reklama

Paukner: Vstoupit do Dukly byl chybný tah. Byl jsem naivní

Petr Paukner fandil Dukle už jako kluk. To ho ale ještě nestála miliony korun ročně... Petr Paukner fandil Dukle už jako kluk. To ho ale ještě nestála miliony korun ročně... autor: ČTK
Rozhodnutí vstoupit akcionářsky do Dukly Praha hodnotí Petr Paukner jako chybný tah. Hledá investora, ale cizince odrazuje prostředí českého fotbalu

Praha - Nápad vstoupit jako vlastník do fotbalového klubu Dukla Praha dnes nepovažuje za dvakrát šťastný. Přesto se miliardář Petr Paukner, šéf firmy Carbounion Bohemia, nevzdává snu o tom, že se na Julisce opět budou hrát evropské poháry.

I proto v zahraničí hledá investora, se kterým by se mohl o finanční náklady spojené s provozem klubu rozdělit a dosáhnout případně i navýšení rozpočtu. A kvůli tomu také jednoznačně odmítá spekulace, že by měl Luboše Kozla, progresivního trenéra Dukly, uvolnit nyní do Slavie nebo kamkoli jinam. 

Prostředí a poměry uvnitř českého fotbalu prý Petra Pauknera, držitele 70 procent akcií Dukly, dennodenně překvapují - a zahraniční investory dokonce odrazují. Paukner doufá, že případný vznik samostatné ligy by zmíněné poměry mohl trochu napravit. "Ale záleželo by samozřejmě na tom, jak by ta samostatnost reálně vypadala v praxi," podotýká s jistou opatrností v hlase.

Jste úspěšný obchodník s uhlím a energiemi. Do fotbalového prostředí jste vstoupil zhruba před dvěma roky. Byl to dobrý nápad?

"Řada podnikatelů si své chyby přiznat nechce, ale já mezi ně nepatřím. Nebudu lhát sám sobě a řeknu otevřeně, že angažmá v Dukle považuju za svůj špatný ekonomický tah. Stojí mě mnohem víc peněz, než kolik jsem si zprvu vůbec dokázal představit. Dnes si musím přiznat, že jsem do toho prostředí vstupoval s určitou naivitou, zato teď si připadám jako Sokrates: Čím víc teď o tom vím, tím víc zjišťuju, že o tom nevím vůbec nic."

Co jste třeba nevěděl?

"Například skutečný stav tehdejší míry zadluženosti Dukly Praha. Rozhodnutí o mém vstupu do akcionářské struktury jsem musel učinit pod časovým tlakem. Řekli mi, že záhy skončí smlouva trenéru Kozlovi a že se musím rozhodnout do čtrnácti dní. Takže jsem řekl ano a šel do toho tak trochu pocitově. Aniž bych měl možnost udělat si jasné due diligence (audit před převzetím firmy - pozn. red.)."

Jak se ty dluhy vypořádaly?

"Zaplatil jsem je. Navýšil jsem základní jmění společnosti (ze 2 milionů na 19,2 milionu Kč - pozn. red.) a z toho se to uhradilo. A hráči začali dostávat pravidelný plat, což předtím také nebylo zvykem."

Jenže tím asi požadavky Dukly vůči vaší peněžence neskončily, že?

"Dan Křetínský ze Sparty to řekl velmi přesně na shromáždění ligové asociace: Většina klubů tady vydává víc peněz, než kolik si na sebe vydělá. Já se domnívám, že mnohé další kluby jsou ve stejné nebo ještě horší situaci než Dukla ve chvíli, kdy jsem do ní vstoupil. Na sezonu máme výdajový rozpočet 55 milionů korun, a to ještě každoročně končíme ve ztrátě. To už vůbec nemluvím o případných investicích do nových hráčů."

Tušil, že přijde penalta. Přišla

Co s tím?

"Několik měsíců už hledám finančního partnera. V západní Evropě i v USA, kde Dukla před lety mívala dobrou pověst. Nabízím vždy i svou další spoluúčast v rozsahu, o kterém jsem původně uvažoval. Nechci se klubu zbavit a utéct, takový přístup by byl jistě podezřelý i druhé straně. Zároveň nutno říct, že hledám někoho, s kým bych sdílel určitou společnou filozofii dalšího budování klubu. Ne někoho, po kom by tady za dva roky nezbyl kámen na kameni."

A stále hledáte?

"Teď se možná začalo něco rýsovat... Nicméně není to jednoduché. Jednal jsem s řadou subjektů, většinou byly o situaci v českém fotbale velmi dobře informované. Vědí, že Poborské, Nedvědy a spol. tady teď opravdu nemáme. Zeptají se, jaká je tu výše jistých, garantovaných příjmů pro ligové kluby. A když slyší odpověď, kolik dostáváme třeba za televizní práva, vzbudí to u nich úsměv a rozloučí se. Třeba švýcarského zájemce jsem tady měl na střetnutí s Plzní a ani průběh toho utkání mi v jednáních rozhodně nepomohl."

Tam se pískaly penalty, o kterých se hodně diskutovalo, že?

"Já měl tenkrát silnou chřipku, ale v průběhu utkání jsem na Julisku dorazil. Čtvrt hodiny před koncem jsme vyrovnali na 2:2, to vypadalo nadějně, ale já jsem těm Švýcarům v tu chvíli řekl: Neradujte se, sudí proti nám v poslední minutě pískne penaltu. A písknul. Nechtěli mi věřit, že s tím sudím nejsem domluvený. V tom utkání se proti nám kopaly penalty dvě. Zajímavé je, že zdejší experti to vyhodnotili tak, že oprávněně, moji hosté ze Švýcarska to viděli poněkud jinak. A naše jednání brzy po tom utkání skončila."

Kolik vás dosud Dukla stála peněz? Základní jmění se navyšovalo o 17 milionů, máte za sebou dvě sezony s výdajovým rozpočtem 55 milionů korun, takže...

"Nezlobte se, ale já vám tu sumu říct nemůžu. Je to mnohem víc, než kolik jsem původně počítal. Kdybych odpověděl konkrétně, poškodilo by mě to obchodně. Moji smluvní partneři si to přečtou a řeknou si: Aha, vidíte, kolik peněz sype do té černé díry jménem český fotbal... Tak to na nás asi hodně vydělává!"

Slušný příjem lze vygenerovat účastí v evropských pohárech. Letos od nich Dukla zase až tak daleko nebyla.

"Tým ještě na postup do Evropy nebyl dostatečně zralý, důležití hráči byli na jaře zranění... Já věřím, že do budoucna potenciál na Evropskou ligu každopádně máme. Takže když se mě teď ptali, co říkám spekulacím, že by nám trenéra Luboše Kozla chtěla odlákat Slavia, odpovídám, že nic takového vůbec neřeším. Jednak mě v tom ohledu nikdo neoslovil, jednak platí, že Luboš Kozel má u nás ještě na rok platnou smlouvu a my s ním napevno počítáme. On před časem projevil příkladnou loajalitu ke klubu, když odmítl nabídku Plzně, my jsme zase jeho pozici nijak nezpochybňovali třeba loni na jaře, kdy se týmu přestalo dařit. Je tam vybudovaná vzájemná důvěra a na ní chceme stavět."

Co dalšího ještě k případnému útoku na evropské poháry potřebujete?

"Investora, který by do klubu přinesl tak 2 miliony eur ročně. To by nám, myslím, pomohlo posunout se výš. I když ve fotbale to máte tak, že větší peníze vám lepší výsledky automaticky negarantují a stejně tak můžete na hřišti uspět i s nižším rozpočtem. Navíc, v českém fotbale máme v těchto otázkách nastoleny poměrně specifické podmínky."

V biatlonu máte šanci, to v Synot lize...

Jak to myslíte?

"Spartu a Plzeň považuju za jasné nejlepší kluby, které tu máme. Jejich finanční zázemí je s ostatními nesrovnatelné. A já nejsem bolestín, abych plakal, pokaždé když Dukla prohraje. Ale potkávám se v byznysové sféře se spoustou lidí. A jeden člověk mi nedávno řekl pěknou myšlenku: Proč je biatlon tak populární? Protože i závodnice, která na poslední střelbu přijede jako šestá, může ještě vyhrát. Zatímco ve fotbale jako by to bylo tak nějak jištěné, jako by se nic neponechávalo náhodě. A to dodávám, že Plzeňáci jsou mi jinak v podstatě sympatičtí."

Jen vám přijde divné, že za sezonu kopou, tuším, jedenáct penalt, že?

"Dvanáct. Dukla a Slavia kopaly jedinou. Přitom kdyby divák cítil šanci, že i ty nejsilnější kluby mohou někdy prohrát, byla by pro něj ta soutěž atraktivnější. Ale je to, jak to je. Proč si na nejsledovanější zápas Sparta-Plzeň bereme zahraničního rozhodčího? Protože si sami nejsme jistí zdejší objektivitou. A to je špatně."

Je liga zkorumpovaná?

"Fotbal je takový, jaké je prostředí kolem něj."

Stalo se, že za vámi přišli lidé z Dukly a chtěli prostředky, řekněme, na zajištění objektivity?

"Naštěstí ne. A kdyby přišli, vyhnal bych je. Své peníze do fotbalu jako altruista rozhodně nedávám proto, aby v něm byly zneužívány."

Jak zlepšit renomé českého fotbalu?

"Fotbal je ve světě velký fenomén, ale u nás je jako produkt silně podhodnocen. Musíme se ptát: Proč? Proč o něj řada lidí nemá zájem? Protože má určitou image. Špatnou. A všem by mělo záležet na tom, aby se image toho produktu zlepšila."

Je to vůbec možné, když v popředí fotbalu stojí lidé, u nichž si veřejnost dobře pamatuje, že už propluli nejrůznějšími aférami?

"Člověk může mít nějakou pověst, i negativní, ale pokud tomu tak je, měl by se snažit prezentovat a také opakovaně potvrzovat, že ve skutečnosti jedná pozitivně."

Fajn. Tak co třeba říkáte na to, že fotbalová asociace vybudovala za prostředky UEFA a FIFA své nové sídlo. A stavební práce provedla firma, která je zároveň důležitým sponzorem klubu předsedy asociace?

"Tak o tom nevím, stavařina není moje branže. Ale pokud tomu tak je, musím říct, že by to tak být nemělo."

U předsedy asociace Miroslava Pelty se častokrát zmiňuje střet zájmů, ve kterém se ocitá vzhledem k tomu, že zároveň řídí i přední český klub, konkrétně Jablonec. Fotbal chystá spuštění samostatné ligy, zájem stanout v jejím čele už projevil Dušan Svoboda ze Sparty, který ovšem nevidí důvod opouštět kvůli tomu představenstvo letenského klubu. Nebude pak také on ve střetu zájmů?

"Každý odněkud vychází, nikdo nespadl z měsíce. Ale když se ptáte konkrétně na tuhle situaci... Bylo by lepší, kdyby tyto pochybnosti byly odstraněny, to určitě."

Bitvy proti Křetínskému? Nic osobního

Jaký je váš postoj k projektu Ligové fotbalové asociace, která si přeje tzv. samostatnou ligu?

"Já tu záležitost podporuju. Zejména Dušan Svoboda a Dan Křetínský znají tu věc lépe než já, angažují se v tom. Já chci na konci celého procesu především vidět, jestli se to slovo "samostatná" skutečně naplní, jestli předpisy fotbalové asociace budou tu samostatnost nějak podvazovat, nebo ne. Jako dobrou myšlenku to tedy podporuju, ale z důvodů, které jsem popsal, zatím zdrženlivě. Podstatné není heslo "samostatná liga", ale to, co bude za ním. Jakým způsobem se budou přerozdělovat peníze, kdo to bude dělat, kdo kontrolovat, kudy ty peníze potečou..."

Teď je na majitelích klubů, aby si to všechno zkusili nadefinovat, ne?

"Vedou se v té věci jednání, dvakrát jsme se jako majitelé sešli, ale zatím je brzy něco hodnotit. Plán spustit vše naplno od ročníku 2016/17 je ambiciózní. Uvidíme, jestli tomu někdo bude házet polínka přes cestu, nebo ne."

Šéf Sparty Daniel Křetínský je vaším konkurentem, například na poli obchodu s energiemi. Jsou pro vás proto zápasy Dukly se Spartou důležitější než ostatní?

"Nejsou, vůbec to neberu osobně."

Prý na ně ale vypisujete dvojnásobné prémie.

"To není pravda. Jen jednou, když jsme Spartu 1:0 porazili, jsem hráčům Dukly umazal finanční trest za to, že předtím vypadli v poháru v Domažlicích."

Diskutujete s Křetínským hodně o fotbale?

"Ne, vůbec ne. Jen loni mi řekl: Vítej v klubu, bude tě to stát hodně peněz. A měl pravdu. Vedeme spolu s Danem různé diskuse, dá se říct, že občas i pře, ale fotbalu se netýkají. Já na něm obdivuju, kolik dává do Sparty peněz. I když na to není sám, ještě je tam ve hře J&T Banka, ale i tak je to obdivuhodné. Přál bych mu, aby se dostal do Champions League, ostatně já přeju každému českému klubu, aby vylepšil koeficient. Ale ta cesta je těžká."

Na Julisku chodí na ligové zápasy Dukly velmi nízké návštěvy. Neuvažoval jste o tom, že klub někam přestěhujete?

"Říkali mi, ať si koupím Žižkov, že jsou tam na tom špatně... Ale ne, Dukla patří na Julisku. Někdo řekne, že to není centrálně položená lokalita. Ale autem nebo MHD tam podle mě každý, kdo chce, dojede, vždyť je to jen o kousek dál než Sparta. Když bude Dukla hrát dobrý fotbal, přijde se alespoň čtvrtina lidí podívat právě na tu atraktivní hru, to je můj názor. V minulé sezoně jsme byli biti na tom, že jsme museli většinu zápasů odehrát v sobotu a ta Pražákům-chalupářům nevyhovuje. Teď jsme dosáhli návratu k pátečnímu termínu a já jsem stoprocentně přesvědčen, že díky tomu se nám návštěvy zase zlepší."

reklama