reklama

Panenka: Rozhodčí letos kazí ligu víc než kdy jindy

Antonín Panenka Antonín Panenka autor: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Legendu českého fotbalu trápí, že ligu znehodnocují sudí

Praha - Svojí bělehradskou penaltou napsal fotbalovou báseň, kterou zná celý svět. A navíc skrze ní pro Čechoslováky zařídil titul mistrů Evropy.

Teď je ale Antonínu Panenkovi smutno na duši. Nejen proto, že jeho milovaná Bohemka míří k sestupu z ligy. Ale hlavně proto, že v českém fotbale už zase řádí rozhodčí a ničí ho.

O fotbalu čtěte více:

"Já nechci brečet kvůli Bohemce, ale teď třeba sudí poškodili i Liberec. Těch hrubých chyb je moc, v každém kole. Třeba loni mi to tak hrozné nepřišlo," míní Antonín Panenka.

Po tomto víkendu se nejvíc mluvilo o chybě asistenta rozhodčího, který v Příbrami chybně zdvihnul ofsajdový praporek a domácímu týmu tak nebyla přiznána regulérní vyrovnávací branka proti Baníku. Ta situace byla zjevná. Myslíte si, že to ten sudí neumí, nebo že chyboval schválně?

"Takhle bych to hodnotit nechtěl, těžko někomu sahat do svědomí, ale řekl bych to spíš v obecné rovině. Nechci mluvit jen o tomhle případu, díky kterému se Ostrava dostala v tabulce před Bohemku. Obecně ale platí, že v posledních kolech výrazně přibylo hrubých chyb rozhodčích. Je toho opravdu moc."

Záchrana doma nepřišla, Sigma musí vyloupit Hradec Záchrana doma nepřišla, Sigma musí vyloupit Hradec Prohlédněte zde

Víc než třeba loni?

"Přijde mi, že určitě. Je mi smutno, když se na to dívám. Třeba Liberec teď dal podle mě regulérní gól a sudí mu ho neuznali. Já nechci nikomu nic podsouvat, tvrdit, že je to všechno odněkud řízené. Ale je toho moc, je to smutné a je to na pováženou. Mělo by se to řešit."

Kde?

"Tak je k tomu ta rozhodcovská komise. Uvidíme, jak se k tomu postaví. Ale ty výsledky, do nichž se ty chyby rozhodčích odrazily, už nikdo nezmění."

Bohemians jsou na sestupové pozici. Viníte z toho rozhodčí?

"Ne. Za svůj problém si Bohemka může sama, měla na jaře uhrát mnohem víc bodů. Největší problém je, že prohrála doma s Ostravou. A měla líp zvládnout i zápasy proti Hradci nebo Žižkovu. Mohla mít teoreticky o šest bodů víc a situace by byla úplně jiná."

Co jste říkal výkonu "klokanů" na Letné?

"Tak o výsledek se tam tentokrát poprali, ale ta sportovní kvalita soupeře byla někde jinde. Body měla Bohemka získat dřív a jinde."

Řepka a spol. padli pod žižkovskou věží Řepka a spol. padli pod žižkovskou věží Prohlédněte zde

|Sledoval jste i zápas konkurenta v boji o udržení?

"Myslíte Baník v Příbrami? Je fakt, že Příbram předtím doma body neztrácela. A Ostrava měla celou sezonu problém dostat se do šance. A najednou jich měla spoustu."

Už se smiřujete se sestupem?

"Tak to zase ne. Černé na bílém to ještě není, že Bohemka sestupuje, ještě nás čekají dvě kola."

Bohemians ztrácejí na Ostravu bod. Bilanci vzájemných zápasů mají vyrovnanou, ale skóre výrazně horší. Takže pokud by se "klokani" chtěli zachránit, musí uhrát o dva body víc než soupeř. Oba celky kuriózně čekají souboje proti Teplicím a Slavii. Může to hrát roli?

"To asi ne. Za celou tu soutěž hrajete dvakrát každý s každým, někdo ten tým potká v lepší formě, někdo v horší, to k tomu patří."

Raz, dva, tři, čtyři, pět... gól. Tohle Slavia ještě nezažila! Raz, dva, tři, čtyři, pět... gól. Tohle Slavia ještě nezažila! Prohlédněte zde

Důležité ale je, jak se k zápasu ve finiši soutěže postaví právě týmy ze středu tabulky, kterým už je jedno, jestli skončí o příčku výš nebo níž, ne? Někdo zápas odehraje ve volnějším tempu, jiný bojuje do rozthání těla jako třeba Slovácko v Liberci...

"Tak nevíme, jakou tam měli motivaci.... Ale já nechci nic zpochybňovat. Ono by to tak mělo být, že by ti soupeři měli hrát na plné pecky."

V čem je největší problém Bohemky?

"Že se už sedm let řeší ty problémy s názvem, se stadionem - a pořád nic vyřešené není. To je pro klub obrovská zátěž a komplikace."

reklama