reklama

Paul věštit neumí. Naváděl ho totiž fotbalový expert

Chobotnice Paul je podle vědců jasný podvod německých krmičů Chobotnice Paul je podle vědců jasný podvod německých krmičů autor: Sport
Krmič dával pamlsky do mísy favorita zápasu

Orense - Přední maďarský etolog obvinil akvárium v německém Oberhausenu z toho, že chobotnicí manipulovalo.

"Chobotnice je chytré zvíře, které je schopné řešit problémy. Má dobrou paměť, jasnozřivostí ale nadáno není," řekl Vilmos Csanyi maďarskému zpravodajskému portálu origo.

Chobotnice je podle tohoto odborníka na chování živočichů schopna otevřít nádobu, v níž tuší pamlsky.

Čtěte také:
Věštící chobotnice jde do důchodu. Sázkovky se radují
CNN: Pravda o vítězné sérii věštící chobotnice Paula
Video: Chobotnice Paul předpovídá výsledky MS ve fotbale

Podle Csanyie však "stál za zvířetem pravděpodobně fotbalový expert, který nechal oblíbené Paulovy pochoutky ukrýt do boxu s vlajkou toho týmu, jehož vítězství očekával."

Chobotnice, co zná vítěze. Podívejte se, jak se zatím vždy trefila Chobotnice, co zná vítěze. Podívejte se, jak se zatím vždy trefila Prohlédněte zde

Věštec Paul se však dočkal velkého vyznamenání: severošpanělské městečko Carballiňo udělilo této světoznámé chobotnici "čestné občanství".

Rozhodnutí obecní rady bylo jednomyslné, informoval v úterý místní tisk.

Tímto uznáním chce obec blízko galicijského Orense, které žije právě ze zpracování chobotnic, "pulpo Paulovi" poděkovat za to, že správně předpověděl vítězství Španělska na fotbalovém mistrovství světa v Jihoafrické republice.

Španělé chtějí Paula jako hosta gastronomických hodů

Galicijský starosta Carlos Montes se dokonce chystá se odcestovat do Oberhausenu, aby chobotnici osobně předal vyznamenání.

"Čestné občanství" má podobu průhledné schránky - přesně takové, jaké se používaly při Paulově fotbalovém prorokování, ale se znakem Carballiňa.

Montes chce také dosáhnout toho, aby akvárium v Oberhausenu Paula na pár dnů zapůjčilo do jeho galicijské obce. Tam by se měl představit u příležitosti velkého gastronomického svátku 8. srpna. O patřičnou dopravu a zaopatření je prý postaráno.

"Němci se nemusejí bát, nechceme Paula sníst," řekl Manuel Pazos, který v Carballiňu provozuje továrnu na zpracování ryb.

Obchodník už nabídl 30.000 eur (asi 762.000 korun), za které chce Paula koupit, aby přilákal turisty. Nakonec přidal ještě dalších 5000 eur (asi 127.000 korun), prý "za gól Andrése Iniesty ve finále".

V Galicii jsou chobotnice (pulpo) národním pokrmem.

reklama