Plzeň ztratila remízou v Příbrami. Slavia musela otáčet

26. 7. 2014 18:55
Fotbalisté Plzně v prvním kole Synot ligy pouze remizovali v Příbrami 2:2. Úspěšně vstoupil do sezony Jablonec, který doma porazil Brno 2:0.
Matúš Kozáčik lovil míč ze sítě dvakrát
Matúš Kozáčik lovil míč ze sítě dvakrát | Foto: CPA Eduard Erben

Příbram - Liga sotva začala a fotbalisté Plzně už ztrácí na loňského šampiona Spartu první body. V sobotu totiž pouze remizovali v Příbrami 2:2. Úspěšně vstoupil do sezony Jablonec, který doma porazil Brno 2:0.

Nováček z Hradce poprvé na domácí půdě remizoval s Teplicemi 0:0.

Duel Slovácka se Slávií skončil obratem Pražanů, kteří dokázali zareagovat na gól Trávníka z prvního poločasu, když mezi 73. a 77. minutou skórovali Škoda a Balaj.

Plzeň dvakrát vedla

Trenér Plzně Dušan Uhrin mladší po prohře 0:3 v Superpoháru se Spartou udělal hned pět změn v sestavě, když posadil reprezentanty Koláře, Rajtorala, Hejdu, Tecla a také Kovaříka, naopak poprvé v soutěžním utkání za Plzeň nastoupil jiný reprezentant Vaněk či navrátilec z Bundesligy Pilař.

V útoku dostal šanci zkušený Bakoš a hned se odvděčil gólem. Už v sedmé minutě poslal kapitán Horváth hezký centr za obranu, kam si nabíhal právě nepokrytý slovenský útočník a propálil gólmana Boháče. Pro Bakoše, který se v minulé sezoně potýkal se zdravotními problémy, to byl první ligový gól od září a teprve druhý za posledních 15 měsíců.

V 19. minutě mohla Plzeň zvýšit, ale aktivní Vaněk po náběhu za obranu trefil jen tyč. Naopak vzápětí mohlo udeřit na druhé straně, když se Řezníček řítil se dvěma spoluhráči proti dvěma plzeňským obráncům, ale přečíslení nevyřešil dobře a jeho střelu zablokoval Procházka.

Příbram se však dočkala vyrovnání těsně před poločasem, dlouhý nákop do vápna z přímého kopu přiťukl Pilík Zápotočnému a příbramský kapitán propálil vše před sebou.

Horváth konečně proměnil penaltu

Jenže ještě do odchodu do kabin odpověděl i plzeňský kapitán Horváth. Bakoš po hezké individuální akci vypálil, brankář Boháč střelu neudržel a následně fauloval Petrželu, který byl u vyraženého míč první. K nařízené penaltě se postavil Horváth a střelou do středu protrhl plzeňské penaltové prokletí.

Příbram se ale nevzdala a po změně stran znovu dokázala srovnat. Pilík poslal křížný pas za obranu, kam si nabíhal Řezníček a příbramský kanonýr z úhlu mířil přesně pod břevno.

Zaskočená Plzeň na chvíli vypadla ze hry a nedařilo se jí strhnout vedení zpět na sou stranu. Naopak Příbram ještě několikrát zahrozila, ale své akce nedotáhla k úspěšnějšímu konci.

A když Plzeň nevytěžila nic ani ze závěrečného tlaku, odvezla si jen bod. Nenaladila se tak ideálně na 3: předkolo Evropské ligy, které ji čeká už ve čtvrtek v Rumunsku proti Petrolulu Ploješť.

"Ve druhé půli už kluci nehráli dopředu, jen drželi míč. Takhle se o vítězství nehraje. Budeme si muset promluvit. Jasně vyhrané utkání jsme si pokazili sami," kritizoval trenér Plzně Dušan Uhrin. "Pozdě chodíme do situací, váháme, je to laxní. Musíme to vyřešit, protože kdybychom takhle laxní byli v Evropské lize, tak to v Rumunsku nedopadne dobře," dodal.

Slavia otočila během čtyř minut

Trenér Slovácka Habanec nechal jen na lavičce novou posilu Kaloudu, ve středu pole dal přednost talentovanému Trávníkovi. Právě Trávník se již v 6. minutě ocitl sám před brankářem Hrubešem, šanci svou zbrklostí zahodil

Slavia, která v létě prošla rozsáhlou obměnou a nastoupila poprvé pod vedením staronového trenéra Miroslava Beránka, hrála zezadu a spoléhala na rychlé brejky. Právě po jednom z nich Juhar našel volného Milana Škodu, který hlavičkoval do tyče.

Slovácko však přeci jen dokázalo územní převahu využít. Postaral se o to ve 33. minutě Trávník, kterému po Radově centru přihrál v pádu hlavičkou Kerbr.

Po přestávce tlak domácích zesílil, ale bez výsledku. Slavia se ke kloudnější akci dostala až v 73. minutě a hned z toho bylo vyrovnání, když se po rohu trefil Škoda. Branka do té doby suverénním Slováckem otřásla a o čtyři minuty bylo ještě hůř, protože po chybě obrany Balaj strhnul vedení na stranu Pražanů.

Slovácko se sice v závěru nadechlo k náporu a pokusilo se vyrovnat, ale bez výsledně a počtvrté za sebou vstoupilo do nové sezony porážkou.

Jablonec s Brnem nezaváhal

Severočeši k zápasu nastoupili bez obou největších letních posil. Záložníka Tomáše Hübschmana nepustilo do hry zranění, útočník Tomáš Jun zůstal jen mezi náhradníky.

Domácím to ale vůbec nevadilo a od první minuty plnili roli favorita. Diktovali tempo hry, ale do šancí se nedostávali. A tak první branka padla po nenápadné akci Čížka, jehož střela zpoza vápna přeletěla brněnského gólmana Hladkého.

Po přestávce se tempo nezlepšilo, přesto mohl Jablonec zvýšit vedení. Po špatném odkopu Hladkého se do brejku dostal Doležal, ale míč si příliš předkopl a brněnský gólman včas vyběhl. Vzápětí se do úniku řítil Čížek, ale ani on neuspěl.

Po necelé hodině hry se první střely dočkali hosté a hra dostala náboj. Nejprve za Jablonec, za který v 61. minutě přišel na hřiště Jun a v české lize se představil po šesti letech, mířil těsně vedle Doležal a hned z protiútoku bylo Brno blízko vyrovnání, jenže Pašek poslal míč jen do břevna.

Aktivní fotbal se hrál i nadále a Zbrojovka se čím dál víc tlačila za vyrovnáním. Tři minuty před koncem na to však doplatila, když Doležal prostrčil míč na Pospíšila a ten pojistil vítěznou premiéru trenéra Šilhavého na severočeské lavičce.

Teplice nováčka příliš neprověřily

Hradec se pokusil favorita zaskočit rychlou hrou po stranách. Díky rychlosti nejvíc hrozil nalevo Halilovič, který byl v prvním poločase u obou největších šancí domácích. Nejprve po jeho akci střílel nad Černý a podruhé Halilovč sebral po přímém kopu Teplic míč, utekl až k pokutovému území, na jeho přihrávku ale nováček v hradeckém útoku Prokeš nedosáhl.

Teplice zahrozily před přestávkou jen jednou a dokonce daly gól. Jenže Ljevakovič podle rozhodčího Proskeho poslal míč do sítě rukou a místo branky tak hostující záložník oslavil svůj 150. start v české lize žlutou kartou.

Po přestávce se hosté zlepšili a hodně jim k tomu pomohl příchod záložníka Vůcha. A právě on byl u největší teplické šance, po chybě obránce Holeše ale zaváhal a nepovedla se mu přihrávka na úplně volného Litsingiho.

V závěru mohl vítězství na stranu nováčka strhnout střídající Dvořák, jenže po dalším skvělém centru Haliloviče však mířil jen do připraveného brankáře Grigara.

1. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Viktoria Plzeň 2:2 (1:2)

Branky: 43. Zápotočný, 63. Řezníček - 7. Bakoš, 45.+1 Horváth z pen. Rozhodčí: Hrubeš - Jiřík, Hock. ŽK: Boháč, Řezníček, Pilík.

Příbram: Boháč - Sus, Hájovský, Zápotočný, Neves - Mareš (86. Švancara), Tarczal, Hnaníček, Pilík - Řezníček (69. Kraut), Slepička (65. Danoski). Trenér: Čuhel.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, R. Hubník, Procházka, Limberský - Hrošovský (56. Hořava), Horváth - Petržela, Vaněk, Pilař (82. Kovařík) - Bakoš (74. Tecl). Trenér: Uhrin.

Baumit Jablonec - Zbrojovka Brno 2:0 (1:0)

Branky: 37. Čížek, 87. Pospíšil. Rozhodčí: Královec - Moláček, L. Zeman. ŽK: Hladký (Brno). Diváci: 4152.

Jablonec: Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, Novák - Kopic (82. Fantiš), Loučka - Pospíšil, Rossi, Čížek (61. Jun) - Doležal (89. Kubista). Trenér: Šilhavý.

Brno: Hladký - Jugas, Malík (76. Vávra), Košťál, Schuster - Pašek, Zavadil, Fischer (69. Mezlík), Hyčka (72. Lutonský) - Markovič, Sýkora. Trenér: Kotal.

Hradec Králové - FK Teplice 0:0

Rozhodčí: Proske - J. Paták, Pilný. ŽK: Rolko, Štípek, Križko - Ljevakovič, Matula, Jablonský, Lüftner. Diváci: 4040.

Hradec: Koubek - Holeš, Križko, Rolko, P. Mareš - Janoušek, Kotiš - Štípek (80. Malinský), P. Černý (68. Kulič), Halilovič - Prokeš (61. Dvořák). Trenér: Prokopec.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jablonský, Krob - Ljevakovič, Matula - Nivaldo, Jirásek (56. Vůch), Litsingi - Mahmutovič (70. Fenin). Trenér: Ščasný.

1. FC Slovácko - Slavia Praha 1:2 (1:0)

Branka: 33. Trávník - 73. Mil. Škoda, 77. Balaj. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Vysloužil. ŽK: Došek, Šumolikoski. - Zmrhal, Balaj. Diváci: 5320.

Slovácko: Heča - Kuncl, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski (90. Břečka) - Diviš, Valenta (77. Kalouda), Trávník (81. Havlík), Kerbr - Došek. Trenér: Habanec.

Slavia: Hrubeš - Mikula, Latka, Bílek, Juhar - Dobrotka (71. Piták), Gecov (46. Baéz) - M. Černý, Mil. Škoda, Petr (40. Zmrhal) - Balaj. Trenér: Beránek.