reklama

Pelta chce více profesionálních rozhodčích v lize

Pavel Královec je zatím jediným českým profesionálním rozhodčím. Přibudou další? Pavel Královec je zatím jediným českým profesionálním rozhodčím. Přibudou další? autor: Milan Kammermayer
Dosud má profesionální status jen Pavel Královec. V průběhu příští sezony by jich mělo být pět až deset. Pelta rovněž usiluje o to, aby při každém utkání byl na stadionu i videorozhodčí. Shodne se na tom i s plánovaným novým předsedou komise rozhodčích Michalem Listkiewiczem.

Praha - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se zasazuje o to, aby v české lize bylo více profesionálních rozhodčích. Dosud má tento status jen Pavel Královec. V průběhu příští sezony by jich mělo být pět až deset. Pelta rovněž usiluje o to, aby při každém utkání byl na stadionu i videorozhodčí. Shodne se na tom i s plánovaným novým předsedou komise rozhodčích Michalem Listkiewiczem.

"Pan Listkiewicz by rád uplatnil model s více profesionálními sudími. A já to podporuji. Rozhodčí by dostali smlouvu na rok a museli by ji obhájit. Byl by to pro ně jediný zdroj příjmů," řekl Pelta v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

"Ne všichni sudí by do toho modelu mohli přejít, protože mají významné pozice v soukromém životě, ale chtěl bych pro začátek pět až šest profesionálních sudích. A později tak do deseti. To by byl další z kroků, který by měl pomoci vrátit české lize důvěru," míní Pelta s tím, že by se s tím mohlo začít od jara 2017.

Rovněž pracuje na tom, aby na každém ligovém utkání byl videorozhodčí. "Udělám pro to všechno, i když to bude finančně náročné. Dokonce už jsem oslovil jednu z výrazných firem v ČR, která má pro sport velmi příjemný brand, aby s tímto projektem spojila své jméno. To by nám mělo pomoci mít na všech stadionech potřebnou techniku," řekl Pelta. "Nechci slibovat, že to bude od prvního kola, ale je to věc, kterou prosazuji a i nový šéf sudích s tím souhlasí," dodal.

Důvěryhodnost sudích v Česku často narušovala i kumulace funkcí, když například Jan Jílek byl zároveň šéfem jihočeského svazu a Marek Pilný byl do své nedávné rezignace kvůli opilecké aféře místopředsedou královéhradeckého kraje. I to chce Pelta do budoucna změnit a sudí by už na tak vysoké funkce nemohli kandidovat, aby se nedostávali do situací, kdy pískají zápasy týmů, jejichž hlasy potřebují ve volbách.

"Takové opatření chystáme. Příští rok budou volby a do té doby to chceme vyřešit. Na úrovni okresů by mi to asi nevadilo, ale do vyšších funkcí bych je nechtěl," dodal Pelta.

reklama