Peltova aféra přišla fotbalovou asociaci na 24 milionů korun, původní dotaci ministerstvo seškrtalo

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 8. 2017 10:41
Fotbalová asociace ČR musí upravit rozpočet pro zbytek roku. V tom původním počítala s vyšším příjmem od státu, dotace však byla po aféře Miroslava Pelty, někdejšího šéfa asociace, snížena.
Policie stíhá Miroslava Peltu za údajné manipulace při rozdělování státních dotací určených sportu. Po přerozdělení dostala fotbalová asociace méně, než bylo v původním plánu
Policie stíhá Miroslava Peltu za údajné manipulace při rozdělování státních dotací určených sportu. Po přerozdělení dostala fotbalová asociace méně, než bylo v původním plánu | Foto: ČTK

Praha - Pomyslná cena, kterou český fotbal zaplatí za aféru svého, dnes už bývalého šéfa Miroslava Pelty, obviněného policií z manipulování dotačních programů na ministerstvu školství, nyní činí 24 milionů korun.

Vypočítá se snadno, je to rozdíl mezi 384 miliony korun, které byly Fotbalové asociaci ČR coby státní dotace přiděleny před aférou - a částkou 360 milionů korun, kterou jí ministerstvo z dotačního Programu V na činnost sportovních svazů nakonec přiznalo nyní.

"Je to bohužel zřejmě finální informace, proto nyní Fotbalová asociace ČR připravuje aktualizaci svého rozpočtu," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR. "Dá se téměř s jistotou předpokládat, že další úsporná opatření postihnou realizaci současných fotbalových projektů." Dlužno zdůraznit, že i samotná Fotbalová asociace ČR figuruje mezi subjekty obviněnými v dotační aféře, a to jako právnická osoba.

Na letošní rok počítala Fotbalová asociace ČR s rozpočtem 968 milionů korun, z toho 632 milionů mělo dorazit ve formě dotací z ministerstva školství. Nyní je prakticky jisté, že tolik peněz v úhrnu od státu nezíská, proto bude muset svůj rozpočet pro závěr roku zredukovat.

Už v březnu Fotbalová asociace ČR zinkasovala 68 milionů korun z Programu I na státní reprezentaci a 110 milionů z Programu II na sportovně-talentovanou mládež. Obsáhlejší informaci o úspěšnosti FAČR v čerpání dotací z dalších programů najdete níže ve velkém infoboxu.

Policejní razie v budově fotbalové asociace, ale i na ministerstvu školství či v kancelářích pražského magistrátu proběhla 3. května.

Následně byli z trestných činů souvisejících s údajnými manipulacemi při rozdělování státních dotací pro sport obviněni Miroslav Pelta, tehdy předseda FAČR, Simona Kratochvílová, v té době náměstkyně pro sport na ministerstvu školství a také Zdeněk Bříza, bývalý šéf odboru sportu na MŠMT. Zároveň byla jako právnická osoba obviněna i samotná Fotbalová asociace ČR.

Po Peltovi a spol. obvinili i Janstu a Českou unii sportu

Podle policie měl Pelta ovlivňovat Kratochvílovou a ta posléze svého podřízeného Břízu tak, aby stát na dotacích přidal Fotbalové asociaci ČR o 9 milionů více oproti původnímu rozpisu neinvestičních programů I, II a V. A vedle toho měli údajně kouzlit s takzvanými investičními dotacemi, kdy měl Pelta prosazovat konkrétní projekty, což byl postup, který nekorespondoval se zákonnou cestou rozhodování odborných komisí.

Později byli za údajné manipulace ve prospěch České unie sportu obviněni její předseda Miroslav Jansta, generální sekretář Jan Boháč i samotná Česká unie sportu jakožto právnická osoba.

Když počátkem května dotační aféra propukla, zastavila tehdejší ministryně školství Kateřina Valachová všechny dotační programy směřující do sportu. A některé z nich vypsala znovu. Sama pak za celou aféru přijala politickou odpovědnost a z funkce odstoupila.

V původním rozdělení dotací z Programu V měla Fotbalová asociace ČR dostat 384 milionů korun. Poté, co byl program vypsán znovu, se proti jeho novým podmínkám, spojeným s přísnějším dohledem a větší mírou byrokratických povinností, vymezily všechny velké sportovní svazy včetně fotbalového. V první vlně si tedy zažádalo jen několik svazů menších a až po otupení ostrých hran původního sporu pak žádost o dotaci z Programu V podaly i svazy zastupující fotbal, hokej, tenis, atletika a další.

FAČR a státní dotace 2017

Program I, sportovní reprezentace

FAČR požadovala 75 milionů, ministerstvo jí schválilo 68 milionů a peníze již byly vyplaceny.

Program II, sportovně-talentovaná mládež

Požadovanou částku 110 milionů korun FAČR obdržela.

Program IV, údržba a provoz sportovních zařízení

FAČR zažádala o částku 118 milionů korun, dle proklamace ministerstva by o tomto programu mělo být rozhodnuto v nejbližší době.

Program V, činnost sportovních svazů

FAČR na začátku roku požadovala 500 milionů korun. Před aférou jí ministerstvo přikleplo 384 milionů, ale pak bylo toto rozhodnutí anulováno. FAČR pak pracovala s výpočtem, že by v nově vypsaném programu mohla dostat dokonce 396 milionů, ve finále jí byla přidělena částka ve výši 360 milionů korun.

Program VI, významné sportovní akce

Požadovaná částka byla 36 milionů korun, FAČR dostala 10 milionů na ME hráček do 17 let a 1 milion na mládežnický Memoriál Václava Ježka.

Program X, projekty pro sportování veřejnosti

FAČR si zde zažádala o 13 milionů, dle proklamace MŠMT by o tomto programu mělo být rozhodnuto v nejbližší době.

Zdroj: Luděk Mádl

Fotbalovou asociaci ČR každopádně zaskočilo, jak málo, tedy alespoň z jejího pohledu, nakonec dostane. "Bude nutné, aby ministerstvo školství zveřejnilo veškeré výpočty, na jejichž základě dospělo k výši dotací pro jednotlivé subjekty. Obecně lze konstatovat, že dotace z Programu V neodpovídá našim původním předpokladům," říká Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR.

Tyto předpoklady po novém vyhlášení Programu V počítaly dokonce s velmi optimistickou částkou 396 milionů korun pro fotbalovou asociaci. Alespoň tak to představitelům FAČR vycházelo v jejich předběžných propočtech. Šlo by paradoxně o částku vyšší, než měl fotbal přidělenu před vypuknutím Peltovy aféry.

"Naše předpoklady vycházely z prvního vyhlášení Programu V, kde celková, ale negarantovaná částka k rozdělení dotací pro sportovní prostředí byla 1,3 miliardy korun. Následně byl ale výpočet ponížen o již přidělenou část dotací těm asociacím, které si o dotaci zažádaly v I. kole, a to na zhruba 1,1 miliardy.  Zřejmě právě z toho důvodu je celková výše dotace z Programu V snížena ze zhruba 396 milionů korun pro fotbal na konečných 360 milionů," přemítá Řepka.

Z Řepkových úvah tedy vyplývá, že na lavírování velkých sportovních svazů, jimž se zprvu nelíbily nově vypsané podmínky dotačních programů, tedy patrně vydělaly ty menší, jež si zažádaly už v první vlně. Naopak velké obstruující sportovní subjekty zjistily, že za dobu, kterou prováhaly, se příslušný dotační balík zmenšil.

"Chce se nám věřit, že tak jako u fotbalu bylo ministerstvem postupováno dle stanovených kritérií také u ostatních sportů, což jistě vyplyne z případných transparentně zveřejněných výpočtů ministerstva," říká Rudolf Řepka.

Podle informací Aktuálně.cz zvažovali fotbaloví funkcionáři na Strahově i právní kroky k tomu, aby asociace dostala na dotacích peněz více, ale nesáhli k nim. "Jakýkoli právní akt by finančně poškodil celé sportovní prostředí," konstatoval Rudolf Řepka.

Hlavním důsledkem celé dotační aféry je totiž velké zbrždění celého procesu financování sportu ze strany státu. S prostředky z Programu V počítaly sportovní svazy už v prvním pololetí, teď se zdá, že by je mohly dostat na přelomu srpna a září.

Další propouštění už fotbalová asociace neplánuje

K principu rozdělení dotací, zejména pak směrem k Fotbalové asociaci ČR, se na dotaz Aktuálně.cz vyjádřilo i tiskové oddělení ministerstva školství: "Dotace byla navržena poradní expertní komisí sestavenou speciálně k Programu V. Částka dotace vycházela mimo jiné z doložené členské základny. Komise při svém návrhu postupovala v souladu s pravidly, která jsou uveřejněna ve vyhlášení Programu V. Navržené částky byly ze strany sekce sportu a samotného vedení MŠMT akceptovány."

Operovat s rozdělením programu z časů před propuknutím aféry je nyní podle ministerstva zcela irelevantní: "A to proto, že rozhodnutím bývalé paní ministryně Valachové byl celý program včetně navržených částek bez náhrady zrušen."

Rudolf Řepka za fotbalovou asociaci ČR vyzývá, aby při rozdělování dotací byla dodržována kritéria vycházející z počtu členů příslušných svazů. "Musí být nastaven jasný mechanismus dělení těchto prostředků. FAČR bude trvat na rovném přístupu ke všem sportovním odvětvím, který však bude zohledňovat skutečnost, kde malé sportovní svazy respektují ty velké a jejich široké členské základny. A na druhou stranu velké svazy jsou vůči těm malým v maximální míře solidární."

Fotbalová asociace tedy bude ve svém rozpočtu škrtat. Kde přesně, o tom rozhodne její výkonný výbor na svém zasedání 5. září. V uplynulých měsících se na Strahově propouštělo a výpovědi byly přitom zdůvodněny právě krizí vyplývající z dotační aféry. "Když je nuceno odejít téměř dvacet lidí z devadesáti, věřte mi, že vám jako šéfovi není moc dobře na duši," poznamenal k tomu Řepka. Další podobná personální opatření už ale do konce roku neplánuje.

 

Právě se děje

Další zprávy