reklama

Pelta: Křetínského materiály jsem předal policii

Miroslav Pelta, šéf FAČR. Miroslav Pelta, šéf FAČR. autor: Eduard Erben
Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta předal tajemné materiály Daniela Křetínského protikorupční policii.

Praha - Obsah tajemné brašny, v níž přinesl šéf fotbalové Sparty Daniel Křetínský hlavě FAČR Miroslavu Peltovi údajné kompromitující materiály ze zákulisí českého fotbalu, sice nadále zůstává veřejnosti utajen, nicméně do něj již byla zasvěcena protikorupční policie.

Materiál, který se dle výzkumu redakčního experta Aktuálně.cz Luďka Mádla může točit kolem machinací s výsledky zápasů i sázkovými podvody, předal policistům šéf FAČR Miroslav Pelta.

"Asociace má zájem celou věc vyšetřit, proto začala okamžitě jednat. Jen 26 hodin po obdržení dokumentace od pana Křetínského jsem se sešel se šéfem protikorupční policie Tomášem Martincem a dal jsem mu podnět, na základě kterého může policie zahájit vyšetřování. Pan Martinec mě ujistil, že se policie bude celou věcí zabývat," prohlásil na středečním brífinku s novináři předseda FAČR, který byl výkonným výborem pověřen, aby si vzal celou kauzu na starosti.

Tuto zprávu Aktuálně.cz potvrdil i mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

"Dnes se sešel předseda FAČR Miroslav Pelta s naším panem ředitelem Tomášem Martincem a předal mu podnět k šetření. Ředitel našeho útvaru rozhodl, že se tímto podnětem bude zabývat náš útvar. Více informací nebudeme poskytovat," sdělil Ibehej prostřednictvím SMS.

Paralelní vyšetřování se tentokrát nekoná

Důvodem, proč Pelta předal Křetínského materiály policii, je prý fakt, že FAČR nemá prostředky na to, aby celou záležitost vyšetřila sama. Na rozdíl od případu Bohemians či Sigmy Olomouc tak kauza spoléhá v této fázi jen na aktivitu policie.

"Učinili jsme tak z toho důvodu, že naše možnosti, možnosti našeho občanského sdružení, jak tento materiál vyšetřit, jsou omezené. Aby se ty důkazy a ta podezření dokázaly jasně vyhodnotit, předal jsem tento materiál předal policii," vysvětlil Pelta.

O konkrétním obsahu materiálů ví nyní podle Pelty kromě jeho samého už jen Daniel Křetínský a protikorupční policie.

"Mám také informace, že o této problematice hovořil pan Křetínský s ministrem spravedlnosti," dodal Pelta.

Sázky nejsou priorita

Jablonecký boss zároveň odmítl specifikovat, zdali se materiál týká především sázkaři zmanipulovaných zápasů, případně které kluby mají být ve věci zapleteny.

"Jestli jde o sázení? A o které kluby jde konkrétně? Chápejte, spolupracujeme intenzivně s policií a jakákoli informace o tom, koho se to týká a kdo je podezřelý, by to jen komplikovala. Myslím ale, že sázky v tom nejsou priorita."

Ruku do ohně už by za všechny nedal

Nástupce Ivana Haška na pozici šéfa českého fotbalu vzápětí prohlásil, že jeho důvěra v některé fotbalové funkcionáře byla Křetínského materiály silně otřesena.

"Před nějakým časem jsem prohlásil, že bych za většinu lidí v profi-fotbale dal ruku do ohně. Na základě těchto informací se ale u některých objevil otazník," tvrdí Pelta.

Zároveň svazový předseda uvedl, že s členy výkonného výboru Romanem Berbrem a Tomášem Paclíkem, kteří bývají s kauzou spojování, se o tomto tématu ještě vůbec nebavil.

Šéfem chce být Pelta i nadále

O tom, že by Pelta odstoupil, ale hlava FAČR neuvažuje. Byť mu krom aktuální kauzy dělá vrásky i seniorská reprezentace a její nevyrovnané výkony, nebo třeba stále nedořešená kauza Bohemians.

"Chci být i nadále předsedou FAČR, ale jestli se rozjede nějaká kauza, tak to pro mě nemusí být dobrá vizitka. Já jsem ale starý bojovník, řeším Bohemky, ty mě týrají a unavují. Teď ten boj stěžuje i fakt, že není v reprezentaci úplně nejsilnější generace, k tomu jednadvacítka má těžkého soupeře (Rusko) v baráži o ME a pak přijde takovéhle podezření..." trápí se Pelta.

"I když mi ale dnes lidé říkali, že jsem včera v televizi nevypadal moc dobře, tak starostmi to není. Spíše tím, že jsem se ráno nestihl oholit," uzavřel s úsměvem Pelta.

reklama