Plány Sparty zhatil vlastní gól, smutnil Lavička

14. 8. 2008 1:00
Lavička: Problém s proměňováním šancí trvá
Sparta ve středu na Panathinaikos nestačila
Sparta ve středu na Panathinaikos nestačila | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Do středy se fotbalisté Sparty pyšnili neprůstřelnou defenzivou, jenže v jednom z nejdůležitějších zápasů sezony v předkole Ligy mistrů proti řeckému Panathinaikosu inkasovali doma hned dva góly.

„Naše šance na postup po dnešním výsledku poklesly, nicméně vzdávat se nebudeme," smutnil kouč Vítězslav Lavička po středeční porážce 1:2.

Smolařem zápasu se stal stoper Štěpán Kučera, jenž „čistokrevným vlastencem" daroval řeckému týmu vedení. Jeho zakopnutí míče pak předcházelo gólu Řeků na 2:1 po rohovém kopu.

Čtěte více:
Spartu srazil vlastní gól. Liga mistrů se vzdaluje
Spartak se vzdálil Lize mistrů. Doma nestačil na Kyjev

„Pokud prožijete v takhle vypjatém zápase takovou chvíli jako vlastní gól, nechá to na vás stopy. Štěpán byl i u té situace, která předcházela druhému gólu, ale vinu bych na něj nesvaloval. To byl spíš trest za naši momentální pasivitu," omlouval nešťastníka kouč.

Pane Lavičko, vaše mužstvo předvedlo solidní výkon, ale z výsledku musíte být zklamán.
Zápas jsme chtěli zvládnout lépe. Věděli jsme, že Panathinaikos je v držení míče velmi silný. V defenzivě jsme chtěli zhustit střed pole, což se nám dařilo. Naše plány bohužel zhatil vlastní gól. Ale to je fotbal. S psychikou mužstva to samozřejmě zacloumalo. Přesto jsme se dokázali vrátit zpátky a dát vyrovnávací gól.

Jenže nakonec jste ztratili i remízu.
Dokázali jsme se ještě nadechnout k náporu. I v začátku druhé půle. Ale velkou šanci jsme nedokázali využít. Následně jsme se dostali pod tlak standardních situací, čemuž jsme se chtěli vyvarovat. Když nabídnete takovému soupeři více standardek za sebou, většinou to potrestá. A to se také stalo. Vyrovnávací gól už se nám vstřelit nepodařilo. Soupeř zaslouženě zvítězil.

Ctěte také: Slavia s Fiorentinou selhala. Liga mistrů v nedohlednu

Je ještě vůbec nějaká šance na postup?
Naše šance po dnešním výsledku poklesly, nicméně vzdávat se nebudeme. Máme čtrnáct dní na to sebrat síly na odvetu. I když budeme hrát v bouřlivém prostředí v Aténách, naděje umírá poslední a my se o ni popereme.

Smolný zápas odehrál Štěpán Kučera. Nese on velkou vinu na porážce?
U té první branky zaskřípala komunikace už při předcházející akci. To že jsme si dali vlastní gól bylo vyústěním toho, že jsme nedokázali vyřešit předchozí situaci lépe.

AC Sparta Praha - FC Panathinaikos: Marek Kulič překonává ve třicáté minutě utkání gólmana Mária Galinovice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Dobře, ale nebyl Kučerův skok a následná hlavička velkou chybou?
To si nemyslím. To je přirozená reakce bránícího hráče. Soupeř zahrál prudký a chytrý centr. Chybu bych viděl v té předchozí situaci.

Stejný hráč se ale částečně podepsal i pod druhý gól.
Pokud prožijete v takhle vypjatém zápase takovou minulu, nechá to na vás stopy. Štěpán byl i u té situace, která předcházela druhému gólu, ale vinu bych na něj nesvaloval. To byl spíš trest za naši momentální pasivitu. Prvotní chyba byla ta, že jsme soupeři povolili dostat se do standardních situací. Pak je velké riziko, že vás potrestá. Nechci vinit jednotlivé hráče. My si to samozřejmě rozebereme.

Problémem Sparty je zatím proměňování šancí. To se potvrdilo i ve středu. Třeba Kuličova šance ze začátku druhé půle asi měla skončit gólem?
Souhlasím. Problém přetrvává. Na evropské scéně je to vidět o to víc. Marek Kulič odehrál výborný zápas. Dal gól, ale kdyby proměnil druhou šanci, možná mohl být výsledek jiný.

Předností vašeho týmu naopak byla pevná defenziva. Teď jste inkasovali dva góly. Neukolébalo vás trochu čisté konto z předchozích zápasů?
Ukolébání jsem tam neviděl. První branka padla po nešťastné teči, druhá po špatně řešené obranné standardní situaci.