Paska: Cizinci do ligy chodí zadarmo, ale Čechy nepředčí

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
11. 2. 2015 12:22
Podle prezidenta české Asociace fotbalových agentů (AFA) Pavla Pasky taková strategie cizích přestupů není pro vývoj českého fotbalu optimální.
Americký útočník Fabrice Picault v zimě přišel do Sparty
Americký útočník Fabrice Picault v zimě přišel do Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Cizinců v Synot lize kvapem přibývá. Po tradičních baštách Teplicích, Liberci či Mladé Boleslavi se v zimě zapojila do lákání fotbalistů cizí národnosti výrazněji také pražská Sparta.

Podle prezidenta české Asociace fotbalových agentů (AFA) Pavla Pasky taková strategie není pro vývoj českého fotbalu optimální, cizinci zabírají místo odchovancům a navíc se rozšířil nešvar práce zahraničních agentů, kteří v České republice nejsou registrováni.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že AFA ve spolupráci s FAČR chystá kontrolní systém, který bude garantovat, že se přestupy bez registrovaných zprostředkovatelů nebudou dít.

Co říkáte na v poslední době zvýšený příliv cizinců do Synot ligy?
Nevidím to dobře, protože tihle hráči nepozvednou úroveň české soutěže. Takový cizinec by měl být lepší než český fotbalista. Tak je to v Bayernu, Realu Madrid, Chelsea a dalších evropských velkoklubech, kde jsou cizinci nejlepší nebo alespoň patří k nejlepším. U nás naopak tihle cizinci nedosahují úrovně, kterou mají čeští reprezentanti v Synot lize. Proto průměrní cizí hráči nad 22 nebo 24 let zabírají místo fotbalistům, které si ty kluby samy vychovají. Z juniorky nebo A-dorostu se tam kluci dostávají jen těžko, protože vedle cizinců má v kádru dalších dvanáct zkušených českých hráčů a pak už místo nezbývá.

Proč tomu tedy tak je?
V první řadě je to ekonomická záležitost klubů, přicházejí sem zahraniční hráči třetí až čtvrté výkonnostní kategorie s tím, že jsou téměř nebo úplně zadarmo, někdy tam je malý transfer, ale jsou i platově ve spodní škále každého týmu. První nebo druhé kategorie hráčů odchází do těch nejlepších evropských lig. V první řadě hlavně Anglie, Německo, Španělsko a v druhé jdou do Holandska, Belgie či severských států.

"Případ Bony je jednou za 15 let"

Takže podle vás nákup cizích hráčů není správná cesta?
Vždyť se podívejme na poslední ligový půlrok. Když nebudeme počítat Slováky, kteří jsou tady s námi v lize už historicky jako bývalý federální soused, Plzeň neměla na soupisce jediného cizince a je nyní první v tabulce. Sparta měla dva a je druhá, Jablonec tři a je třetí. Když to srovnáme s Teplicemi nebo s Mladou Boleslaví, které mají cizinců i deset a víc, tak jsou v tabulce níž. Jasně rozhoduje u těch ekonomicky silných klubů, že si mohou koupit hráče z české ligy, jako je Masopust, Baránek, Greguš, atd.

Přesto se tu ale zrodili cizinci, kteří jsou nyní hvězdami ve velkoklubech, jako například Džeko nebo Bony…
To ano, řekněme, že tak jednou za 15 let se podaří jeden hráč. Například v případě Bonyho, ten přišel už jako šestnáctiletý a byl v podstatě Spartou vychovaný. Hráči, kteří sem teď chodí a jsou kolem 25 let, ti už se nedají vychovat.

Jak jsme na tom ve srovnání s ostatními evropskými ligami?
Ve srovnání s ostatními soutěžemi jsme na tom ještě dobře. V Premier League jsme někde u čísla až 65 % cizinců, v Německu asi 45 %, u nás je to pořád daleko méně, ale podotýkám, že do těchhle soutěží chodí ti nejlepší hráči.

Hodně se mluví o tom, že tyto levné hráče ze zahraničí přivádějí do České republiky agenti, kteří ani nemají licenci, co je na tom pravdy?
V poslední době se opravdu nekontrolovaně rozrostl počet nelicencovaných, ale i licencovaných agentů ze zahraničí, kteří nedodržují pravidla. Existuje pravidlo, že každý zahraniční agent se musí na FAČR zaregistrovat a musí splňovat podmínky, které jsou dané. To se nedělo a neděje. Když naši agenti jsou kontrolováni a musí splňovat směrnice, dokonce nedávno byl jeden náš agent potrestán za to, že podmínky nedodržel, tak by měli plnit pravidla i ti zahraniční.

Dá se to nějak účinně regulovat?
Od 1. 4. budou platit nové podmínky pro agenty v Evropě, nově názvem „zprostředkovatelé“. V souvislosti s tím jsme my, Asociace fotbalových agentů, vypracovali spolu s FAČRem nová závazná pravidla pro všechny agenty na území České republiky a kontrolní systém, který bude garantovat, že se to bude dodržovat. A to ze strany agentů, tak i ze strany klubů. Tohle funguje už dávno v Anglii, že kdykoli tam chce nějaký agent působit, musí se zaregistrovat u anglické federace.

"Hrát může i jedenáctka cizinců"

Na 23. února naplánoval německý fotbalový svaz konferenci všech 17 agentských asociací z Evropy, včetně té české, která je členem jako jediná ze zemí tehdejšího východního bloku. Budou tam zástupci evropských ligových klubů, zástupci z nadnárodní agentské asociace, zástupci fotbalových federací a tam si všichni vymění názory a zjistí se, jak jsou jednotlivé agentské asociace daleko a jak jsou schopni přijmout ty podmínky, které budou od dubna nově platit.

A jak jsou na tom Češi?
My jsme podle mého hodně daleko. Jsme například asi jediní, kdo má na svazu Komisi pro agenty, kde jsou tři zástupci ze svazu a jeden od nás z AFA.

Nová pravidla tedy zabrání klubu podepsat smlouvu s agentem, který nemá povolení tady fungovat?
Ano, v momentě, kdy by přišel zahraniční agent, který není zaregistrovaný, nebude mít možnost podepsat smlouvu a být u transferu. Hráče by šlo podepsat jen bez agenta, který by se nemohl nijak finančně podílet. Kdo pravidla nebude dodržovat, bude sankcionován, a to ať jde o klub, agenta a hráče.

Existují pro kluby vůbec nějaká omezení, co se týče počtu cizinců?
Dříve bylo povoleno v České republice mít v jednom zápase tři cizince mimo Evropskou unii, nyní už jich může hrát pět. Hráči z EU jsou ale bez limitu. Takže může klidně hrát 11 cizinců najednou. Což se někdy stává například v Anglii.

O přílivu zahraničních hráčů do české nejvyšší soutěže čtěte ZDE.

 

Právě se děje

Další zprávy