reklama

Otázka: Čeká Brno trest? Ani policie neví, co má dělat

Šéf brněnské policie zatím shromažďuje podklady

Brno - Stane se Brno prvním fotbalovým klubem, který bude muset platit policii za zásah na stadionu? Ani šéf brněnské policie Martin Kotlan zatím neví, zda se klub musí obávat finančního postihu.

Podle smlouvy s Českomoravským fotbalovým svazem, uzavřené před týdnem, za klid při utkáních nově odpovídá pořadatelská služba. Policisté vstupují na stadiony jen ve stavu nejvyšší nouze.

V případě, že se tak stane kvůli selhání ochranky, mohou žádat proplacení svého zákroku.

"Je jasné, že ochranka fanoušky nezvládla. Otázkou ale je, zda selhala. Čelila té nejhorší sebrance v podobě polských fanoušků (pozn.: posílili řady příznivců Baníku)," uvedl Kotlan, jenž nyní shromažďuje podklady k zákroku.

Čtěte více: Policie opustila stadiony, už první zápas byla mela

K nejdůležitějším budou patřit kamerové záběry. Vedení jihomoravské policejní správy je vyhodnotí a rozhodne, zda vystaví 1. FC Brno účet. Představitelé klubu doufají, že se tak nestane.

Řádění fanoušků Ostravy v Brně Řádění fanoušků Ostravy v Brně Prohlédněte zde

Kotlan připustil, že se ochranka snažila dav zvládnout.

Příznivci Baníku přesto prolomili branku a vnikli na hřiště. Trvalo dvacet minut, než se je podařilo zahnat do jejich sektoru, utkání začalo místo v 15 hodin až krátce před půl čtvrtou.

Pět lidí bylo kvůli těmto incidentům zadrženo.

Ředitel brněnské policie považuje za důležité, aby klub z nedělních událostí vyvodil důsledky. Podle něj je nutné zpevnit branku i oplocení oddělující sektor diváků a hřiště.

Čtěte také: Sparta se blíží čelu, chuligáni řádili na Hané i v Brně

Otázkou je, podle jakého klíče by policie při vyúčtování zásahu postupovala.

Do zákroku přímo na stadionu se zapojilo asi sto policistů. "Pro nás je nejdůležitější, že kluby vedeme k tomu, aby se více staraly o bezpečnost při utkáních. Je jasné, že jsme v této oblasti teprve v počátcích," řekl Kotlan.

Obdobné problémy jako v Brně vznikly v neděli při dalším rizikovém duelu Olomouce s pražskou Spartou, tam však pořadatelé tlak hostujících fanoušků ustáli a policie byla pouze v roli pozorovatele.

reklama