reklama

Pidišance tu je. Pešicemu ji můžou ukrást Bulhaři či Island

Václav Kadlec zkusí ještě nějakým tím gólem oživit umírající šance na Brazílii Václav Kadlec zkusí ještě nějakým tím gólem oživit umírající šance na Brazílii autor: CPA Eduard Erben
Šance postoupit ještě do baráže kvalifikace fotbalového MS už je sice jen matematická, přesto před zápasy na Maltě a v Bulharsku existuje

Praha - I zázraky se někdy dějí. A dokud šance postoupit na MS 2014 do Brazílie nebude nulová, bylo by hříšné úplně ji z rukou vypustit.

Po zisku nulového počtu bodů z dvojzápasu s Arménií a v Itálii už sice šance českého výběru klesly na minimum a trenér Michal Bílek už se odporoučel - přesto to ještě pár procent naděje zůstává.

A Josef Pešice, který kvalifikaci "dorazí", se jí nemíní vzdát.

Jak velká možnost to je? Podívejme se na kurzy bookmakerů. V Tipsportu to vidí tak, že druzí ve skupině ještě Čech a spol. mohou skončit při kurzu 20:1.

Potíž je v tom, že ten tým ze druhých míst, který bude mít v porovnání s "ostatními druhými" v celé evropské části kvalifikace nejhorší bilanci, do baráže nepostoupí.

Proto je postupu českého celku do baráže přidělen kurz 40:1. Jaká je to pravděpodobnost? Pro srovnání stejná jako že Mladá Boleslav zvítězí v Gambrinus lize a Jiří Štajner si tak potřetí v kariéře potěžká mistrovský pohár. Tedy opět podle kurzové nabídky Tipsportu.

Stejný kurz, tedy 40:1, přidělili bookmakeři třeba i Neapoli a její šanci vyhrát v této sezoně fotbalovou Champions League.

Ale teď pozor! U Fortuny to například vidí úplně jinak. A postupu Čechů do baráže přiřkli kurz 500:1! Což ve stejné "sázkovce" odpovídá pravděpodobnosti toho, že Gambrinus ligu vyhraje Slovácko.

Čili jak vidno, Fortuna vidí barážový postup Čechů jako věc prakticky nemožnou, zatímco výrazně opatrnější Tipsport jako věc spíše nepravděpodobnou.

Tak si vyberte...

Sivok: Výhře v loterii lidé taky nevěří

Co těmhle počtům říkají reprezentanti? "Moc jsem ty možnosti nepitval, na 99 procent se tam asi nedostaneme. Ale když člověk vyhraje v loterii, tak tomu předtím taky nevěří," nechal se slyšet stoper Tomáš Sivok.

"Ve fotbale už se několikrát ukázalo, že zázraky se dějí," přizvukuje mu Michal Kadlec.

Tak se na ten zázrak pojďme podívat blíž.

Takhle teď vypadá tabulka skupiny B:

1. Itálie 8 6 2 0 15:5 20
2. Bulharsko 8 3 4 1 13:6 13
3. Dánsko 8 3 3 2 9:10 12
4. ČR 8 2 3 3 8:8 9
5. Arménie 8 3 0 5 8:10 9
6. Malta 8 1 0 7 4:18 3

Italové už mají jistotu postupu z první příčky, o tu druhou se ještě bojuje. V pátek se hrají zápasy Arménie-Bulharsko, Dánsko-Itálie, Malta Česko. V úterý pak skupina vrcholí duely Bulharsko-Česko, Dánsko-Malta a Itálie-Arménie.

Při rovnosti bodů v konečné tabulce se hledí v první řadě na vyšší rozdíl celkového skóre.

Představme si tedy, že se Čechům podaří vyhrát na Maltě i v Bulharsku. Pak by měli v tabulce 15 bodů. Aby skončili druzí ve skupině, musely by být ovšem splněny ještě tyhle podmínky:

Bulharsko by nesmělo vyhrát v Arménii.

Dánové by směli získat už jen dva body, pokud by měli tři, muselo by jim v porovnání s Čechy zůstat horší celkové skóre.

Arménie by měla povoleno získat jen 5 bodů, v případě šestibodového zisku by musela zaostat o skóre.

Šanci můžou v Jerevanu škrtnout Bulhaři

V praxi se tedy může stát, že až v pátek v 19.30 budou Sivok a spol. na Maltě k zápasu nastupovat, bude už třeba jejich šance na baráž nebo dokonce Brazílii naprosto nulová. Stačí aby Bulhaři v zápase hraném od 17 hodin vyhráli v Arménii...

Nicméně pojďme snít dál. Dejme tomu, že se stal menší zázrak, vyjádřený u Tipsportu kurzem 20:1, tedy že Češi skončí nakonec druzí ve skupině B.

V takovém případě by se začali rozhlížet po dalších skupinách, kdo je na tom s body podobně mizerně jako oni.

A jejich zrak by pravděpodobně padnul do skupiny E. Podívejme se na ni:

1. Švýcarsko 8 5 3 0 14:5 18
2. Island 8 4 1 3 14:14 13
3. Slovinsko 8 4 0 4 11:10 12
4. Norsko 8 3 2 3 9:9 11
5. Albánie 8 3 1 4 8:9 10
6. Kypr 8 1 1 6 4:13 4

Jak vidno, druhý tu ještě může skončit kdekdo. Přesněji řečeno každý z účastníků s výjimkou Kypru.

Teď je chvíle připomenout si další pravidlo: Při srovnávání týmů ze druhých míst se bere v potaz jakási redukovaná tabulka, do níž se počítají výsledky jen z utkání s pěti nejlepšími celky tabulky.

To znamená, že Čechům by se škrtaly dvě (teoretické) výhry nad Maltou, do barážového porovnání by tedy šli s 9 body.

Potíž je v tom, že Švýcaři i Islanďané mají těch "redukovaných" bodů víc než Češi už teď.

Česká šance proskočit do baráže tedy teoreticky zůstává jen ve srovnání s Albánií (nyní 7 redukovaných bodů), Slovinskem (6) a Norskem (5).

Některá z těchto zemí by se tedy musela prodrat na druhou příčku před Island, ale zase by přitom nesměla těch bodů získat moc...

Ve skupině E se ještě hrají tyto zápasy: v pátek Albánie-Švýcarsko, Island-Kypr, Slovinsko-Norsko, v úterý Kypr-Albánie, Norsko-Island, Švýcarsko-Slovinsko.

Do tabulky skupiny se pochopitelně počítají všechny body, do redukované - pro srovnávání týmů ze druhých míst - se nejspíš budou odečítat body uhrané s Kyprem.

Výhra Islandu, to je konec

Podobně jako v "béčku" můžou už v pátek utnout české naděje v Arménii Bulhaři, pak i tady, ve skupině E, může v pátek přijít výsledek, který Čechům spustí závoru s tabulkou STOP.

Stačí když Island porazí doma tým Kypru. Pak už by ho ostatní týmy ze skupiny mohly předstihnout jen za pomoci většího počtu redukovaných bodů, než kolik jich může ve svém maximálním součtu získat Česko.

Takže kdo ještě věří českým šancím na Brazílii, nechť vedle zápasu Pešiceho souboru na Maltě sleduje v pátek bedlivě zejména vývoj skóre v Arménii a na Islandu.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama