reklama

Paclík: Kandiduji proto, aby se šéfem nestal Pelta

Majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík se na rozdíl od mimořádné valné hromady FAČR rozhodl kandidovat na šéfa svazu až na té dodatečné. Majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík se na rozdíl od mimořádné valné hromady FAČR rozhodl kandidovat na šéfa svazu až na té dodatečné. autor: fcviktoria.cz
Ve čtvrtek je uzávěrka kandidátek na šéfa asociace

Praha - Tomáš Paclík, majitel Viktorie Plzeň, úřadujícího mistra fotbalového ligy, oznámil, že bude kandidovat ve volbách na šéfa tuzemského fotbalu. Svou kandidaturu zveřejnil tři dny před uzávěrkou přihlášek.

Do voleb jde podle svých slov proto, aby se předsedou FAČR nestal Miroslav Pelta. "Kdyby nekandidoval, do voleb ani nejdu. Pokud by byl Pelta předsedou, znamenalo by to mezinárodní izolaci českého fotbalu," vysvětlil Paclík, který Peltovi vyčítá, že jeho jméno figurovalo v někdejší korupční aféře.

"Nejde mi vyloženě o to, abych zabránil pouze panu Peltovi v cestě do čela českého fotbalu. Ale spíš lidem, kteří za ním stojí a vybrali si jej jako svého kandidáta. Chci zamezit tomu, aby se k moci dostali lidé, kterým jde primárně o moc a peníze, jež lze z fotbalu vytahovat, nikoli o samotný fotbal," dodal Paclík.

Paclík také osloví lobbistu Berbra

Osobně se považuje za lepšího kandidáta než je Pelta. "Mám lepší manažerské schopnosti, řídím velkou společnost, devatenáct let podnikám. Na rozdíl od Pelty mám solidní vztahy s lidmi z ekonomiky, politiky a byznysu," uvedl Paclík.

Nelíbí se mu prý ani propojení Pelty a Romana Berbra, bývalého prvoligového rozhodčího a současného předsedy Krajského fotbalového svazu, který je ve fotbalovém zákulisí znám jako zdatný lobbista, jež pro svého spojence dokáže získat potřebný počet hlasů.

Čtěte o volbě šéfa fotbalu:

Paclík však dnes na druhou stranu nevyvrátil, že i Berbra osloví s žádostí o pomoc v předvolební kampani. "Budu ho přesvědčovat, abychom se tady netvářili, že to tak nebude...," uvedl překvapivě Paclík.

FIFA vstoupí do česko-moravské hry

Haškův nástupce, jak zjistilo v tentýž den Aktuálně.cz, se možná bude volit podle regulí FIFA. Pokud se tuzemští funkcionáři nebudou schopni do listopadové valné hromady domluvit na pravidlech, podle nichž by se volilo, je připravena zasáhnout Mezinárodní fotbalová asociace. Nabídla by vlastní, jednoduchá pravidla volby.

První pokus zvolit nástupce Ivana Haška v čele českého fotbalu 16. září nevyšel. Zkrachoval na procedurálních otázkách, které mnozí vnímali jako zástupné.

Na 17. listopadu je do Nymburka svolána další valná hromada Fotbalové asociace České republiky. Tady se utkají Paclík a další už jistý kandidát Miroslav Pelta, majitel Jablonce. Vyloučen ale není ani třetí do hry, místopředseda Fotbalové asociace ČR Jindřich Rajchl, který se stále rozmýšlí, zda do opakované volby nastoupí.

FIFA, jak Rajchl potvrdil, vstoupí do hry ve chvíli, kdy z Česka nedostane písemné ujištění, že oba tábory, znesvářené předchozí volbou, se dohodly na nějakém kompromisu.

Pak by nabídla Čechům volební pravidla z vlastní dílny - a může se to stát klidně už tento týden, jak řekl Aktuálně.cz Rajchl.

Zda půjde do druhé volby, se Rajchl teprve rozhodne. "Záleží na pravidlech, podle nichž se bude volit," uvedl.

Naopak svou kandidaturu potvrdil šéf jabloneckého klubu Miroslav Pelta, jehož příznivci se rekrutují zejména z profesionálního fotbalu. Silné pozice má na Moravě.

"Já jsem vlastně ani nikdy kandidovat nepřestal," řekl Pelta v telefonickém rozhovoru Aktuálně.cz.

Rajchl, jemuž podle všeho fandí zejména výkonnostní fotbal a delegáti z české komory, se chce rozhodnout až těsně před volbou.

Majitel Viktorie Plzeň Tomáš Paclík, který to oznámil na pondělní tiskové konferenci, je zatím posledním, o kom se ví, že se do boje o místo šéfa fotbalu pustí.

Delegace na poradě v Curychu

Spekuluje se o tom, že případná pravidla volby, která by nadiktovala FIFA, by výrazně pomohla Rajchlově kandidatuře.

"Minulý týden jsem byl členem české delegace, která v Curychu s představiteli FIFA jednala," řekl Jindřich Rajchl. "FIFA nám naznačila, že v zájmu toho, aby nový předseda byl zvolen, může valná hromada přijmout i takový model volby, který nebude zcela v souladu s tím, s čím momentálně počítají stanovy."

Čtěte o Haškově abdikaci:

FIFA vnímá složitou situaci českého fotbalu, který z posledních pěti pokusů zvolit svého předsedu uspěl jen dvakrát. Situaci donedávna komplikoval dvoukomorový systém, který v podstatě Čechám či Moravě umožňoval právo veta.

Co s volbou udělá Paclíkova kandidatura, zatím není příliš jasné.

Kongres ODS. Miroslav Pelta Miroslav Pelta - bude kandidovat znovu. Foto: Ludvík Hradilek

V létě valná hromada přijala nové stanovy, které ale, jak se ukázalo, situaci příliš nevyjasnily. Problematický je zejména tento odstavec: "V případě, že předseda není zvolen ani ve 2. kole, je ve 3. kole zvolen ten, kdo v komoře, která jej navrhuje, získá vyšší procento hlasů."

Ukázalo se, že je velmi problematické definovat kandidáta podle toho, "která komora jej navrhuje". Tradičně se za českého kandidáta považoval ten, kdo působil v českém klubu, okresním či krajském fotbalovém svazu. A moravský kandidát v moravských subjektech.

Kdo (co) nahrává Rajchlovi

Když se mělo vybírat mezi „Čechy" Rajchlem a Peltou, zjistila Morava, že při takovémto výkladu by byla ze třetího kola vyřazena. Právě proto první pokus o volbu v září zablokovala.

Minulý týden už v Praze proběhl tzv. politický stůl, u něhož se sešli všichni zainteresovaní. K dohodě o tom, jak definovat "moravského" kandidáta a jak reálně provést volbu, však zatím nedošlo. V úterý se tento politický stůl schází znovu.

Jindřich Rajchl Jindřich Rajchl - ještě se nerozhodl. Foto: ČTK

Pro případ, že by k dohodě nedošlo, je podle všeho připraveno řešení volby, se kterým přijde FIFA. V zákulisí se spekuluje, že by FIFA pro tuto volbu navrhla volit jednokomorově, tedy čeští i moravští delegáti společně. Přičemž v případném třetím kole volby by ke zvolení postačovala prostá, nadpoloviční většina delegátů.

Takový model by Rajchlovým ambicím podle všeho svědčil více než modely, o kterých se uvažovalo dosud. Například že by se sčítaly poměrné, tedy procentuální zisky v jednotlivých komorách. Odhaduje se totiž, že na Moravě má Pelta větší převahu než Rajchl v Čechách.

Model FIFA by ale podle všeho nahrával Rajchlovi, protože českou komoru naplňuje 130 delegátů a moravskou jen 72.

reklama