reklama

Otřes, ostuda. Cipro: Většina hráčů nemá ve Slavii co dělat

Pražská Slavia je po sedmigólovém výprasku od Teplic na dně. Pražská Slavia je po sedmigólovém výprasku od Teplic na dně. autor: CPA
Věčná Slavia je po kruté porážce s Teplicemi na dně a muka si v sychravém pondělním večeru zažili také její bývalí hráči a trenéři.

Praha - Šokující sedmigólový debakl pražský Eden ještě nezažil. Věčná Slavia je po kruté porážce s Teplicemi na dně a muka si v sychravém pondělním večeru zažili také její bývalí hráči a trenéři.

Výprask sešívaných bezmocně sledoval někdejší trenér Slavie František Cipro. "Ani nevím, co vám k tomu mám říct. Ty pocity byly hrozné. Otřes. Tohle se na Slavii ještě nikdy nestalo a snad už nikdy nestane," kroutí hlavou zkušený kouč, který pražský tým vedl ve své kariéře třikrát.

"Byla to ostuda. Prohrát můžete, klidně doma, ale rozhodně ne takovým způsobem. Od stavu 0:3 to bylo úplně příšerné," dodává Cipro.

"Chybí šéf jako byl Erich Brabec"

Jeho hodnocení současného slávistického týmu vedeného koučem Michalem Petroušem je tvrdé, bez jakýchkoli servítků a příkras. 

"Už jsem to říkal na jaře a stojím si za tím i teď. V normální Slavii, na kterou jsme byli léta zvyklí a která by měla hrát o čelo tabulky, by se většina hráčů současného kádru neuplatnila. Vidím tam x hráčů, kteří ve Slavii prostě nemají co dělat," podotýká šestašedesátiletý rodák z Jihlavy.

Slavii podle něj chybí klíčové osobnosti a to v podstatě na všech důležitých postech. "Brankářům to teď moc nejde, v týmu při absenci Dobrotky není žádný stoper, chybí tvořivý středový hráč a také kvalitní útočník. Prostě chybí šéf, někdo jako byl Erich Brabec," vzpomíná Cipro na stopera, který dovedl v letech 2008 a 2009 sešívané ke dvěma mistrovským titulům.

Pospěcha s Hubáčkem by Cipro nepustil

Cipro souhlasí s tím, že se Slavia po jarní části sezony předčasně zbavila zkušených hráčů, kteří mohli její klesající úroveň pozvednout. "To už je pryč, už bych se k tomu nevracel. Ale Pospěcha bych nepustil a Hubáčka bez kvalitní náhrady taky ne," říká bývalý záložník, jenž za Slavii nastupoval v letech 1971 - 1980.

Sázka na mladé hráče se ukázala být neúspěšnou. "Loni to takhle zkusily právě Teplice a málem sestoupily," připomíná trenér.

Nabídka od Slavie? Cipro by neváhal

Pražané jsou teď v tabulce třináctí a směrem do dalších kol je musí strašit nelehký los. "Teď jedou dvakrát ven a ten los je opravdu těžký. Budou to teď mít složité, dovedu si představit tu atmosféru v týmu," konstatuje Cipro, který by v případě nabídky od vedení pražské Slavie neváhal.

"Kdyby to byl jiný ligový tým, musel bych se rozmýšlet. U Slavie bych ale nerozmýšlel ani chvíli. Ovšem to se bavíme čistě hypoteticky," upozorňuje Cipro. Ten už sešívané vedl v letech 1995 - 1997, 1999 - 2000 a v roce 2010.

Suchopárek: Měli by se snažit dohrát se ctí

Nepříjemným zážitkem byl pondělní zápas také pro bývalého stopera Slavie Jana Suchopárka. "Ostuda, nic jiného to nebylo. To, co přišlo po třetí brance, by se nemělo stávat. Kiselova červená a strašný výkon. Tým by měl mít pořád snahu ten zápas dohrát se ctí," říká současný asistent trenéra v Dukle Praha.

Právě na hřišti Dukly zaznamenala Slavia ve čtvrtém kole Gambrinus ligy své zatím jediné vítězství. "Všichni si mysleli, že je ta výhra nastartuje, ale to se nestalo," podotýká Suchopárek.

Zarážející bylo podle něj v pondělním utkání především bránění standardních situací. "To je základní věc, kterou by všichni měli zvládat. Ale byly tam obrovské chyby, individuální selhání," kritizuje slávistickou defenzivní hru mistr ligy z roku 1996.

"Slavii chybí kreativní hráč v záloze"

Jenže problém není jen v obraně, Slavii totiž dlouhodobě nedává góly. Letos jich v úvodních pěti kolech zaznamenala jen pět. "Chybí tam kreativní hráč v záloze. Karol Kisel hraje dopředu, je hodně ofenzivní, ale potřeboval by někoho zkušeného, kdo by hrál za ním a řídil hru," míní Suchopárek.

Slávistický tým podle něj budoucnost má. "Ti mladí hráči nejsou špatní, umí kopat a když se daří, dokáží hrát nadprůměrně. Jenže naopak když se něco nepovede, jdou rychle dolů s výkonem," uzavírá někdejší slávistický bek.

reklama