reklama

Pelta rozjel projekt Damková do FIFA. Řeší ho přímo s kandidáty na Blatterovu funkci

Miroslav Pelta vycítil příležitost. S kandidáty na předsedu FIFA už začal projednávat šance Dagmar Damkové na vstup do exekutivy Mezinárodní fotbalové federace Miroslav Pelta vycítil příležitost. S kandidáty na předsedu FIFA už začal projednávat šance Dagmar Damkové na vstup do exekutivy Mezinárodní fotbalové federace autor: ČTK
Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, vycítil šanci na diplomatický úspěch českého fotbalu. Pokud FIFA zavede genderové kvóty, bude mít Dagmar Damková velkou šanci proniknout do vedení světového fotbalu. Pelta už v té věci komunikuje s kandidáty na pozici prezidenta FIFA.

Praha - Před českým fotbalem se otevírá nevšední diplomatická příležitost. Navrhovaný nový model volby by Dagmar Damkové, předsedkyni komise rozhodčích FAČR, mohl nabídnout velmi nadějnou šanci ocitnout se v nejužším vedení světového fotbalu.

Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR, dobře ví, že mít svého člověka v exekutivě Mezinárodní fotbalové federace by bylo terno. "S kandidáty na prezidenta FIFA už jméno Dagmar Damkové projednáváme," připustil předseda ve svém vyjádření pro deník Aktuálně.cz.

Šance Damkové spočívá v tom, že FIFA chce po řadě skandálů, jež poškodily její jméno, nastolit řadu reforem. A jednou z nich by mohlo být i zavedení takzvaných genderových kvót.

V novém modelu výkonného výboru FIFA čítajícím 36 osob by zasedali zástupci jednotlivých kontinentálních konfederací. Přičemž minimálně jedna osoba z každého kontinentu by musela být žena.

Jak už na to deník Aktuálně.cz poukázal zde, z evropské konfederace  UEFA přicházejí v této souvislosti vážně do úvahy zejména Karen Espelundová z Norska, která má v Platiniho výkonném výboru v gesci ženský fotbal, a spolu s ní Dagmar Damková, členka komise rozhodčích UEFA.

Pelta: Dášu Damkovou znají všude

"Je obecně známo a z vlastní zkušenosti sám mohu potvrdit, že Dagmar Damková má velmi dobré postavení jak v evropském, tak celosvětovém fotbalu. Určitě jí to usnadňuje její komunikativní i příjemné vystupování a také její velmi úspěšná kariéra elitní rozhodčí, díky které je mezi funkcionáři velmi známá a proslavila její jméno po celém světě," přemítá Pelta nad příčinami mezinárodního úspěchu Damkové.

"Přestože bude záležet na návrhu naší konfederace (UEFA), předpokládáme, že výrazné slovo v tomto směru bude mít také nový prezident FIFA. A musím přiznat, že i členství Dagmar Damkové v novém výkonném výboru FIFA je téma, které s kandidáty na prezidenta FIFA projednáváme. A chceme znát jejich názor na něj. Mohu snad prozradit, že názory jsou celkově zatím velmi pozitivní."

Řádnými kandidáty na pozici předsedy FIFA jsou nyní jordánský princ Alí bin Husajn, bývalý sekretář FIFA Jerome Champagne, současný generální sekretář UEFA Gianni Infantino, který jde do boje jako případná evropská pojistka za Platiniho, dále pak lehce favorizovaný bahrajnský šejk Salmán bin Ibráhím Chalífa a někdejší jihoafrický politický vězeň Tokyo Sexwale.

Éra Seppa Blattera ve vedení světového fotbalu vrcholí nekonečnou sérií skandálů, kdy jsou další a další vrcholní činovníci světového fotbalu obviňováni vyšetřovateli z korupčního či defraudačního jednání.

Už 26. února by měl být v Curychu zvolen nový prezident FIFA. Současný provizorní výkonný výbor doporučí kongresu reformy navrhované komisí Francoise Carrarda.

Ta doporučuje oddělit ve FIFA důsledně politickou moc od obchodního rozhodování. Těleso, které se nyní nazývá výkonným výborem, by bylo rozšířeno na 36 zástupců jednotlivých konfederací a nazývalo by se do budoucna dozorčí radou FIFA.. Řešily by se zde strategické kroky světového fotbalu.

Obchod či marketing by se důsledně řešil ve sféře zastřešované generálním sekretářem FIFA.

Řepka: Damková? Progresivní proud

Aby všechny tyto reformy vstoupily v platnost, musel by je odsouhlasit samotný kongres FIFA. A to včetně klauzule o genderové kvótě. Nelze vyloučit, že zástupcům řady zemí může právě tato myšlenka podporující větší zapojení žen ve vedení fotbalu přijít jako až příliš revoluční.

Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR, ovšem návrh vůbec nebere na lehkou váhu. "Na základě reformačního návrhu, který bude předložen únorovému kongresu, se zdá, že Dagmar Damková by mohla v budoucnu opravdu mít velmi reálnou šanci na zvolení."

Strategie je jasná. "Cesta do výkonného výboru FIFA vede logicky přes evropskou konfederaci, kde má historicky velmi silné postavení Karen Espelundová z Norska, která je současnou členkou exekutivy UEFA. Dagmar Damková by ale mohla být tím novým progresivním proudem," míní Řepka.

Dagmar Damková se ve fotbale etablovala jakožto rozhodčí, vrcholem její kariéry bylo finále ženského fotbalového turnaje na OH 2008 v Pekingu. Sudí Damková vzešla z přípravné líhně svého budoucího životního partnera, nyní českého místopředsedy FAČR Romana Berbra. Právě jejich "rodinný" mocenský dvojblok ve vedení českého fotbalu vyvolává časté kritické reakce.

"Paní Damková je prací pro UEFA časově natolik zaneprázdněna, že v české komisi rozhodčích nemá vůbec šanci všechno potřebné stíhat, a tak tedy komisi reálně řídí Roman Berbr místo ní, ačkoli k tomu nemá žádnou kompetenci," shodlo se v průběhu podzimu několik bývalých rozhodčích v čele s Liborem Kovaříkem.

Pokud by snad Damková opravdu povýšila až do vedení FIFA, objevila by se tím zároveň i vhodná příležitost sestavit tuzemskou komisi rozhodčích nově, už bez její osoby, jak po tom někteří volají.

reklama