reklama

Oranjes nad propastí. Nizozemci odvracejí obří krizi v Astaně

Nizozemci jsou v krizi a v sobotu večer budou bojovat o naději v Kazachstánu. Nizozemci jsou v krizi a v sobotu večer budou bojovat o naději v Kazachstánu. autor: Reuters
Nizozemský fotbal je ve velké krizi, hvězdy stárnou a časté změny trenérů přinášejí chaos. Oranjes hrají v sobotu v Kazachstánu o zachování posledních zbytků naděje na Euro 2016.

Praha - Když před rokem na letenském stadionu dorážel Václav Pilař do nizozemské branky náhodně odražený míč a slavil se svými spoluhráči šokující vítězství nad velkým favoritem, málokdo si dokázal představit, jak zásadní krizi slavných Oranjes tím nastartoval.

Bronzoví medailisté z posledního světového šampionátu tehdy zahájili kvalifikaci na Euro 2016 překvapivou, ale těsnou porážkou a o ztrátě formy se hovořilo prakticky okamžitě. To ale nizozemští fanoušci ještě netušili, že nepůjde o žádné krátkodobé selhání jejich reprezentační chlouby, ale o pořádně nepříjemný problém.

V Astaně o naději, ale musí fandit Čechům

O rok později je Nizozemsko krůček od vyřazení a horko těžko bude v posledních dvou zápasech bojovat alespoň o naději, kterou reprezentuje barážový dvojzápas. Islanďané a Češi už ze skupiny A jasně postupují, ve hře je tedy klíčové třetí místo. A Holanďané nemají nic ve svých rukách, na třetí Turecko totiž ztrácejí dva body, navíc s nimi mají horší bilanci vzájemných zápasů.

Cestu za poslední šancí k záchraně odstartují svěřenci kouče Dannyho Blinda v sobotu večer v kazašské Astaně.  A kromě vlastního úspěchu budou přát výhru také Čechům, kteří doma přivítají Turecko (online reportáž sledujte na Aktuálně.cz).

"Už to sice není jen na nás, ale šance pořád žije a my se o ní porveme," slibuje Robin van Persie. Někdejší gólový zabiják je ale sám o sobě živoucím důkazem nizozemského propadu. Po přestupu z Manchesteru United do Fenerbahce nenastupuje pravidelně ani v turecké lize, v reprezentaci přišel o kapitánskou pásku a také již není základním kamenem sestavy (více o Van Persieho krizi čtěte zde).

Ofenzivní hvězdy Oranjes stárnou

Kdysi obávaná nizozemská ofenziva výrazně zestárla a kromě Memphise Depaye, nové hvězdy United, žádné čerstvé nepřicházejí. Van Persiemu je dvaatřicet, stejně jako Huntelaarovi. Sneijderovi je jen o rok méně a přes třicet let už má na kontě také Robben. Křídelník Bayernu je i po třicítce nepostradatelným článkem nizozemské sestavy, bez něj jsou Oranjes poloviční. A to jsou často, protože Robben trpí na častá zranění. K dipozici hvězdný hráč nebude ani v závěru kvalifikačního cyklu.

I proto se musí Nizozemci semknout, což se jim ale v posledních měsících hrubě nedaří. Týmový duch, jaký vládl za kouče Louise van Gaala, je ten tam. A nepřispívají k němu ani časté změny trenéra. Hiddink ani nynější kouč Blind nedokázali tým stmelit.

Holanďané přesto věří v malý zázrak, co jiného jim také zbývá. "Ještě zbývají dvě kvalifikační utkání a my musíme obě nutně vyhrát. Věřím tomu, že Turecko ve svých zbylých dvou zápasech ještě ztratí body," nevzdává se Van Persie. Proslýchá se, že trenér Blind vsadí v závěru kvalifikace na zkušenost a do útoku nasadí právě někdejší hvězdu Arsenalu po bok Klaase-Jana Huntelaara.

Van Persie: Turci určitě zaváhají

"Turečtí hráči ve Fenerbahce jsou sice všichni sebevědomí, že postoupí, ale já nepochybuju o tom, že naopak zaváhají. Bude jen na nás, abychom si připsali tři body v obou našich zbývajících zápasech. Je jedno, jak toho docílíme, hlavní je vyhrát," podotkl fotbalista, který může v Astaně "oslavit" jubilejní stý zápas v reprezentačním dresu. Pokud by se trefil, vstřelil by Van Persie už padesátý reprezentační gól.

Kazachstán by neměl být pro Oranjes nebezpečným soupeřem, vždyť Kazaši na vítězství čekají už více než dva roky. Varováním pro Blindův celek je ale první vzájemný zápas obou celků, v němž Nizozemci doma prohrávali 0:1. Nakonec ale výsledek dokázali otočit a vyhrát. Povede se jim i dnes večer? Pokud ne, bude zřejmě po nadějích.

reklama