Penaltové drama zvládli Maďaři. A Češi na MS končí

6. 10. 2009 22:44
Česko - Maďarsko 2:2 na penalty 3:4
Mate Kiss slaví první branku v síti gólmana Vaclíka
Mate Kiss slaví první branku v síti gólmana Vaclíka | Foto: Sport

Káhira - Sen českých fotbalistů do dvaceti let o obhajobě stříbrných medailí z Kanady se rozplynul.

Svěřenci Jakuba Dovalila vypadli v úterním střetnutí s reprezentaci Maďarska na pokutové kopy (poté, co hráli po stodvaceti minutách nerozhodně 2:2) a jejich cesta na Mistrovství světa končí již v osmifinále.

Na soupeře naopak čeká v další fázi reprezentační výběr Itálie, který již dříve porazil Španělsko.

Čeští mladíci zahájili důležité střetnutí aktivně a jako první na sebe upozornil záložník Tomáš Fabián. Ten už v osmé minutě vystrašil soupeře dalekonosnou ranou, která však nakonec branku gólmana Gulácsiho minula.

Maďaři výrazně zahrozili o chvíli později a hned to stálo za to. Po faulu Morávka se k přímému kopu na hranici pokutového území postavil Pressinger a přízemní ranou orazítkoval tyč.

Po čtvrthodině hry však už brankář Vaclík tolik štěstí neměl. Po rychlém přechodu do útoku se opřel do rány Mate Kiss a z úctyhodné vzdálenosti vymetl pravý růžek české branky - 0:1.

Češi se vrhli za rychlým vyrovnáním a k úlevě trenéra Dovalila k němu došlo poměrně brzy.

V šestadvacáté minutě se výborně protáhl po levém křídle Fabián a našel přesným centrem nabíhajícího Vošáhlíka, proti jehož hlavičce neměl Gulácsi šanci.

Vyrovnávací branka dodala českým fotbalistům potřebnou jistotu a brzy po vyrovnávací brance střílel nebezpečně Morávek, avšak Gulácsi tentokrát jeho střelu zneškodnil.

Maďaři se ve druhé půli zlepšili

Jenže obraz hry se výrazně změnil po přestávce. Maďaři rázem přidali na aktivitě a zejména z rychlých brejků si vytvářeli velmi nebezpečné příležitosti.

Tu první měl hned v osmačtyřicáté minutě Futacs, který po zablokované standardní situaci přehodil vybíhajícího Vaclíka a české barvy musel zachraňovat obětavou hlavičkou na brankové čáře Vošahlík.

Na druhé se blýskl povedenou akcí Fabián, ovšem Galásci jeho ránu z úhlu vytěsnil do zámezí.

Byl to však spíše soupeř, jenž působil v této fázi hry nebezpečněji. Po dalším rychlém přechodu do útoku se sedmnáct minut před koncem prokličkoval až do pokutového území Neméth a jeho následná střela letěla jen těsně mimo.

Kouč Jakub Dovalil poslal na závěrečné minuty Martina Zemana a jeho příchod ofenzivním řadám rozhodně pomohl. Blížící se prodloužení mohl v závěrečných minutách odvrátit Mareček, ale po souhře s Rabušicem jen přestřelil.

Vedení v prodloužení vydrželo jen chvíli

Mnohem radostnější okamžiky přišly pro české hráče na začátku prodloužení. Aktivní Zeman našel povedeným centrem Vošáhlíka, který ještě sklepl pro Michaela Rabušice, a ten z bezprostřední blízkosti přiblížil hráče v bílých dresech k postupu.

Tyto vyhlídky však za své za pouhých sedm minut. Po dalším faulu na hranici pokutového území byl nejprve protestující kouč Dovalil vykázán na tribunu, a odtud pak český stratég musel jen bezmocně sledovat, jak soupeř ihned vyrovnává.

K přímému kopu se totiž postavil Kohan a střelou ze dvou kroků nekompromisně rozvlnil síť Vaclíkovy branky.

Vrátit vedení zpět mohl na začátku druhého prodloužení střídající Radim Řezník, k němuž doputoval centr Lecjakse, ovšem ostravský fotbalista z nadějné pozice minul.

A když Rabušicova hlavička po standardní situaci prolétla jen těsně vedle pravé tyče, dospělo utkání do penaltového rozstřelu.

V něm nakonec zachovali více pevné nervy Maďaři. Ačkoliv vítkovický gólman Vaclík zneškodnil dva pokutové kopy, neúspěšné pokusy Marečka, Morávka a Řezníka znamenaly, že české účinkování na letošním MS definitivně skončilo.