reklama

Sparta zahajuje éru dominance, Plzeň musí zlepšit přístup

Horváth a Matějovský ve vzájemném souboji v utkání superpoháru. Horváth a Matějovský ve vzájemném souboji v utkání superpoháru. autor: CPA Eduard Erben
Přečtěte si prognózy fotbalových expertů před zahájením nového ročníku Synot ligy.

Praha - Uvidíme znovu souboj dvou nejlepších týmů o ligový titul, s tím, že mnohem lepší předpoklady než Viktoria Plzeň má letos obhájce titulu, tedy pražská Sparta. Tak se dají shrnout prognózy fotbalových expertů před zahájením nového ročníku Synot ligy.

Lavičkova squadra vypadá po úvodních dvou duelech sezony suverénně. Může rozjetou Spartu vůbec někdo ohrozit? A může to být ještě někdo jiný kromě Plzně? Martin Frýdek se domnívá, že tým z Letné bude v nadcházející sezoně jasně dominovat.

Sparta jako v devadesátých letech?

"V loňské sezoně se Sparta prezentovala výborným fotbalem a teď na začátku nové je to snad ještě lepší. Věřím, že po těch trochu hluchých letech zase nastává období, kdy bude letenský tým suverénně dominovat, stejně jako my v devadesátých letech," řekl serveru Aktuálně.cz Frýdek, který oslavil v rudém dresu pět mistrovských titulů mezi lety 1991 a 1997.

Podle prvního utkání 2. předkola Ligy mistrů proti Tallinnu, v němž Sparta nasázela sedm gólů a jednoznačného vítězství v superpoháru s Plzní je sice těžké něco hodnotit, Pražané však dle Frýdkova mínění ukázali přinejmenším skvělou pohodu.

"Fotbalově to bylo výborné, v týmu vládne neskutečně pozitivní atmosféra," uvedl Frýdek. Právě nepohoda a rozhádaný tým byly v minulosti jednou z hlavních příčin sparťanského neúspěchu.

Frýdka Plzeň velmi zklamala

"Jestli pojedou nadále v takovém laufu, nedovedu si představit, že by je mohl někdo ohrozit," dodal expert. Pokud by měl Frýdek jmenovat největší konkurenty Sparty, zmiňuje sice Plzeň, ovšem s velkým otazníkem.

"Plzeň mě v superpoháru strašně zklamala, za trenéra Vrby hrála krásným ofenzivním stylem, ale teď se mi herně vůbec nelíbí." I proto si Frýdek myslí, že se v souboji o druhé místo může zrodit překvapení.

"Někdo se tam klidně může vyhoupnout, za černého koně považuji Jablonec a také třeba Ostrava nevypadá vůbec špatně," dodal fotbalový trenér.

Táborský: Plzeň se musí zlepšit

Vladimír Táborský považuje Plzeň stále za jediného vážného konkurenta Sparty. Tým kouče Dušana Uhrina se ale musí výrazně zlepšit.

"Přestože Plzeň hladce prohrála v superpoháru, má dostatečnou kvalitu kádru na to, aby Spartě zatopila. Kvalita kádru ovšem sama o sobě nestačí, u Viktorie musí rychle nastat zlepšení na všech frontách," uvedl Táborský.

Další týmy podle jeho názoru nemají příliš valné šance dva dlouhodobě nejlepší české celky ohrozit. "Jablonec dobře posílil, Mladá Boleslav také, ovšem nemyslím si, že by mohly Spartu a Plzeň ohrozit."

Vágner by Viktorii nezatracoval

Rovněž někdejší útočník Viktoriánů Robert Vágner vyzývá západočeský celek k úplně jinému přístupu, než tomu, kterým se Uhrinovi hoši prezentovali v superpoháru.

"Někteří hráči Plzně předvedli opravdu špatný výkon, chyběl mi tam bojovnější duch. Přesto tam byly světlé momenty. Plzeň bych rozhodně nezatracoval. Sparta má v poslední době sice výsledkovou dominanci, ale rozhodně si nemyslím, že i tu herní," podotkl Vágner.

"Je to všechno v hlavách hráčů. Tým by měl být sehraný, zůstává pohromadě, navíc se vracejí hráči jako je Rajtoral, Pilař či Petržela. Věřím, že Plzeň to zvládne a Spartě bude výrazně konkurovat," dodal expert.

Ani on si nemyslí, že by dvojici top celků ohrozil někdo jiný. "Jablonec bude nesehraný, Teplice budou kousat, ale dlouhodobě tu nejvyšší výkonnost neudrží," poznamenal Vágner.

reklama