reklama

Pilař? Jasná penalta, tvrdí sudí. Ale padl jako cirkusák

Penaltový zákrok na Václava Pilaře rozpoutal diskusi. Penaltový zákrok na Václava Pilaře rozpoutal diskusi. autor: Tomáš Liška
Faul na Pilaře byl jasný, ale plzeňský křídelník by se měl vyvarovat teatrálních pádů.

Praha - Jasná penalta, nebo nahraný pád, který pomohl Viktorii k důležitým třem bodům z domácího utkání proti Bohemians? Sparťan Lukáš Vácha si o kontroverzním momentu plzeňského Václava Pilaře myslí své - více čtěte zde.

Jaký názor ale mají bývalí rozhodčí? Měl by mít jednoznačný kontakt v pokutovém území větší váhu než následné simulování? Na otázku odpovídali pro server Aktuálně.cz někdejší ligoví arbitři Jaroslav Jára a Ivan Grégr.

"Spadl poněkud cirkusácky"

Ti se v první řadě shodli, že jejich nástupce, rozhodčí Lerch, nařídil pokutový kop naprosto správně. "Sudí to dobře viděl, Pilař to udělal šikovně, rychlostí a šikovností se dostal před obránce, který ho zastavil rukou. Jasná penalta. Devět z deseti rozhodčích by ji písklo," myslí si Grégr.

"Souhlasím, tam moc nebylo o čem diskutovat. Byl to jednoznačný faul. Druhá věc je, že Pilař skutečně spadl poněkud cirkusácky," říká Jára. Bývalí arbitři však podotýkají, že pro rozhodčího je v takové situaci rozhodující nedovolený zákrok, následný teatrálněji vypadající pád jde v tu chvíli stranou.

Faul je na prvním místě

"Připomínám, že sudí má na rozhodnutí pár vteřinek. Pokud vidí faul, musí ho písknout. Obránce přiložil Pilařovi ruce na záda a ani kamera pak neodhalí, jakou silou to bylo a jaký pád ten faul mohl způsobit," dodává Grégr.

Nařízení penalty a zároveň žlutá karta pro simulujícího hráče? Nemožné. "Pokud tam je faul, nedá se prokázat, jak moc přihraný je následný pád. Trest za simulování jde udělit pouze tehdy, když tam prostě žádný kontakt není," vysvětluje někdejší mezinárodní fotbalový soudce.

Pilař si musí dát pozor

Podle Jaroslava Járy by si měl Václav Pilař dát na podobné příliš ochotné pády pozor. Mohou se totiž časem obrátit proti němu. "Pokud to bude dělat pravidelně, je otázka, jak se k tomu pak rozhodčí postaví," podotýká Jára.

Sudí mohou ochotně padajícího hráče podvědomě vnímat přísněji a někdy v budoucnu třeba nepísknout jasný faul na jeho osobu. "I mně se v kariéře párkrát stalo, že jsem nepískl penaltu kvůli přihranému pádu a až následně u videa jsem zjistil, že tam faul skutečně byl," uzavírá sudí, který před osmi lety pískal Ligu mistrů.

reklama