Oranjes přestříleli Uruguay a jsou ve finále

autor: Tomáš Kubánek
Nizozemsko - Uruguay 3:2 (1:1)

Praha - Fotbalisté Nizozemska se stali prvními finalisty letošního fotbalového MS, když porazili Uruguay 3:2. Soupeřem jim bude lepší z druhé semifinálové dvojice Německo - Španělsko.

Přestože byla hra po většinu zápasu neurovnaná, viděli diváci pět branek a zvláště poslední dvacetiminutovka zvedala fanoušky ze sedadel a nechybělo málo, aby Uruguay v závěru dvoubrankovou ztrátu dotáhla.

O šanci na titul tak přišel poslední jihoamerický zástupce, kteří po základních skupinách kralovali šampionátu.

Zápas Nizozemsko - Uruguay jsme sledovali ŽIVĚ
Forlán: Nizozemsko je výzva. A my ji chceme čelit
Uruguay chce vyřadit i nizozemské superfavority

Utkání začalo podle ofenzivních not a nebýt tří odpískaných těsných ofsajdů, z nichž nejméně dva nebyly, mohl bezbrankový stav zaniknout o hodně dříve.

V 18. minutě si Van Bronckhorst zřejmě řekl, že když zkusí vystřelit z dálky, žádné postavení mimo hru hrozit nebude. A kupodivu všech dolétla jeho střela až do uruguajské sítě.

Prvním finalistou je Nizozemsko. Uruguay sen nezavršila Prvním finalistou je Nizozemsko. Uruguay sen nezavršila Prohlédněte zde

Jihoameričané stihli ještě do konce první půle vyrovnat. Rovněž z úctyhodné vzdálenosti se trefil Forlán, jemuž však notně pomohla neposlušnost míče jabulani, který se ještě před brankářem Stekelenburgem ošidně zavrtěl.

Rozhodly dva slepené góly

Druhý poločas zpočátku napovídal, že jde o hodně důležité střetnutí. Mužstva především nechtěla udělat chybu a na kopačky se místy vkrádala i nervozita.

O tom, že se reprezentace ze země tulipánů podívá po 32 letech znovu do finále světového šampionátu, rozhodli její hráči dvěma slepenými góly na začátku poslední dvacetiminutovky.

Nejprve v 70. minutě za stavu 1:1 vystřelil Sneijder zpoza šestnáctky kroucený polovysoký pokus a ten s lehkou tečí Maximiliana Pereiry zapadl k tyči Muslerovy brány. Na rozdíl dvou branek pak o tři minuty později zvyšoval přesnou hlavičkou Robben.

Oranžovou radost ještě oddálilo Pereirovo snížení a následný nebezpečný tlak, ovšem s o to větší intenzitou po závěrečném hvizdu vytryskla.

MS ve fotbale, semifinále:

Uruguay - Nizozemsko 2:3 (1:1)
41. Forlán, 90.+2 M. Pereira - 18. Van Bronckhorst, 70. Sneijder, 73. Robben. Rozhodčí: Irmatov - Iljasov (oba Uzb.), Kochkarov (Kyrg.). ŽK: M. Pereira, Cavani - Sneijder, Van Bronckhorst, Van Bommel. Diváci: 62.479.

Uruguay: Muslera - M. Pereira, Victorino, Godín, Cáceres - Pérez, Arévalo, Gargano, Á. Pereira (78. Abreu) - Forlán (84. S. Fernández), Cavani. Trenér: Tábarez.
Nizozemsko: Stekelenburg - Boulahrouz, Heitinga, Mathijsen, Van Bronckhorst - Van Bommel, De Zeeuw (46. Van der Vaart) - Robben (90. Elia), Sneijder, Kuijt - Van Persie. Trenér: Van Marwijk.

Fotbalové fanynky bodují. Takhle se fandí v Africe Fotbalové fanynky bodují. Takhle se fandí v Africe Prohlédněte zde