reklama

Světlice popálila Akinfejevovi krk. Platini nechal hrát dál

Šarvátka fotbalistů Černé Hory a Ruska a ukončení duelu
Brankář ruské fotbalové reprezentace Igor Akinfejev si odnesl z kvalifikačního duelu o příští mistrovství Evropy na půdě Černé hory popáleniny na krku a otřes mozku.

Podgorica – Brankář ruské fotbalové reprezentace Igor Akinfejev si odnesl z kvalifikačního duelu o příští mistrovství Evropy na půdě Černé hory popáleniny na krku a otřes mozku.

Zranění mu způsobila světlice vyhozená z kotle domácích fanoušků už v první minutě zápasu. Útočníka místní policie zatkla (VIDEO ZDE!).

Ruská média, experti a dokonce i ministr sportu Vitalij Mutko se ale podivují nad počínáním představitelů UEFA a hlavního rozhodčího Denize Aytekina, který po odvezení brankáře CSKA Moskva do sanitky odvedl ze hřiště všechny hráče, aby následně zápas po půlhodinovém přerušení pokračoval.

O pokračování rozhodl sám Platini

Dle ruských médií se pohlaváři rozhodli duel neukončit především proto, že černohorská policie bleskově zareagovala a během zmíněné půlhodiny nejen fanoušky uklidnila, ale výtržníka také zatkla.

"Je ostuda, že chování fanoušků zkazilo zápas, který mohl být velmi zajímavý," citoval šéfa ruského fotbalu Nikolaje Tolstycha deník Sport Express. "Po utkání jsme okamžitě podali protest, protože rozhodčí ho měl ukončit hned na začátku. Věřím, že UEFA přijde s férovým a přijatelným verdiktem," uvedl Tolstych.

K ukončení zápasu totiž nevedl útok na gólmana, ale až potyčka hráčů poté, co Rusové v 66. minutě neproměnili penaltu.

"Podle mě mělo být utkání okamžitě ukončeno. Ale nemohli jsme se sebrat a odejít, museli jsme udělat, co nám delegát řekl a pokračovat v zápase," uvedl trenér Ruska Fabio Capello.

O tom, že se bude v Podgorici po vhození světlice na gólmana pokračovat, rozhodl údajně sám šéf UEFA Michel Platini, se kterým celou situaci konzultoval tajemník federace Gianni Infantino. Nepříznivý osud duelu ale stejně nezachránili.

V 66. minutě se totiž do sebe pustili pro změnu hráči na hřišti poté, co Roman Širokov neproměnil penaltu, a hlavní sudí tentokrát už neváhal a souboj definitivně za bezbrankového stavu ukončil.

UEFA se omlouvá, Černá Hora je v šoku

UEFA o případných trestech nerozhodla, počká až na zprávu delegáta zápasu a německého rozhodčího Denize Aytekina. "Omlouvám se ruským reprezentantům za všechno, co se stalo," řekl trenér Černé Hory Branko Brnovič. "Naši hráči jsou v šoku, nikdo neví, co k tomu říct."

Zápas skupiny C bude velmi pravděpodobně kontumován ve prospěch Ruska. "Je jasné, že jsme přišli o naději na postup a čeká nás tvrdý trest," uvedl Brnovič. "Naštěstí prezident svazu Dejan Savičevič má velmi dobré vztahy s UEFA," dodal.

V tomto kvalifikačním cyklu to není první zápas, který musel být přerušený, či dokonce předčasně ukončený. Na konci listopadu se nedohrálo utkání Srbska s Albánií poté, co se hráči začali prát o albánskou vlajku, kterou nad hřiště donesl dron.

O měsíc později se pak vyznamenali chorvatští fanoušci v Milánu, kteří slavili vyrovnání svých miláčků proti Italům tak bujaře, že hlavní zápas na deset minut přerušil a příznivce musel uklidňovat i kouč Chorvatů Niko Kovač.

reklama