25. 6. 2011 17:15
Česká republika o deseti podlehla Bělorusku 0:1
Česko se na olympijské hry znovu nepodívá.
Česko se na olympijské hry znovu nepodívá. | Foto: Reuters

Aalborg - Česká reprezentace do jednadvaceti let nezvládla na mistrovství Evropy v Dánsku olympijskou kvalifikaci a podlehla Bělorusku 0:1.

Za rok se tak do olympijského Londýna nepodívá.

Zápas s Běloruskem rozhodly dva momenty. Vyloučení Váchy ze 75. minuty a branka nikým nehlídaného Jegora Filipenka z 88. minuty utkání.

Španělští mladíci potřetí v historii vyhráli malé Euro
Pro Lvíčata je bronz málo. Chtějí na olympiádu

Dovalil: Bronz je málo. Červená Váchy je neomluvitelná
Marná ´Lvíčata´ přišla o finálový sen v prodloužení

Češi, kteří nastoupili s Chramostou na hrotu útoku a Hlouškem a Hořavou v záloze, přitom vstoupili do utkání suverénním způsobem. V první půli prakticky nepouštěli svého soupeře na svou polovinu, když předváděli dynamický fotbal plný presinku a krátkých přihrávek.

Kaňkou na jinak povedeném úvodu zápasu bylo ošklivé zranění levého beka Lecjakse, který si zlomil zápěstí a musel rovnou do nemocnice.

Do zakončení se lvíčata opět dostávala pouze sporadicky a vyloženou šanci si během první půle nevypracovala. Postupem času tak jejich úvodní nadšení logicky opadalo.

Kapitán Bořek Dočkal se tentokrát neprosadil.
Kapitán Bořek Dočkal se tentokrát neprosadil. | Foto: Reuters

Toho na začátku druhého poločasu využili Bělorusové, kteří začali pomalu vystrkovat doposud neviditelné útočné růžky. Nechajčik ale z úhlu Vaclíka neprostřelil.

Po hodině hry už bylo jasné, že Bělorusové jsou lepším týmem. Šanci měli Dragun a Filipenko, ale neuspěli.

Poté přišla největší šance Čechů. V 71. minutě si Kozák naskočil na povedený centr, jeho hlavičku ale s vypětím všech sil vyrazil brankář Gutor na tyč.

O pět minut později přišel první klíčový moment. Vácha si míč do vápna posunul úmyslně rukou a z rukou sudího viděl druhou žlutou kartu. Prakticky tak pohřbil české naděje, protože dvě minuty před koncem přišel tvrdý trest.

Stoper Filipenko zůstal neobsazen kousek za malým vápnem a z voleje poslal míč k pravé tyči Vaclíkovy branky. Český gólman nemohl nic dělat.

Zoufalý nápor přinesl ještě jednu obrovskou příležitost k udržení naděje. Kozák se přes Filipenka protlačil až před Gutora, jemný lob ale poslal těsně vedle jeho branky.

O chvíli později už na prázdném stadionu v Aalborgu vytryskla běloruská radost tím nejsilnějším proudem. Naopak Češi se zklamáním sesunuli na trávník.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Dánsku - utkání o účast na OH v Aalborgu:

Česká republika - Bělorusko 0:1 (0:0)
Branka: 87. Filipenko. Rozhodčí: Mažič (Srb.) - Borsch (Něm.), Borkowski (Pol.). ŽK: Vácha, Gecov - Veretilo, Voronkov. Skavyš. ČK: 75. Vácha. Diváci: 1000.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks (13. Kovařík) - Gecov - Dočkal, Vácha, Hořava, Hloušek (46. Kozák) - Chramosta (83. Kadlec). Trenér: Dovalil.

Bělorusko: Hutor - Veretilo, Filipenko, Politevič, Matvejčik (76. Poljakov) - Perepečko (34. Baga), Drahun, Sivakov, Nechajčik - Voronkov, Skavyš (83. Rekiš). Trenér: Kondratěv.