7. 8. 2014 19:50
Liberec ve 3. předkole Evropské ligy vypadl s rumunskou Astrou, Plzeň s Ploještí a Mladá Boleslav s Lyonem.
Liberec ve 3. předkole Evropské ligy zklamal v obou zápasech
Liberec ve 3. předkole Evropské ligy zklamal v obou zápasech | Foto: ČTK

Praha - Prachbídné účinkování českých týmů v letošních evropských pohárech je téměř završeno. Po Spartě, která opět zklamala v boji o Ligu mistrů, selhaly v kvalifikaci do Evropské ligy také Liberec, Mladá Boleslav a Plzeň.

Plzeň měla z celé trojice před odvetou 3. předkola nejlepší výchozí pozici, když před týdnem uhrála v Ploješti remízu 1:1. Jenže doma výsledkově brzy tahala za kratší konec.

Vinou výpadku v závěru prvního poločasu prohrávala o přestávce 1:3, na což už ve druhé půli nedokázala zareagovat a nakonec odešla poražena vysoko 1:4.

Ani Liberci se odveta vůbec nepovedla. Proti Astře Giurgiu musel dohánět úvodní manko 0:3, ovšem na domácí půdě také sám inkasoval jako první, což znamenalo téměř definitivní jistotu vyřazení.

V závěru poločasu sice chabé naděje oživily trefy Šurala a Obročníka, ovšem to bylo ze strany Slovanu všechno. Hosté v závěru opět přidali a otočili na konečných 2:3. Po Dinamu Bukurešť a Kluži tak neuspěl ani s třetím rumunským soupeřem.

Jen formalitou bylo utkání Mladé Boleslavi v Lyonu. Středočeši na vlastním stadionu prohráli 1:4 a přestože byli ve Francii blízko sympatické remíze, nakonec gólem z předposlední minuty padli 1:2.

Petrolul školil Plzeň z efektivity

Plzeň začala utkání aktivně, brzy se dostal ke střele Petržela, ale mířil nad branku. Poté zkoušel zaskočit hostujícího gólmana Horváth z rohového kopu, když kroutil míč rovnou do branky. Pecanha si ale poradil.

A tak malou efektivitu soupeř potrestal. Hosté po faulu Hubníka zahrávali přímý kop, na dlouhý centr si naběhl nikým nestrážený Teixeira a snadno překonal Kozáčika.

Plzeň se snažila odpovědět, ale Pilař prováhal dobrou možnost a Kolář vystřelil jen do středu branky. To Ploješť byla výrazně efektivnější. Ve 38. minutě se po několika soubojích dostal míč k rumunské hvězdě Mutuovi, před kterým plzeňská obrana ustupovala, zkušený útočník proto neváhal a technickou střelou pod břevno překonal lehce povystoupeného Kozáčika podruhé.

V tu chvíli potřebovala Plzeň vstřelit tři góly a Pilař z manka rychle ukrojil, když už za minutu se na hranici pokutového území obtočil kolem obránce a poslal míč přesně k tyči, kam hostující brankář nedosáhl.

De Lucas rozhodl o postupu

Jenže ještě do poločasu Ploješť definitivně rozhodla. Po brejku zůstal před brankou zcela volný De Lucas a hlavou z malého vápna nedal Kozáčikovi šanci.

Plzeň se po změně stran snažila a vytvořila si tlak, ale brankáře výrazněji zaměstnal jen tečovanou střelou Kolář. Naopak Ploješť hrozila z brejků. K jednomu z nich jim chybnou rozehrávkou pod tlakem dopomohl Procházka, Tamuz se dostal sám před Kozáčika a prostřelil ho počtvrté z pěti střel.

Vyřazení Plzně ještě zvýší tlak na trenéra Uhrina, o jehož možném odvolání se spekulovalo už po nevydařeném vstupu do sezony. Vedení klubu zřejmě bude muset sáhnout i ke zúžení kádru, který je na jednu soutěž příliš široký.

Plzeň navíc prováhala šanci získat desítky milionů korun, které si postupem do hlavní soutěže mohla vydělat jako v roce 2012, kdy si v Evropské lize přišla na 70 milionů. I tak se domácí dočkali pozitivní reakce fanoušků, kteří se s poháry rozloučili skandovaným potleskem.

Úvodní gól znamenal mat

Liberecký kouč Slovák udělal oproti prvnímu duelu v Rumunsku čtyři změny v základní sestavě a na soupeře vyrukoval s aktivní hrou. Finální fáze však jeho svěřencům dělala problémy, a tak se kýžený rychlý gól nedostavil.

Ve 37. minutě naopak přidali pojistku hosté. Rajnoch po jednom ze soubojů zůstal ležet u středového kruhu, sudí ale nechal hru pokračovat a Astra díky tomu mohla postupovat do otevřené obrany. Střelec hattricku z úvodního duelu Fatai posunul míč doleva na volného Enacheho a ten křížnou střelou nedal Hroššovi šanci.

Obrat Astru nerozhodil

Malé zdramatizování přišlo na konci první půle. Nejprve ve 45. minutě vyrovnal po přímém kopu hlavou Šural a v závěru tříminutového nastavení otočil skóre povedenou střelou z voleje Obročník.

Slovan se po změně stran ještě zkusil třígólové manko dohnat, vytvořil si tlak, ale další branky už nepřidal. To hosté své kontry využili. Fatai ještě nadějný únik trestuhodně zahodil, ale v 83. minutě už střídající Rus po pěkné akci nezaváhal a srovnal. Liberecká hra se v závěru rozpadla a po jednom z několika brejků rozebral domácí obranu Bukari. Prohru už neodvrátil Hadaščok, který trefil tyč.

Boleslav se už Lyonu nezalekla

Lyon v prvních minutách hned dvakrát vážně zahrozil Poprvé brankář Hruška zasahoval v 5. minutě, kdy vyrazil na roh hlavičku Fekira, vzápětí zakončoval těsně vedle Lacazette. Na druhé straně v 17. minutě málem otevřeli skóre Středočeši. Domácí gólman Lopes po rohovém kopu vyboxoval míč ke Štohanzlovi a ten hlavou z hranice šestnáctky trefil břevno.

Mladá Boleslav hrála se sedminásobným francouzským mistrem sebevědoměji než v prvním duelu a lépe bránila, i když občas v defenzivě nechávala okénka. Deset minut před pauzou Benzia zblízka dostal míč na dlouhou nohu a zamířil vedle.

Domácí před 22 tisíci diváky prolomili bezbrankový stav v 58. minutě. Fekir se prokličkoval do pokutového území, jeho přihrávku Smejkal nešťastně tečoval před Lacazetteho, který z brankové čáry neměl větší problém skórovat.

Proměněná penalta nakonec remízu nepřinesla

Útočník Lyonu mohl o chvíli později přidat druhý zásah, ale tentokrát po úniku zamířil kousek vedle branky. Olympique po gólu hodně ožil a sevřel soupeře v jeho vápně. Přímý kop Lacazetteho vyrazil Hruška.

Boleslav se z tlaku soupeře vymanila a v 71. minutě vybojovala penaltu po zákroku Koného na Skaláka. K pokutovému kopu se postavila letní posila Milla a sebevědomým obloučkem vyrovnal. Dvacetiletý záložník si připsal premiérovou soutěžní trefu.

Lyon v závěru téměř nepustil hosty z jejich poloviny, ale druhou branku nepřidal. Největší šanci neproměnil Malbranque, jeho tvrdou ránu chytil Hruška. Ten však v 89. minutě přeci jen inkasoval, když náhradník Njié proměnil sólový únik.

Odvetný zápas 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Slovan Liberec - Astra Giurgiu 2:3 (2:1)
Branky: 45. Šural, 45.+3 Obročník - 37. Enache, 83. Rus, 89. Bukari. Rozhodčí: Kučin - Bělskij, Chodin (všichni Kaz.). ŽK: Luckassen, Šural - Morais. Diváci: 2500. První zápas: 0:3, postupuje Astra.

Liberec: Hroššo - Mudra, Rajnoch, Pimpara, Fleišman - Obročník (65. Delarge), Sackey - Šural, Ďubek, Frýdek (73. Luckassen) - Hamulák (53. Hadaščok). Trenér: Slovák.
Giurgiu: Lung - Pliatsikas, Gaman, Oros, Morais - Yahaya, Laban (37. Seto) - Enache (74. Rus), Budescu, William - Fatai (78. Bukari). Trenér: Isaila.

Viktoria Plzeň - Petrolul Ploješť 1:4 (1:3)
Branky: 40. Pilař - 20. Teixeira, 38. Mutu, 43. De Lucas, 69. Tamuz. Rozhodčí: Millot - Luzi, Zakrani (všichni Fr.). ŽK: Řezník, Horváth, Procházka, Hubník - Tamuz. Diváci: 10.521. První zápas: 1:1, postoupila Ploješť.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Hubník, Procházka, Limberský - Hořava (73. Vaněk), Horváth - Petržela (66. Tecl), Kolář, Pilař - Bakoš (53. Chramosta). Trenér: Uhrin ml.
Ploješť: Pecanha - Alcénat, Gerlado Alves, Gerson, Fanchone - De Lucas, Hoban - Nepomuceno (64. Mustivar), Mutu (73. Albín), Teixeira (83. Marinescu) - Tamuz. Trenér: R. Lucescu.

Olympique Lyon - FK Mladá Boleslav 2:1 (0:0)
Branky: 58. Lacazette, 89. Njié - 71. Milla z pen. Rozhodčí: Klossner - Vogel, Jobin (všichni Švýc.). ŽK: Umtiti, Fekir, B. Koné - Bořil, Rosa, Ďuriš, Navrátil, Šultes. Diváci: 22.717. První zápas: 4:1, postoupil Lyon.

Lyon: Lopes - Jallet, Rose (53. Ferri), Umtiti, Bedimo (36. B. Koné) - Tolisso, Gonalons, Malbranque - Fekir - Lacazette (72. Njié), Benzia. Trenér: Fournier.
M. Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Smejkal, Rosa - Milla, Ščuk - Skalák (79. Bartl), Šisler (71. Magera), Štohanzl - Ďuriš (68. Šultes). Trenér: K. Jarolím.

Další výsledky:

Ermis Aradippu (Kypr) - Young Boys Bern 0:2 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Bern; Molde (Nor.) - Zorja Luhansk 1:2 (1:1), první zápas 1:1, postoupil Luhansk; Esbjerg (Dán.) - Ruch Chorzów 2:2 (1:1), první zápas 0:0, postoupil Chorzów; FC Krasnodar - Diosgyör 3:0 (1:0), první zápas 5:1, postoupil Krasnodar; Černomorec Oděsa - RNK Split 0:0, první zápas 0:2, postoupil Split; St. Pölten - PSV Eindhoven 2:3 (0:1), první zápas 0:1, postoupil Eindhoven; Rosenborg Trondheim - Karabükspor 1:1 (1:1), první zápas 0:0, postoupil Karabükspor; Hapoel Kirjat Šmona - Dynamo Moskva 1:2 (1:2), první zápas 1:1, postoupilo Dynamo; AIK Stockholm - FC Astana 0:3 (0:1), první zápas 1:1, postoupila Astana; Šachťor Soligorsk - Waregem 2:2 (2.1), první zápas 5:2, postoupil Soligorsk; Lech Poznaň - Stjarnan (Isl.) 0:0, první zápas 0:1, postoupil Stjarnan; Čichura (Gruz.) - Neftči Baku 2:3 (1:3), první zápas 0:0, postoupilo Baku; Kluž - Dinamo Minsk 0:2 (0:0), první zápas 0:1, postoupil Minsk; Spartak Trnava - St. Johnstone (Skot.) 1:1 (0:1), první zápas 2:1, postoupila Trnava; Hajduk Split - Šachtar Karaganda (Kaz.) 3:0 (2:0), první zápas 2:4, postoupil Hajduk; Atromitos (Řec.) - FK Sarajevo 1:3 po prodl. (1:2, 0:1), první zápas 2:1, postoupilo Sarajevo; Bröndby Kodaň - FC Bruggy 0:2 (0:2), první zápas 0:3, postoupily Bruggy; Asteras Tripolis (Řec.) - Mohuč 3:1 (1:1), první zápas 0:1, postoupil Asteras; FC Turín - Brommapojkarna (Švéd.) 4:0 (2:0), první zápas 3:0, postoupil Turín; Hull City - AS Trenčín 2:1 (1:1), první zápas 0:0, postoupil Hull; Hafnarfjördur (Isl.) - Elfsborg (Švéd.) 2:1 (1:0), první zápas 1:4, postoupil Elfsborg; Metalurg Skopje - Omonia Nikósie 0:1 (0:0), první zápas 0:3, postoupila Nikósie; Aberdeen - San Sebastian 2:3 (1:1), první zápas 0:2, postoupil San Sebastian; Rio Ave (Portug.) - IFK Göteborg 0:0, první zápas 1:0, postoupilo Rio Ave; Zimbru Kišiněv - Grödig (Rak.) 0:1 (0:0), první zápas 2:1, postoupil Kišiněv; HNK Rijeka - Víkingur (Faer. ostr.) 4:0 (1:0), první zápas 5:1, postoupila Rijeka.