reklama

Dotační podvod v dětském turnaji? Je to jen štvavá kampaň, říká sudí Lacina

Hokejový rozhodčí Petr Lacina (vlevo) čelí podezření z dotačního podvodu ve fotbale. Hokejový rozhodčí Petr Lacina (vlevo) čelí podezření z dotačního podvodu ve fotbale. autor: Zlata Vostrá
Zkraje února padl na fotbalový turnaj Ondrášovka Cup pro děti od osmi do třinácti let stín kvůli podezření z dotačního podvodu. Petr Lacina, předseda pořádajícího spolku a zároveň dlouholetý hokejový rozhodčí, na svou funkci rezignoval, přestože si podle vlastních slov žádného pochybení není vědom. "Je to štvavá mediální kampaň," sdělil v prohlášení.

Předmětem kauzy je půlmilionová dotace na loňské finále Ondrášovka Cupu v Hradci Králové, kterou nyní prošetřuje Královéhradecký kraj.

Organizátoři fotbalového turnaje v čele s rozhodčím Lacinou čelí podezření z podvodu Organizátoři fotbalového turnaje v čele s rozhodčím Lacinou čelí podezření z podvodu Čtěte zde

Pořádající spolek, donedávna vedený hokejovým sudím Petrem Lacinou, čelí podezření z podvodu. Podle informací deníku Sport měl vykázat nepravdivé údaje na fakturách, uvést v dokumentech osoby, které se akce vůbec neúčastnily, a falšovat podpisy.

Ondrášovka Cup je klání fotbalistů od osmi do třinácti let konané napříč celou republikou. Zapsaný spolek Ondrášovka Cup, organizátor turnaje, každoročně žádá jednotlivé kraje o dotace.

Ovšem vloni vzbudil pozornost právě v Královéhradeckém kraji, kde mu byla přidělena neobvykle vysoká částka půl milionu korun. Podle deníku Sport si měl spolek říct o 130 tisíc korun jen na rozhodčí, kteří se však na turnaji vůbec neobjevili.

Totéž se mělo týkat zdravotníků figurujících ve výkazech, organizátoři údajně požadovali peníze i na fotbalové náčiní, jež přitom nebylo třeba obstarávat, protože bylo na místě v příslušném areálu.

Český fotbal opouští významný sponzor, znechutily ho poměry. Vyzývá k tomu i ostatní Český fotbal opouští významný sponzor, znechutily ho poměry. Vyzývá k tomu i ostatní Čtěte zde

Jakmile podezření vyplavalo na povrch a krajští úředníci reagovali na půlmilionovou dotaci svými připomínkami, spolek Ondrášovka Cup na základě vlastního rozhodnutí dotaci v plné výši vrátil.

Fotbalová asociace České republiky (FAČR), která drží nad turnajem záštitu, vyslovila v prohlášení své znepokojení a avizovala, že pokud se mediální informace potvrdí, okamžitě zruší podporu. Na klání v rámci Ondrášovka Cupu přitom přispívá ročně částkou 2,3 milionu korun.

"Požádali jsme organizátory akce o vysvětlení a případ budeme nadále pozorně sledovat. Finální vyhodnocení situace a naše další kroky budou záviset na výsledku šetření kontrolních orgánů," prohlásil Pavel Barvík, tiskový mluvčí titulárního partnera akce Ondrášovky.

Po třech týdnech reagoval předseda pořádajícího spolku Ondrášovka Cup Lacina a v tiskovém prohlášení oznámil rezignaci na svůj post.

"S ohledem na situaci, která vznikla v souvislosti s právě probíhající veřejnoprávní kontrolou ze strany Královéhradeckého kraje a štvavou mediální kampaní jsem se rozhodl, že odstoupím z funkce, přestože si nejsem vědom žádného nekalého jednání nebo dokonce dotačního podvodu, jak některá média senzacechtivě uvádí," vyjádřil se.

Brno ve válce s videem: VAR chybuje nepochopitelně často, platit za něj nebudeme Brno ve válce s videem: VAR chybuje nepochopitelně často, platit za něj nebudeme Čtěte zde

"Situaci vnímám jako snahu poškodit Ondrášovka Cup skrze mou osobu. Projekt není jen o fotbalovém turnaji, ale rovněž o přispění k výchově a vzdělání dětí. Právě proto nesmím dovolit, aby byl turnaj ohrožován vykonstruovanou kauzou a politickými intrikami," doplnil Lacina.

Lacina - donedávna vysoký funkcionář ve fotbalovém klubu Poříčí nad Sázavou a podle deníku Sport muž s těsnými vazbami na klíčovou osobu prošetřované masivní trestní kauzy Romana Rogoze - podle prohlášení rezignoval, aby chránil jméno Ondrášovka Cupu.

Na pozici předsedy spolku ho nahradil Milan Musil, bývalý projektový manažer finanční skupiny Penta. "Uvědomuji si, že jako největší projekt tohoto typu jsme snadným terčem pro mnoho osob, které se na naší činnosti snaží hledat všemožná pochybení," poznamenal Musil.

"Posléze to může přerůst ve vykonstruovanou kauzu, jako je tato," vyslovil se Musil podobně jako Lacina. "Věřím, že se situace brzy vysvětlí a nadále budeme úspěšným turnajem, který je obzvláště v současné pandemické době nedílnou součástí sportovní společnosti," dodal.

Spolek Ondrášovka Cup zároveň představil novinku v podobě zřízení organizačního výboru, který bude fungovat jako sportovní a regionální komise a zástupce partnera projektu. Jeho součástí budou také bývalí reprezentanti David Lafata a Roman Vonášek nebo trenér Jiří Kotrba.

Elitní Slovák šokoval Evropu svými výroky. Popravili jste ho, tvrdí teď jeho kolega Elitní Slovák šokoval Evropu svými výroky. Popravili jste ho, tvrdí teď jeho kolega Čtěte zde

Lacina mezitím může pokračovat v kariéře hokejového sudího. Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) mu na začátku února pozastavila činnost, ale před třemi dny ji znovu uvolnila.

"Komise rozhodčích vzala na vědomí vyjádření poskytnuté rozhodčím Petrem Lacinou a s přihlédnutím k presumpci neviny, stejně jako k tomu, že proti němu ani společnosti, již zastupuje, nebylo podle dostupných informací zahájeno trestní řízení, mu uvolnila činnost," uvedl hokejový svaz v tiskové zprávě.

reklama