reklama

Petržela: V Rusku se rozhodčí neuplácí, tam se sudí mlátí

Vlastimil Petržela. Vlastimil Petržela. autor: CPA Eduard Erben
Český trenér odmítá, že by hráči Zenitu Petrohrad v roce 2005 v poháru UEFA uplatili rozhodčího, jak tvrdí bývalý hráč ruského týmu Erik Hagen.

Praha - Jeho svěřenci měli v roce 2005 uplatit rozhodčího v utkání Poháru UEFA. On ale o ničem neví a celou kauzu považuje za výmysl norského fotbalisty Erika Hagena, který s obviněním přišel. Bývalý trenér Zenitu Petrohrad Vlastimil Petržela tvrdí, že v Rusku se tehdy rozhodčí zásadně neupláceli.

"Nic takového jsem tam nikdy nezažil, nevěřím tomu. Tenkrát tamní fotbal neřídil Gazprom, ale banky. A v nich byli seriózní lidé, kteří by to nedovolili," říká přesvědčeně současný kouč druholigové Vlašimi.

"Víte, jak tehdy dopadl rozhodčí, který pískal špatně? Podali si ho fanoušci a pořádně ho zmlátili. Sudí se pak báli pískat nějak tendenčně," přidává vlastní zkušenost s ruským fotbalem Petržela.

Nor Hagen: Někdo o tom musí promluvit

Bývalý obránce Zenitu Hagen přišel s celou záležitostí ve středu. Pro norský list Verdens Gang uvedl, že každý z fotbalistů dal před zápasem Poháru UEFA proti portugalské Vitórii Guimaraes 3000 dolarů. Výslednou sumu pak tým měl předat srbskému rozhodčímu Dejanu Delevičovi.

"Někdo musí být první, kdo o tom promluví. Stejně se o korupci v mezinárodním fotbale hodně spekuluje," řekl osmatřicetiletý Hagen.

Petržela tehdy tým vedl a na utkání vzpomíná. "Jestli mě paměť neklame, vyloučil nám rozhodčí dokonce jednoho hráče. I proto tomu nevěřím a netuším, proč to Hagen říká. On byl vždycky takový samorost a divnej brouk. Asi chce být zajímavý, nevím," podotýká český trenér.

Tisk prý Petrželova slova překroutil

Ve středečních agenturních zprávách se přitom objevilo Petrželovo údajné vyjádření pro list Izvestija, jež Hagenovo tvrzení de facto potvrzuje.

"Když jsem pracoval v Zenitu, byla praxe uplácení rozhodčích a zmanipulování zápasů obvyklá. Osobně jsem nikdy hráče nepřistihl, jak uplácí, ale nebyl bych překvapen, kdyby k tomu docházelo. Nevylučuju, že výsledky některých zápasů Petrohradu byly dané předem," měl Petržela prohlásit.

Pro server Aktuálně.cz to ale dementoval. "Po tomhle tvrdím, že už s nimi nikdy mluvit nebudu. Celé je to překroucené a vymyšlené. Mluvil jsem o tom i se svými známými z Ruska a prý je to tam teď normální, že novináři hledají senzaci a upravují si informace," vysvětluje kouč, který vedl Zenit v letech 2002 až 2006.

Petržela: Nic takového se v Rusku nedělo

Petržela naopak trvá na tom, že se nic takového před devíti lety nestalo. "Čestně říkám, že opravdu o ničem nevím. A mám informace, že i ruští hráči, kteří tam tehdy byli, Hagena nechápou. Nějak ani netuším, jak by se fotbalisté chtěli zrovna v UEFě dostat k rozhodčímu," míní bývalý lodivod Slovanu Liberec či pražských klubů Slavie, Sparty a Bohemians.

Petržela zdůrazňuje, že pokud se něco takového skutečně stalo, neměl by problém o tom promluvit. "Kdybych to věděl, tak to klidně řeknu, ale tohle je fakt absolutní nesmysl. Vždycky jsem bojoval za pravdu, i tady v Čechách. Ale v Rusku to bylo opravdu jiné, celou dobu jsem si tam pochvaloval, že nejsou žádné aféry a problémy tohoto druhu," dodává šedesátiletý kouč.

Zápas tehdy Zenit skutečně vyhrál 2:1 a v jeho dresu se objevili i dva čeští fotbalisté, obránce Pavel Mareš, kterého ještě v první půli vystřídal Jan Flachbart. Sudí Delevič podle norských médií obvinění z uplácení odmítl. Zatím není jasné, zda se případem bude zabývat UEFA.

reklama