reklama

Plzeň byla opatrná a Liberec tuplem. Postup si ale žádá góly

FOTO Škoda. Plzeň vedení s Šachťarem neudržela Prohlédněte si fotografie ze čtvrtečního večerního zápasu Evropské ligy, v němž fotbalisté Plzně doma remizovali se Šachťarem Doněck 1:1. Foto: CPA Eduard Erben
Plzeň ztratila vedení, Liberec remízu. Do odvet vyřazovacího kola Evropské ligy v Doněcku, resp. Alkmaaru mohly mít české týmy lepší výchozí pozice.

Glosář - Drbali si hlavu, protože věděli, že mohlo být i líp...

Viktoria Plzeň vytěžila z minima maximum, když šla proti Šachtaru Doněck do vedení, ale taktickou chybou kvalitnímu soupeři prakticky vzápětí umožnila vyrovnat na 1:1.

Liberec doma prakticky nevystrčil hlavu z obranné ulity, směřoval zápas k výsledku 0:0, ale Alkmaar v samém závěru zužitkoval standardní situaci. Kiks gólmana Kováře věnoval Nizozemcům na cestu domů vítězný gól - 0:1.

Opatrnost je matka úspěchu. S tímhle heslem šly do prvních zápasů vyřazovací fáze Evropské ligy oba české celky. V domácím prostředí si ale díky tomu žádný náskok nevybudovaly.

Pro oba platí, že pokud chtějí postoupit, musí v odvetách skórovat. A to bude vyžadovat mnohem odvážnější hru.

A pak je tu ještě jeden společný prvek: oba čeští zástupci budou za týden ve čtvrtek postrádat v sestavě kvůli kartám jednoho důležitého hráče. Liberec na klíčovém postup defenzivního záložníka přišel o Sackeye, Plzeň zase o Limberského. Ten jí chybí málokdy, o to však citelněji.

Ofenzivní fáze? Bez Rabušice nula

Liberecký recept na podzimní úspěchy spočíval v precizní elastické obraně s neuvěřitelně efektivním protiútokem, který táhl nebo zakončoval Rabušic.

Bez Rabušice, ale i Keliče, Kušníra a zraněného Delarge, byl ovšem Liberec tentokrát schopen jen čekat, co bude. Obrana, do níž naskočil Rajnoch, relativně fungovala, Alkmaar rozhodně nepředváděl nic nadpozemského, zápas před nezaplněnými libereckými tribunami upřímně řečeno dost nudil.

O to citelnější byla chyba gólmana Kováře, který si při standardce zahrávané z hloubi pole povyšel pro padající míč o pár metrů z brány a byl schopen ho jen vyrazit. Což Nizozemci nemohli nepotrestat.

Liberec se v první půli čílil, že se po Šuralových nůžkách, jež trefily ruku bránícího hráče, nekopala penalta, rumunský sudí ale patrně situaci vyhodnotil tak, že si hráč Alkmaaru chránil citlivou část těla, konkrétně obličej.

Snad ještě víc se ale na šéfy Slovanu zlobí fanoušci za to, že prodali  klíčové hráče.

Já bych si k tomu přisadil, že není prodávat jako prodávat. I Alkmaar, vítěz Nizozemského poháru, před sezonou uspořádal menší výprodej. Jenže Jozy Altidore šel do Sunderlandu za 10 milionů eur a Adam Mahrer do Eindhovenu za "osmičku".

Což jsou úplně jiné relace, než když teď třeba Rabušic zamíří do Hellasu Verona za - s prominutím - pitomých 17 milionů korun (0,6 mil. eur).

Pokud v Liberci mají potřebu sbírat ze země každou "kačku", pak by je mohla zajímat i postupová prémie 350 000 eur. Jenže to by se v ofenzivě museli v Alkmaaru snažit mnohem víc.

Plzeň si nevytvářela přečíslení

I tradiční plzeňský recept na úspěch všichni znají. Skvěle rozpohybovaná přechodová fáze, která vytváří spoustu přečíslení a gólových situací.

Jenže proti Šachtaru Doněck se Plzeň nedostala do přečíslení snad ani jednou. Vzhledem k tomu, že si nový trenér Dušan Uhrin liboval nad dobře odvedeným taktickým výkonem, zjevně to tak bylo v plánu.

Celkově měl zápas ve Štruncových sadech o jednu dvě třídy vyšší úroveň než ten U Nisy, bylo cítit, že proti sobě nastoupili dva podzimní účastníci Ligy mistrů.

Nicméně Plzeň hrála na své poměry opatrně, krajní obránci si hleděli svých vysoko hrajících protějšků mnohem více než podpory ofenzivy. Na tu jim čas a síly nezbývaly.

I to byl důvod, proč Plzeň za celý zápas vyprodukovala 3 střely na bránu a 3 rohy. To na její poměry z minula není dost, ale svoji roli hrál samozřejmě respekt ze soupeře a především jeho kvalitní výkon.

Šachtar Doněck funguje tak trochu jako evropská aklimatizační jednotka pro nastupující brazilské hvězdy.

Připomeňme, že tu donedávna hrávali Willian, co za 35 milionů eur přes Machačkalu doputoval za prakticky stejnou částku do Chelsea, nebo Fernandinho, co si ho Manchester City v létě pořídil za 40 milionů eur.

Dvacetiletí Bernard a Fred (dohromady za 40 milionů eur) mají všechny předpoklady jít v jejich stopách. Technická vyspělost hráčů Šachtaru byla prostě excelentní.

Přesto i na tuhle zdánlivou dokonalost dokázal Pavel Horváth najít recept. A to rychlým rozehráním nacvičené standardky, kdy hlavičkář Čišovský sklepne balon nabíhajícímu Teclovi.

Kdyby Plzeň tohle vedení udržela, byl by to pro ni skvělý úspěch a pro nového trenéra Uhrina parádní vstup na scénu. Jenže nestalo se... Viktoria vzápětí nechala soupeře, aby z hloubi pole vyslal kolmici na Adriana, který využil špatného postavení stoperů Plzně a neskutečně lacinou brankou domácím radost vzal.

Podobné díry mívala Plzeň v defenzivě už na podzim, nový trenér Uhrin v průběhu zimní přípravy často mluvil o tom, že právě tyhle průchozí tunely se pokusí odstranit.

Ovšem zjevně se to zatím nepodařilo dokonale. A Mircea Lucescu měl z podzimu dokonale načteno, kde je Viktoria nejzranitelnější.

Hlavu vzhůru, v obou případech platí, že nic není ztraceno. Ovšem vyšší karty rozhodně drží před odvetami soupeři...

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

reklama