováno 25. 5. 2015 20:35
Na Euro 96 slavili ve finále Němci, po devatenácti letech se ale české legendy dokázaly pomstít po výsledku 6:3.

Praha - České fotbalové legendy dokázaly porazit ty německé v odvetě za Euro 1996 po skvělém výkonu 6:3. Dva góly vítězů zaznamenal Pavel Kuka, třikrát parádně nahrával Pavel Nedvěd, v poslední půlhodině předvedl parádní brankářské zákroky Ladislav Maier.

Duel jsme sledovali v podrobné on-line reportáži ZDE

Parádní akci dokázal zorganizovat Pavel Kuka. Téměř kompletní česká reprezentace, která dokázala před devatenácti lety vykopat stříbro na Euro 96, se postavila svým německým finálovým přemožitelům.

Němci nebyli kompletní, vsadili na sehranost

Soupeř sice nastoupil bez velkých hvězd Jürgena Klinsmanna, Olivera Bierhoffa, či Andrease Köpkeho, přesto přivezl velmi silný výběr. „Ti kluci spolu hrají osm a deset zápasů ročně, my se takto sešli dnes poprvé. Věřím, že ne naposledy,“ řekl pro Českou televizi kouč tehdejšího výběru Dušan Uhrin starší.

Pod jeho slova by se jistě po dnešku podepsalo i všech téměř patnáct tisíc fanoušků v Edenu. Domácí rozehráli partii hodně aktivně a už po sedmi minutách přihrál Poborský před prázdnou branku Drulákovi.

Česká záloha, kde řádili jako zamlada Poborský, Nedvěd i Berger, ani poté nepolevila z tempa a v 26. minutě z její spolupráce poprvé těžil zakončující Kuka. Následně na druhé straně překonal vystřídavšího Srníčka nekompromisní placírkou k tyči Neuville, jenže Češi i nadále dominovali.

První poločas patřil střelci Kukovi...

Po krásné kolmici Nedvěda se mohl Kuka sám před Bräutigamem zastavit, vrátit pro míč, který zapomněl za sebou a poté jej přelobovat, aniž by ho při tom rušil některý z německých soupeřů. Ovšem ihned z rozehrávky předvedlo podobnou akci duo Basler-Zickler a Srníček byl z branky venku pomalu – 3:2.

„Věřím, že to ještě ve druhém poločase otočíme. Přesto je to hlavně zábava a o to bavit, jde především,“ pronesl o poločasové přestávce kapitán Německa Lothar Matthäus, který se ale po pauze už na hřiště nevrátil.

... ten druhý brankáři Maierovi

A tak pouze ze střídačky sledoval, jak jeho spoluhráčům bere chuť na zvrat šikula Poborský a bombarďák Berger. A také poslední z trojice českých brankářů – Ladislav Maier. Ten sice stejně jako jeho německý kolega Oliver Reck dostal gólové přivítání, ovšem poté fantastickými zákroky doslova soupeře zdeptal.

Maier, který si naprosto zaslouženě odnesl cenu pro hráče zápasu, tak dal šanci vyniknout v zakončení Kubíkovi, který nádhernou šajtlí na zadní tyč v 71. minutě skóre zápasu uzavřel. „Bylo to skvělé se opět sejít. My se bavili, fanoušci také, jsem rád, že jsme si mohli opět spolu zahrát,“ usmíval se po zápase český kapitán Pavel Nedvěd.

Poté šel společně se svými spoluhráči, ale i protihráči, a vítěznou trofejí – skleněnou replikou poháru pro mistry Evropy – na oslavné kolečko kolem zaplněných tribun. Třetí poločas všichni hráči dohrají u piva. A budou mít jistě o čem povídat.

Třeba i o tom, jak by se mohli sejít zase za rok u dvacátého výročí londýnského finále mistrovství Evropy 1996. Mimochodem, pro ty, kteří si jej už nepamatují: tehdy slavili Němci po výsledku 2:1 v prodloužení. Čechy tehdy poslal do vedení z penalty Berger, výsledek otočil dvěma góly střídající Bierhoff.

Zápas fotbalových internacionálů nad 35 let:

ČR - Německo 6:3 (3:2)

Branky: 25. a 38. Kuka, 7. Drulák, 57. Poborský, 61. Berger, 71. Kubík - 32. Neuville, 39. Zickler, 65. Reich. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Filípek. Diváci: 14.670.

ČR: Petr Kouba, Pavel Srníček, Ladislav Maier - Radoslav Látal, Jan Suchopárek, Miroslav Kadlec, Michal Horňák, Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Pavel Kuka, Radek Drulák, Luboš Kubík, Radek Bejbl, Patrik Berger, Martin Kotůlek, Karel Rada, Pavel Hapal, Jan Koller. Trenér: Uhrin starší.

Německo: Perry Bräutigam, Oliver Reck - Lothar Matthäus, Mario Basler, Fredi Bobic, Jens Nowotny, Ulf Kirsten, Guido Buchwald, Oliver Neuville, Jörg Heinrich, Jörg Albertz, Stefan "Paule" Beinlich, Fabian Ernst, Maurizio Gaudino, Hans Pflügler, Marko Rehmer, Marco Reich, Bernd Schneider, Dariusz Wosz, Alexander Zickler. Trenér: Rehhagel.