Plzeň sahala po zázraku, byl z toho jen důstojný konec v EL

FOTO I přes vyřazení si Plzeň vítězný doutníček zasloužila
Kouč Dušan Uhrin překvapil a jen na lavičce nechal kapitána Pavla Horvátha. Plzeňský lídr nenastoupil v pohárech v základní sestavě Viktorie teprve potřetí.
Místo něj dal trenér šanci slovenskému mladíkovi Patriku Hrošovskému, pro kterého to byla premiéra na evropské scéně.
Viktoria potřebovala dohánět manko a začala aktivně. Už po třech minutách mohl vykřesat naději na zvrat Kolář, po Ďurišově centru ale mířil z malého vápna mimo.
Pak napřáhl Hořava a brankář Lopes byl rád, že tečovaná střela do jeho protipohybu mířila těsně vedle tyče.
20. 3. 2014 20:50
Spanilou jízdu fotbalistů Plzně v Evropské lize dnes utnul Olympique Lyon. Po porážce 1:4 ve Francii domácím po bojovném výkonu triumf 2:1 na postup nestačil.

Plzeň - Spanilou jízdu fotbalistů Plzně v Evropské lize dnes utnul Olympique Lyon. Západočeši sahali po smazání manka 1:4 z prvního zápasu, nakonec ale vyhráli jen 2:1.

Do kabin odcházela Viktorka za stavu 0:1 po gólu Gomise. Po přestávce se ale neuvěřitelně nastartovala, nejprve srovnal Kolář, po něm otočil Tecl. Stejný hráč neproměnil penaltu a Wágner v závěru trefil břevno.

"Ani jsem nevěřil, že čtyři góly dáme, ale mohly padnout, nedali jsme penaltu, pak to ještě mohlo být zajímavé. Ale zápas nám ukázal, že můžeme hrát i s takovým týmem, jakým je Lyon," hodnotil utkání v rozhovoru pro Českou televizi trenér Plzně Dušan Uhrin.

Zápas jsme sledovali živě ZDE

Kouč Dušan Uhrin překvapil a jen na lavičce nechal kapitána Pavla Horvátha. Plzeňský lídr nenastoupil v pohárech v základní sestavě Viktorie teprve potřetí. Místo něj dal trenér šanci slovenskému mladíkovi Patriku Hrošovskému, pro kterého to byla premiéra na evropské scéně.

Gomis na oko pohřbil naděje

Pak napřáhl Hořava a brankář Lopes byl rád, že tečovaná střela do jeho protipohybu mířila těsně vedle tyče. V další slibné šanci pálil Petržela po standardce nad. V 27. minutě si mohl Lyon přiblížit postup ještě víc. Po přímém kopu hlavičkoval Tolisso a domácí zachránila tyč. Z dorážky netrefil bránu Briand.

Jinak Plzeň hrála mnohem lépe než v předešlých třech soutěžních zápasech, v nichž nedokázala zvítězit. Jenže ji trápila koncovka. Dokumentovala to 35. minuta, kdy se Čišovský dostal až před Lopese, obrovskou šancí ale pohrdl a jen trefil hostujícího gólmana.

Zahazování šancí se domácím krutě vymstilo. Už se zdálo, že v první půli gól nepadne, když se ve vápně uvolnil Gomis a křížnou přízemní střelou překonal Bolka.

Viktoria musela v druhé půli vstřelit čtyři branky, aby dotáhla duel aspoň do prodloužení. Lyon už jednou na české půdě 1:4 prohrál, před dvanácti lety podlehl v Poháru UEFA Liberci a překvapivě vypadl. Zdálo se, že dnes má Lyon situaci plně pod kontrolou. Jenže Plzeň se nevzdala a povedlo se jí zápas ještě pořádně zdramatizovat.

Tecl trefil stejnou tyč jako Horváth

Čišovského ještě vychytal Lopes, ale po hodině hry už dokázal po Hrošovského asistenci srovnat Kolář. Za dvě minuty Západočeši otočili skóre, po centru se s přispěním tyče prosadil hlavou Tecl.

Plzeň v tu chvíli potřebovala ještě dva góly a publikum ji vybičovalo k drtivému tlaku. Ten mohl korunovat dvacet minut před koncem Tecl, jenže po faulu na Ďuriše neproměnil penaltu. Z pokutového kopu trefil stejnou tyč jako Horváth v nedělním utkání se Slováckem.

Viktoria neustávala v náporu a Lyon držel nad vodou pouze famózně chytající Lopes. Nejprve zneškodnil dalekonosnou bombu Čišovského a pak téměř zázračně zakročil na čáře proti Wágnerovi. Ten ještě v nastavení trefil břevno. Plzeň zlomila sérii tří soutěžních zápasů bez výhry, přes vyřazení ji za vynikající výkon vyprovázely ovace vestoje a ohňostroj vedle stadionu.

Odvetný zápas osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Olympique Lyon 2:1 (0:1)

Branky: 60. Kolář, 62. Tecl - 45.+3 Gomis. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Limberský, Čišovský - M. Lopes, Briand. Diváci: 10.352. První zápas: 1:4, postoupil Lyon.

Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hrošovský, Hořava - Petržela (77. Wágner), Kolář (74. Bakoš), Ďuriš (84. Končal) - Tecl. Trenér: Uhrin ml.

Lyon: A. Lopes - M. Lopes (61. Bedimo), Biševac, B. Koné, Dabo - Ferri, Gonalons, Tolisso (77. Mvuemba) - Gourcuff - Gomis (84. Malbranque), Briand. Trenér: Garde.