reklama
08:30 • Soud s fotbalovými sázkaři • 1. den jednání

Živě: Kauza fotbalových sázkařů u soudu

Dobrý den! Vítejte u online reportáže, kterou vám přineseme z Okresního soudu ve Strakonicích, kde dnes začíná proces s 18 osobami obžalovanými z korupčních trestných činů. Podle obžaloby se dotyční měli podílet na manipulacích fotbalových zápasů tak, aby na sázkách na ně vydělali co nejvíc buď oni sami, nebo mafie z jihovýchodní Asie.

Obžalovaných bylo původně 22, ale 4 z nich již byli pravomocně potrestáni soudním příkazem. Podmíněné tresty tak už akceptovali Karel Kodeš, Jaroslav Chalupa, Vítězslav Brožík a Michal Káník (na snímku). Právě Káníkovi se však tento trest "sečetl" se skutečností že už předtím mu běžela "podmínka" za podvody, jichž se v jednání s úřadu dopustil v roli šéfa strakonického  klubu. Měl by proto nastoupit tříletý trest odnětí svobody, tentokrát už nepodmíněně

Policejní stroj se spustil 11. září 2013. Večer se ještě nic netušící bývalí či současní fotbalisté podívali na zápas Itálie-Česko (2:1), ve kterém poražený tým ztratil šanci k postupu na MS do Brazílie, ráno už se jim ve dveřích objevila policie. Následovaly četné domovní prohlídky a první osoby byly na základě předchozích odposlechů obviněny.

Policie informovala, že česká větev sázkařské mafie byla řízena ze Slovenska, ta potom z ústředí celého "sázkařského kartelu" v jihovýchodní Asii. Nejznámějším jménem z této slovenské části případu byl Ivan Hodúr, bývalý slovenský reprezentant a někdejší hráč Slovanu Liberec (na snímku).

Obžalovaní se pokoušeli oslovovat mladé hráče, aby podle návodu, který by dostali, ovlivňovali zápasy zdejších soutěží. Takový pokus registrovala policie u 9 utkání Juniorské ligy, u 3 zápasů nejvyšší ligové soutěže, u 6 druholigových, 7 zápasech ČFL, dvakrát v souvislosti s domácím pohárem.

Nejznámějším jménem v celém příběhu je bývalý liberecký brankář Zbyněk Hauzr. Ten měl podle obžaloby pracovat na manipulaci ligových zápasů svého klubu v Mladé Boleslavi a Jablonci a v poháru s Teplicemi. Pokaždé mělo být ve hře 60 000 eur v hotovosti. Hauzr se ovšem objeví až ve druhé skupině obžalovaných, kteří se ocitnou před strakonickým soudem.

Zbyněk Hauzr, brankář Slovanu Liberec Zbyněk Hauzr, brankář Slovanu Liberec | Foto: ČTK

Dnes a zítra budou projednávány případy těchto osob:

Ondřej Bíro
Jan Hanzal
Petr Hlaváček
David Jablonský
Daniel Kaplan
Zdeněk Kopas
Michal Macháček
Davic Placák
Jan Procházka

Ve středu a ve čtvrtek se soud bude věnovat druhé skupině obžalovaných, kterou předvolal v tomto složení:
Martin Doubek
Jan Halama
Zbyněk Hauzr
Jan Kalenda (rozhodčií)
Jan Kosak
Lukáš Křeček
Jan Leligdon
Martin Sus

Jmenovaní jsou obžalovámi z korupčních trestných činů. Buď nabízeli úplatky, nebo si je nechávali slibovat.

Jednání povede soudce JUDr. Tomáš Uldrich.

8:40

Jednání soudu bylo zahájeno. Z předvolaných obžalovaných ve Strakonicích schází David Jablonský, bývalý hráč Teplic. Jeho právní zástupce soudci sdělil, že podpis na doručence předvolání nepatří hráči, ale jeho otci. Soudce rozhodl, že kauza Davida Jablonského, nyní hráče ruského Tomsku, bude projednávána samostatně.

8:46

Státní zástupce Miloslav Kelyman čte obžalobu.

8:57

Jednací síň je plná obžalovaných, jejich advokátů a novinářů. Okresní soud ve Strakonicích si pro veřejnost připravil 15 místenek. Nakonec se všichni vešli.

místenka místenka | Foto: Petr Koděra
9:02

Soudce Uldrich by dnes rád vyslechl všech osm obžalovaných, kteří do Strakonic dorazili. Pokud to stihne, zítra by jednání nepokračovalo. A navázalo by se až ve středu druhou skupinou, v níž je například Zbyněk Hauzr.

Miloslav Kelyman (uprostřed), státní zástupce ze Strakonic, který z korupčních trestných činů spojených s manipulacemi fotbalových zápasů, obžaloval celkem 22 osob

9:10

K soudu dnes dorazilo 8 z 9 pozvaných obžalovaných. Chybí jen David Jablonský. Na snímku zleva Daniel Kaplan, Zdeněk Kopas, Michal Macháček, David Placák a Jan Procházka

Tři z obžalovaných fotbalistů: Ondřej Bíro (zleva), Jan Hanzal a Petr Hlaváček

obžalovaní 2 Ondřej Bíro (zleva), Jan Hanzal a Petr Hlaváček Ondřej Bíro (zleva), Jan Hanzal a Petr Hlaváček | Foto: Petr Koděra
9.25

Jako první bude soudem vyslechnut fotbalista Ondřej Bíro.

9:27

Ondřej Bíro se vyjádřil, že nikdy nikomu žádný úplatek nenabízel, ani nepříjímal. Jen zprostředkovával kontakt. Víc vypovídat odmítl a odkázal na svá vyjádření z předchozího vyšetřování.

9:30

Soudce čte Bírova vyjádření z policejního výslechu. Vyplývá z něj, že zprostředkovával kontakt mezi Slovákem Mariánem Dirnbachem a obžalovaným Janem Hanzalem, který měl ovlivňovat utkání juniorky Teplic.

reklama