reklama

Olympiáda v Jižní Africe? Zuma se setká s šéfem MOV

autor: Reuters
Prezident JAR a předseda MOV Rogge se sejdou za měsíc

Lausanne - Africký kontinent v těchto dnes poprvé hostí fotbalové mistrovství světa a již myslí i na pořádání největší sportovní akce, olympijských her.

Možnost přivést do Afriky i olympiádu bude řešit příští měsíc šéf MOV Jacques Rogge s jihoafrickým prezidentem Jacobem Zumou.

Rogge se zúčastní finále mistrovství světa a během závěrečného víkendu se sejde i se Zumou.

"Je to vždy dobrá zpráva, když se země jako Jihoafrická republika chce ucházet o olympiádu. Kapské Město mělo velmi hodnotnou kandidaturu, když skončilo v roce 1997 třetí," připomněl tehdejší volbu pro OH 2004, kterou nakonec vyhrály Atény.

Čtěte také: OH 2018? Ve hře je Annecy, Mnichov i Pchongčchang

Od té doby se JAR olympijské myšlence nevěnovala, místo toho se zaměřila výhradně na fotbalový šampionát. Nyní však pokukuje po hrách v roce 2020. "Je to přirozené, že se dívají nyní do budoucnosti, a jsme rádi, že pomýšlejí na olympiádu," dodal Rogge.

Možnými kandidáty jsou vedle Kapského Města také Johannesburg a Durban, kde se na kongresu MOV rozhodne příští rok o pořadateli zimní olympiády pro rok 2018.

Konkurenty jihoafrického zástupce budou zřejmě Řím, Dubaj, Tokio nebo Hirošima, Istanbul a Budapešť. Možnost přihlásit se do boje o pořádání olympiády však potrvá ještě rok.

reklama