reklama

Ofenzivní harakiri nebo pomoc od Italů. Portugalci lvíčatům laťku nezvýšili, zatím oslavují Slováci

Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let bude muset proti Dánsku předvést ofenzivní smršť. Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let bude muset proti Dánsku předvést ofenzivní smršť. autor: Milan Kammermayer
Stanou se čeští mladíci obětí brutálního postupového klíče jako kolegové z Portugalska? Nebo si na konci základních skupin vytáhnou černého Petra také Slováci? Lvíčata musejí porazit Dány minimálně o tři góly. Přečtěte si, co všechno potřebuje česká jednadvacítka k postupu mezi nejlepší čtveřici starého kontinentu.

Tychy (od našeho zpravodaje) - Českou fotbalovou jednadvacítku čeká v posledním zápase ve skupině zápas o všechno. Proti už jistě vyřazeným Dánům totiž lvíčata musí zvítězit minimálně o tři branky nebo spoléhat na přesný výsledek ze souběžně hraného zápasu Itálie s Německem.

Před posledním kolem základních skupin byly na tom na druhých příčkách úplně stejně hned tři týmy. Slovensko, Portugalsko a Česko. 

Lavička gratuloval slovenskému kouči. Černý je zase rád, že Dánům chybí jeho hvězdný kolega z Ajaxu Lavička gratuloval slovenskému kouči. Černý je zase rád, že Dánům chybí jeho hvězdný kolega z Ajaxu Čtěte zde

Zatímco Slovensko vyhrálo se Švédskem 3:0, tak Portugalci ofenzivní dostihy proti Makedonii sice zvládli, ale vítězství 4:2 týmu z Pyrenejského poloostrova nestačí. Takže před zápasem Česka drží postupového žolíka tým trenéra Pavla Hapala. 

Pokud ale Češi zvítězí 3:0 a zároveň nebudou ani jednou upozornění kartou, tak vzhledem k vyššímu koeficientu před začátkem turnaje postoupí. K jistému postupu by pak pomohla i jakákoliv vyšší výhra o tři branky (4:1, 5:2..). Nebo samozřejmě vítězství o čtyři a více gólů.

Může přijít pomoc i od Italů

Stále dokonce existuje možnost, že lvíčata dokonce vyhrají skupinu. V takovém případě by museli jakkoli porazit Dánsko a poté čekat, zda Italové porazí Němce přesně 2:0. V takovém případě by rozhodovala minitabulka mezi Itálií, Německem a Českem a postupoval by tým Vítězslava Lavičky.

Vynikající Slováci snížili české naděje. Neuvěřitelný, úžasný výkon, chválil trenér Hapal Vynikající Slováci snížili české naděje. Neuvěřitelný, úžasný výkon, chválil trenér Hapal Čtěte zde

Velmi drsný postupový klíč už vytrestal Portugalce, kteří uhráli šest bodů se skóre 7:5, ale bohužel pro ně na turnaji končí. Česko čeká Dánsko, které na turnaji dosud neuhrálo ani bod a navíc svěřenci Nielse Frederiksena ještě nedali ani gól.

Přesto kouč Frederiksen na tiskové konferenci před zápasem zdůraznil, že určitě nemá problém motivovat své hráče. "Každý zápas chceme vyhrát." Otázce, zda dá kouč šanci hráčům, kteří toho na turnaji dosud příliš neodehráli, se Frederisken šikovně vyhnul.

Tajemný dánský kouč

Přesto dánský kádr v Polsku disponuje hned osmičkou hráčů, kteří mohou nastupovat ještě v příští kvalifikaci o turnaj v Itálii. "Mám tady 23 hráčů a všichni jsou v pořádku a chtějí nastoupit," znovu se Frederiksen vyhnul přímé odpovědi, zda už nezačne s přípravou na další kvalifikaci.

Brankáři mají zvláštní požadavky, úplně jiný svět, smějí se oba kustodi české jednadvacítky Brankáři mají zvláštní požadavky, úplně jiný svět, smějí se oba kustodi české jednadvacítky Čtěte zde

Češi tedy budou muset dobývat branku soupeře, který sice už nemůže postoupit, ale před posledním zápasem přesto neodkryl ani kousíček svých plánů. "Samozřejmě musíme útočit, ale musíme si dávat pozor i na obranu, protože každý gól může rozhodnout," upozornil den před zápasem trenér Lavička. 

Jen o pár hodin později jeho slova potvrdili Portugalci, kteří sice Makedonce výrazně přehráli, ale nechávali až příliš otevřená okna v obraně a po gólech hladoví Makedonci trestali. Dva inkasované góly totiž znamenají, že tým, který se žene za postupem, musí vstřelit pět branek. 

Trenér Lavička proti Itálii pozměnil základní sestavu hned na třech postech a před zápasem přiznal, že stále váhá, koho postaví do středové řady a na křídla. Není se čemu divit, protože proti Dánům musí bezpodmínečně útočit, ale každý obdržený gól může naopak znamenat konec před branami semifinále.

Předpokládaná sestava reportéra Aktuálně.cz: Zima - Havel, Lüftner, Simič, Holzer - Souček, Hubínek - Černý, Trávník, Jankto - Schick.

Všechny Vydrovy přestupy vydají téměř za 900 milionů. Podívejte se na největší české přestupy Všechny Vydrovy přestupy vydají téměř za 900 milionů. Podívejte se na největší české přestupy Prohlédněte zde
reklama