reklama

Pešice věří v český úspěch na Euru a úspěšnou budoucnost

Josef Pešice. Josef Pešice. autor: Milan Kammermayer
Zkušený kouč Josef Pešice,který kromě jiného také trénoval českou reprezentaci, věští výběru Pavla Vrby na letošním mistrovství Evropy ve Francii úspěch.

Praha - Český fotbal podle bývalého reprezentačního trenéra Josefa Pešiceho v roce 2015 potvrdil svou stabilitu a úroveň. Současný pozorovatel národního týmu do 21 let věří, že budoucnost bude ještě úspěšnější, a to díky silnému ročníku 1992, který by prý mohl pomoci už k úspěchu na letošním mistrovství Evropy ve Francii.

ME do 21 byla vydařená akce

"Povedlo se postoupit na mistrovství Evropy, i klubům se na mezinárodní scéně poměrně dařilo, takže může panovat spokojenost. Je vidět, že český fotbal má stabilitu a úroveň," řekl Pešice v rozhovoru pro ČTK a iDnes.cz během Silvestrovského derby.

Za velké plus uplynulého roku považuje i domácí mistrovství Evropy hráčů do 21 let, kde se sice českému týmu nepovedlo postoupit ze skupiny, ale i tak byla akce přínosná. "Byla to nádherná akce. Chodili lidi, odehráli jsme tři velmi dobré zápasy a chybělo jen více štěstí, abychom postoupili a dostali se na olympiádu. To je škoda," uvedl Pešice, který se turnaje zúčastnil jako pozorovatel.

"Pro kluky to byl odrazový můstek. Třeba Kliment si tam udělal takové jméno, že šel hned do bundesligy. Takové akce jsou důležité. Mám radost, že k tomu kluci i tak přistupují a až na výjimky to berou poctivě a chtějí v reprezentacích být," dodal.

Slibný ročník 1992

Právě ročník 1992, který byl základem poslední jednadvacítky, má být v nejbližších letech tahounem českého národního týmu. Hráči jako Pavel Kadeřábek, Jiří Skalák či Ladislav krejčí už si vydobyli pozici v reprezentaci. Pešice věří, že o nominaci na ME mohou zabojovat například i Matěj Vydra, Václav Kadlec či Tomáš Kalas.

"Od začátku, kdy se tenhle ročník 92 objevil, bylo jasné, že bude strašně silný. Všude v tomhle ročníku byli výborní kluci. Ve Slavii, Spartě, Příbrami, Jihlavě. Já je měl v šestnácti a sedmnácti a byl to opravdu výborný ročník," řekl Pešice.

Netuší, proč je silný zrovna tento ročník. "Tak to prostě někdy je, že některý ročník má jedince mimořádně silné. Teď se třeba jeví velmi dobře ročníky 1996 a 1998. Věřím, že jsou tam kluci, kteří budou v budoucnu v reprezentaci. Vašek Černý je sice ročník 1997, ale je to mimořádný talent a podle mě do dvou let v reprezentaci bude," prohlásil Pešice na adresu osmnáctiletého útočníka Ajaxu Amsterodam.

Mladí mohou pomoci i na Euru

Věří také, že mladá krev může národnímu týmu pomoci už na červnovém mistrovství Evropy, kde i v konkurenci Španělska, Turecka a Chorvatska věří Pešice v postup ze skupiny. "Šanci rozhodně máme. Tam už rozhoduje momentální formu. Skupina sice vypadá nebezpečně, ale věřím, že můžeme uspět," uvedl.

Sám by mohl reprezentačnímu trenérovi Pavlu Vrbovi pomoci s pozorováním soupeřů, jak to dělá pro jednadvacítku vedenou Vítězslavem Lavičkou. "Pakliže pan Vrba bude chtít, jsem k dispozici. V začátku kvalifikace jsem byl třeba na zápasu Itálie - Nizozemsko, tak třeba budu zase využitý, ještě jsme se o tom ale nebavili. Může se stát, že těsně před ME na nějaký zápas pojedu," připustil bývalý kouč, který vedl Spartu, Slavii, Jablonec, Teplice, AEL Limassol a v roce 2013 dočasně i reprezentaci, s níž vyhrál všechny tři zápasy, než ho nahradil právě Vrba.

Od té doby dělá pozorovatele, v 65 letech už ho trénování neláká. "Když člověk slyší o kamarádech a vidím, co se stalo teď Pavlu Srníčkovi, tak se nechci už nervovat a trénovat. Takže dělám spíše podružné práce, které nejsou tak stresové," řekl.

reklama