Pařížanům zachránil remízu Cavani, Bayern se neprosadil

17. 2. 2015 22:32
Úvodními zápasy odstartovalo osmifinále fotbalové Ligy mistrů.
Radost Edinsona Cavaniho.
Radost Edinsona Cavaniho. | Foto: Reuters

Praha - Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů skončily remízou. Fotbalisté Paris St. Germain na domácím hřišti jen remizovali s londýnskou Chelsea 1:1, když jim aspoň nerozhodný výsledek zajistila branka Edinsona Cavaniho.

Ve druhém utkání branka nepadla a Šachťar Doněck se rozešel smírně s favorizovaným Bayernem Mnichov. Bavorský velkoklub odehrál víc než půl hodinu bez vyloučeného Xabiho Alonsa.

V Paříži se hrálo v úvodu hodně opatrně

Hodně opatrně začal souboj dvou bohatých velkoklubů. Za celý první poločas šly na oba brankáře celkem jen čtyři střely, všechny ale měly gólové parametry.

Jenže zatímco Matuidi i Cavani v zakončení selhali, na druhé straně se ve 36. minutě prosadil Ivanovič. A byla to výstavní akce. Hned tři beci hostí zůstali po standardní situaci viset před Siriguem, Terry nacentroval do vápna, tam míč přizvedl cíleně patičkou Cahill na srbského spoluhráče a ten nedal brankáři PSG hlavou šanci.

Viditelně otřesení domácí potřebovali poločasovou pauzu, aby se probudili. Do druhé půli vlétli jako uragán, přitvrdili v osobních soubojích a přestože především Ibrahimovič dostal několikrát naloženo, slavili zvýšenou aktivitou úspěch.

Cavani více než vyrovnání sám nezvládl

Už v 54. minutě totiž přišlo vyrovnání z hlavy Cavaniho, nejlepšího to hráče na hřišti, kterého našel krásným centrem Matuidi. Co dělal uruguayský útočník sám na vápně Chelsea, to Terry a spol. mohou rozebrat při pozápasovém týmovém hodnocení u videa.

A z hosty mohlo být ještě hůře. Po hodině hry se proháčkoval z úhlu před Courtoise Ibrahimovič, belgický mladík v brance Chelsea ale jeho střelu vykopl, o dorážku Lavezziho se společnými silami postarali Terry a Azpilicueta.

V ještě větší šanci byl o dvacet minut později skvěle hrající Cavani. Ten poslal v rohu vápna v náběhu „na párek“ bránícího Matiče, jenže bodlem poslal míč třicet čísel od zadní tyče branky bezmocného Courtoise. A když jej v nastavení nepřekonal ani hlavičkující Ibrahimovič, o dělbě bodů bylo jasno.

Duel totiž vzápětí hlavní sudí ukončil a do odvety tak půjde v lehce výhodnější pozici Chelsea, které stačí případně uhrát i nepopulární remízu 0:0. Hráči PSG naopak potřebují k postupu minimálně jeden vstřelený gól.

Bayern mohl být za remízu rád

Bayern ve Lvově, kde Šachtar nastoupil kvůli válečnému konfliktu v Doněcku, od začátku diktoval tempo a většinu času držel míč. Jenže k vyloženým šancím se přes domácí obranu téměř nedostával. Schweinsteiger v úvodu z voleje minul a neprosadil se ani ve skluzu Müller.

Oba celky hrály nečekaně ostře, ale Bayern se na startu druhé půle dožadoval penalty marně. Naopak v 65. minutě museli favorizovaní hosté do deseti poté, co Alonso jen za cenu druhé žluté karty zatáhl unikajícího Teixeiru a jubilejní 100. start v Lize mistrů si pokazil vyloučením.

Ukrajinský celek, který hrál první soutěžní zápas od 10. prosince, ovšem z přesilovky nic nevytěžil a ani v pátém domácím utkání s německým soupeřem od roku 1980 nezvítězil.

Osmifinále pokračuje ve středu dalšími dvěma zápasy, zbylé čtyři úvodní duely se hrají příští týden.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Paris St. Germain - Chelsea FC 1:1 (0:1)
Branky: 54. Cavani - 36. Ivanovič. Rozhodčí: Cakir (Tur.). Diváci: 45.713.

PSG: Sirigu - Van der Wiel, Silva, Marquinhos, Maxwell - Verratti, Luiz, Matuidi - Lavezzi (81. Pastore), Ibrahimovic, Cavani. Trenér: Blanc.

Chelsea: Courtois - Ivanovič, Cahill, Terry, Azpilicueta - Ramires, Matič - Willian (79. Cuadrado), Fábregas (84. Oscar), Hazard - Diego Costa (82. Rémy). Trenér: Mourinho.

Šachtar Doněck - Bayern Mnichov 0:0
Rozhodčí: Undiano Mallenco (Šp.). ČK: 65. Alonso (Bayern). Diváci: 34.915. Hráno ve Lvově.

Šachtar: Pjatov - Srna, Kučer, Rakickij, Ševčuk - Fernando, Fred - Douglas Costa (78. Marlos), Teixeira, Taison (84. Wellington) - Adriano (89. Hladkyj). Trenér: Lucescu.

Bayern: Neuer - Rafinha, Boateng, Alaba - Schweinsteiger, Alonso, Bernat - Robben, Götze (75. Lewandowski), Ribéry - Müller (70. Badstuber). Trenér: Guardiola.