Platini odmítá video. Fotbal není Playstation

av
26. 10. 2010 12:30
Šéf UEFA vidí řešení v brankových rozhodčích.
Michel Platini.
Michel Platini. | Foto: Ludvík Hradilek

Glasgow - Zdálo se, že po skandálech na světovém šampionátu už není téměř nikdo, kdo by odmítal moderní technologie ve fotbale. I zapřísáhlého odpůrce, šéfa světového fotbalu Seppa Blattera, zásadní chyby rozhodčích přesvědčily.

Nyní však se svým názorem přišel prezident UEFA, Francouz Michel Platini. Ten prohlásil, že zavedení technologií by vedlo k fotbalu jako na Playstationu. „Fotbal by ztrátou lidského faktoru přišel o to, čím je tak výjimečný," nechal se slyšet Platini.

Vyjádřil se tak zrovna ve chvíli, kdy se blíží představení více než deseti variant videosystémů, které by pomohly rozhodčím lépe vidět především situace kolem brankové čáry.

Čtěte také:
FIFA vybírá brankového sudího. Bude volit z 13 variant
FIFA bude měnit pravidla, přizvala k tomu výrobce videí
Video počká. UEFA odzkouší v Lize mistrů brankové sudí
Návrhy k případu Lampard: Video ano i ne, nebo vykopat jámu?
Šokovaný Lampard: Jasný gól, zaveďte konečně video

Rada Mezinárodní fotbalové federace totiž souhlasila se zkouškou nových technologií a diskusí o jejich možném zavedení. Podle šéfa evropského fotbalu a bývalého legendárního fotbalisty jsou řešením brankoví sudí a také větší respekt k mužům s píšťalkou.

„V evropských pohárech systém s pěti rozhodčími funguje dobře. V době, kdy zápas sleduje 20 kamer, jeden rozhodčí prostě nestačí. Dva páry očí navíc, to je logické řešení," řekl Platini. Byl to právě on, kdo se zasadil o zvýšení počtu sudích v zápasech Ligy mistrů a Evropské ligy.

Rozhodčí musí být masochista

Rozhodčí sice udělali na světovém mistrovství velké chyby, z nichž vynikalo především neuznání jasného gólu z kopačky Angličana Lamparda, Platini je ale hájí.

 

„Rozhodčí nemůžou vidět všechno a chyby budou dělat stále. Je to nevděčná práce, rozhodčí musí být tak trochu masochista. Systém je špatný, ale to vím už 40 let," vysvětlil Francouz.

FIFA skončila s posledními technologickými experimenty před dvěma lety poté, co se ukázalo, že systémy fungující v jiných sportech nefungují ve fotbale. Klasickým příkladem je tenisové „jestřábí oko".

Testoval se také mikročip v míči, ale výsledek byl moc komplikovaný a postrádal dostatečnou přesnost.

 

Právě se děje

Další zprávy