reklama

Měli ho za vzpěrače, alkohol z něj udělal trosku. Gerd Müller uzavřel svůj příběh

Gerd Müller Gerd Müller autor: www.iffhs.de
Pro Němce to byl Bombarďák a Angličané ho nazývali Pan gól. Německý kanonýr Gerd Müller měl nenapodobitelný čich pro gólové situace a většinu z nich proměnil. Na hřišti působil kvůli podsadité postavě nemotorně, slavný trenér Zlatko Čajkovski ho prý zpočátku považoval za východoevropského vzpěrače, přesto se německý útočník zapsal do historie fotbalu jako jeden z největších kanonýrů.

Během kariéry vyhrál s reprezentací a Bayernem Mnichov téměř všechny významné trofeje včetně titulu mistra světa i Evropy, s 365 góly je dosud rekordmanem bundesligy. Někdejší postrach brankářů v posledních letech trpěl Alzheimerovou chorobou, v neděli ve věku 75 let zemřel.

Smrt legendy. Zemřel "Bombarďák" Gerd Müller, podlehl zákeřnému onemocnění Smrt legendy. Zemřel "Bombarďák" Gerd Müller, podlehl zákeřnému onemocnění Čtěte zde

"Gerd byl kanonýr, jaký se už asi nenajde. Navzdory všem úspěchům se držel stále při zemi," prohlásil o držiteli Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy roku 1970 jeho nástupce Karl-Heinz Rummenigge. "Bez Müllera bychom pravděpodobně dodnes byli malým provinčním klubem s dřevěnou klubovnou," dodala na adresu bývalého spoluhráče další velká postava Bayernu Franz Beckenbauer.

S bavorským velkoklubem spojil útočník se skvělou orientací v malém vápně, jenž uměl dávat góly ze všech pozic, téměř celou kariéru. Během 15 sezon přispěl 566 brankami v 607 utkáních k třem vítězstvím v PMEZ, jednomu v PVP a Interkontinentálním poháru či čtyřem ligovým titulům. Dalších 68 gólů přidal v 62 duelech v západoněmeckém dresu, v němž se výrazně podílel na zlatu z mistrovství světa 1974 i Eura 1972. Sedmkrát se stal nejlepším střelcem bundesligy a obzvláště jeho 40 gólů v sezoně 1971/72 bylo donedávna raritou. Až v uplynulém ročníku ho překonal Robert Lewandowski, který dal 41 branek.

Na světovém šampionátu 1970 v Mexiku, kde tým SRN obsadil třetí místo, se stal s deseti góly nejlepším střelcem turnaje. Na následujícím MS na domácí půdě se sice trefil "jen" čtyřikrát, zato vždy v pravou chvíli včetně rozhodující branky ve finále s Nizozemskem.

"Rok 1970 byl nejlepší v mé hráčské kariéře, o čtyři roky později jsem ale zase zaznamenal důležitější branky," hodnotil kanonýr, jenž po MS 1974 skončil v reprezentaci. Údajně tak učinil na protest proti tomu, že na oficiální banket po německém vítězství nebyly vpuštěny manželky hráčů.

S 14 zásahy byl Müller nejlepším kanonýrem historie MS, než ho v roce 2006 překonal Brazilec Ronaldo (později oba ještě Němec Miroslav Klose). Tentýž primát mu díky 66 brankám dlouho patřil i v evropských pohárech.

Rodák z Nördlingenu (narozený 3. listopadu 1945) začínal s fotbalem v deseti letech v místním TSV, do Bayernu přišel jako devatenáctiletý v roce 1964 a hned přispěl 33 góly k postupu do nejvyšší soutěže. V letech 1967 a 1969 byl vyhlášen německým fotbalistou roku, dvakrát získal Zlatou kopačku pro nejlepšího kanonýra evropských lig.

V roce 1979 odešel do lukrativní americké ligy NASL a tři sezony hájil barvy týmu Fort Lauderdale Strikers. Kariéru ukončil v roce 1982 a vrátil se domů, avšak na život bez fotbalu si nemohl zvyknout a propadl alkoholu. "Stala se ze mě troska," vzpomínal na neveselé období otec dcery Nicole.

Záchrana přišla od bývalých spoluhráčů z Bayernu, kteří Müllera přesvědčili, aby podstoupil odvykací kůru. V roce 1992 podepsal ve "svém" klubu trenérský kontrakt, na starosti měl vyhledávání talentů. Později získal nejvyšší trenérskou licenci a až do roku 2014 působil v Bayernu jako asistent mládežnických a rezervních celků.

reklama