9. 5. 2015 21:04
Plzeňští vyhráli na Spartě 2:0 díky brankám Holendy a Hubníka.
Radost plzeňských fotbalistů.
Radost plzeňských fotbalistů. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Viktoria Plzeň má na dosah zisk mistrovského titulu. Západočeši v klíčovém utkání jarní části Synot ligy zvítězili na hřišti Sparty Praha 2:0 a svůj náskok v čele tabulky tři kola před koncem navýšili na šest bodů a mistrovský vavřín může slavit už v příštím kole, pokud doma porazí Jihlavu.

O své výhře rozhodli svěřence trenéra Koubka ve druhém poločase, kdy se trefili Jan Holenda a Roman Hubník.

"Měl jsem dát v prvním poločase gól a zápas by se vyvíjel jinak. Bohužel jsem trefil gólmana, který rychle vyběhl, já si to špatně zpracoval," prohlásil po zápase v rozhovoru pro Českou televizi domácí záložník Ladislav Krejčí.

Sparta začala lépe

Spartě se herně povedl vstup do zápasu. Měla převahu a i první náznaky šancí. Plzeň se soustředila především na obranu. První gólovku měli ve 22. minutě ale právě hosté. Pilařův centr odvrátil Brabec jen k Holendovi, ale ten z úhlu pálil nad.

Sparta se do jednoznačné příležitosti dostala o chvilku později, když Kovařík při odkopu napálil protihráče, od něhož se míč odrazil k volnému Lafatovi a ten z voleje těsně minul horní roh branky.

Sparta stupňovala tlak a otevřít skóre mohla i šest minut před pauzou. Dočkal potáhl balon, uvolnil Krejčího, který šel ze strany sám na Kozáčika, ale plzeňský gólman vyběhnutím zmenšil úhel a střela ho trefila do nohy. Letenští před přestávkou mocně tlačili a Západočeši mohli být rádi, že šli do kabin s bezbrankovou remízou.

Vstup do druhé půle ale vyšel Viktorii skvěle. V 52. minutě se Holenda u rohového praporku uvolnil přes Holka, navedl si míč na střelu a s pomocí Costovy drobné teče překonal Štěcha. Dal svůj druhý ligový gól za Plzeň.

Letenští už neměli v závěru tlak

Sparťanský trenér Ščasný okamžitě reagoval a místo Krejčího poslal na trávník Konatého. Vzápětí měl na hlavě vyrovnání Brabec, ale hlavičku poslal přímo do středu, kde ji vyboxoval Kozáčik.

Jinak ale Letenští neměli takový tlak jako v závěru první půle a v 69. minutě přišlo rozhodnutí. Kovařík poslal z přímého kopu centr na hranici malého vápna, kam si naběhl Hubník a hlavou usměrnil míč s pomocí tyče do sítě.

Třetí gól málem zaskočeným domácím zasadil Holenda, jenže z voleje překopl. Deset minut před koncem mohl ještě zdramatizovat závěr Kadeřábek, ale Kozáčik ho vychytal. Plzeň tak na Letné vyhrála poprvé po předchozích třech soutěžních porážkách.

"V první půli jsme si moc se Spartou nevěděli rady, přehrávala nás. O pauze jsme si něco řekli a zlepšili hru. Pomohlo nám i štěstí, protože ten můj gól skončil v bráně jen díky teči," přiznal po výhře Jan Holenda.

27. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)

Branky: 52. Holenda, 69. R. Hubník. Rozhodčí: Borbalán - Martínez, Prieto (všichni Šp.). ŽK: Lafata, Konaté, Costa, Matějovský, Dočkal - Vaněk, Hořava, Rajtoral, Limberský. Diváci: 18.632.

Sparta: Štěch - Kadeřábek, J. Brabec, Holek, Costa - Vácha, Matějovský - Kadlec (75. Řezníček), Dočkal, L. Krejčí (54. Konaté) - Lafata. Trenér: Ščasný.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Pilař (86. Petržela), Vaněk, D. Kolář (90. Baránek), Hořava, Kovařík - Holenda (82. Mahmutovič). Trenér: M. Koubek.

1. Plzeň 27 21 3 3 61:19 66
2. Sparta 27 19 3 5 48:16 60
3. Jablonec 26 16 6 4 48:19 54
4. Mladá Boleslav 26 12 4 10 37:31 40
5. Příbram 27 11 6 10 34:37 39
6. Teplice 27 9 10 8 38:28 37