Plzeň se na vítězství nadřela, Sparta smetla Olomouc čtyřmi góly

20. 9. 2015 15:51
Fotbalisté mistrovské Plzně v sedmém kole první ligy porazili Bohemians 1905 díky gólu Slováka Michala Ďuriše 1:0 a i v šestém soutěžním duelu pod trenérem Karlem Krejčím vyhráli bez inkasované branky. Viktoria na hřišti pražského týmu naplno bodovala poprvé po šesti letech. "Klokani" se znovu nedočkali premiérové výhry v sezoně a v tabulce jsou předposlední.
Radost fotbalistů Sparty
Radost fotbalistů Sparty | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Už na 14:0 se vyšplhalo skóre trenéra Karla Krejčího poté, co přišel na lavičku fotbalové Plzně. V neděli jeho svěřenci v sedmém ligovém kole porazili Bohemians Praha 1905 těsně 1:0. O jediný gól se postaral útočník Michal Ďuriš. Viktoria na hřišti pražského týmu naplno bodovala poprvé po šesti letech.

Dobře se vedlo také dalšímu českému zástupci v evropských pohárech. Sparta doma rozstřílela Olomouc 4:0 a udržela si tak tříbodový náskok na Plzeň. Spartu poslal už po čtvrthodině hry do vedení povedenou střelou z dálky Josef Hušbauer, ještě do poločasu zvýšili David Lafata a z penalty Bořek Dočkal, který po změně stran přidal další gól po parádním sólu.

Do třetice vyhrál také Liberec, který si hravě poradil Příbramí 3:0. Slovan poslal v 26. minutě do vedení Lukáš Pokorný, hned po pauze si dal vlastní gól Radek Dosoudil a skóre uzavřel Albánec Herolind Shala. Severočeši si tak spravili chuť po čtvrteční porážce 0:1 v Evropské lize s Bragou, udrželi ligovou neporazitelnost a na druhém místě tabulky ztrácí dva body na vedoucí Spartu. Naopak Příbram ve třech z posledních čtyř kol získala jen bod a je dvanáctá.

V Ďolíčku bylo k vidění 10 rohů za 30 minut

Západočeši, kteří v Ďolíčku na konci minulého ročníku prohráli 2:3, útočili hlavně po pravé straně, kde tentokrát od začátku nastoupil Petržela. Plzeňský záložník v úvodu po individuálním průniku zamířil nad branku, Ďurišův pokus v šestnáctce zase na poslední chvíli zablokoval Šmíd.

V první půlhodině diváci viděli dohromady hned deset rohů. Po jednom z nich zamířil z voleje nad břevno Limberský, který ve 29. minutě pronikl do domácí šestnáctky a střelou z úhlu vyzkoušel pozornost brankáře Zlámala.

O chvíli později si první velkou šanci vypracovali domácí. Po Gajičově akci Schick ťuknul míč pod gólmanem Kozáčikem na zadní tyč, kam se však nestihl dostat žádný hráč Bohemians. Těsně před pauzou ještě Kozáčik chytil Acostovu ránu z dálky.

Plzeň ve druhé půli nejprve zahrozila Vaňkovým nepřesným volejem a v 63. minutě otevřela skóre. Limberský v šestnáctce našel Ďuriše, jenž sice napoprvé trefil Škerleho, ale jeho druhý pokus už zapadl přesně k tyči.

Slušnou šanci na vyrovnání měl v 72. minutě Acosta, který však s Kozáčikem přehodil i jeho branku. V závěru mohl přidat plzeňskou pojistku Vaněk, ale opět přestřelil. I tak si Viktoria na konci těsný náskok bez větších problémů pohlídala.

Sparta spustila kanonádu už v poločase

V brance Sparty se poprvé od začátku srpna a utkání s Ostravou objevil Štěch, který nahradil jedničku Bičíka. Z první vážnější střely ale udeřila Sparta. Hušbauer trefil skákavý míč z 25 metrů tak ideálně, že i když trefil střed branky, tak míč přeplachtil povylezlého gólmana Buchtu a zapadl přesně pod břevno.

Gólman Sigmy neměl svůj den. Ve 25. minutě Sparta zakombinovala, Dočkal poslal na zadní tyč centr, který Buchta podskočil a Lafata hlavou zamířil do prázdné branky. Trefil se tak už v devátém ligovém utkání za sebou a vylepšil vlastní rekord.

Deset minut před půlí pak Krejčí pronikl do vápna a po jeho souboji s Vepřekem sudí Nenadál odpískal přísný pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Dočkal.

Sigma se neprobrala ani po poločase. V 55. minutě naopak mohl zvýšit znovu Lafata, který se ocitl sám před Buchtou. Ten ale napravil předchozí zaváhání a střelu vyrazil. Míč sice plachtil do branky, ale Hála ho vyhlavičkoval i za cenu zranění. Chvíli na to hlavičkoval volný Costa, ale Buchta znovu zasáhl.

Hosté se k první vážnější střele dostali v 66. minutě, ale Petr místo branky trefil kotel fanoušků na horní tribuně. Sigmě to ale pomohlo se alespoň trochu chytit a začala být nebezpečnější směrem dopředu.

Otevřenější obrany ale využil Dočkal, který předvedl fotbalovou parádu. Po sólu prostrkával na Lafatu, který ale byl v ofsajdu a nezapojil se do hry. Míč si tak doběhl sám Dočkal, šel sám na gólmana a zakončil efektním obloučkem.

Slovan s Příbramí neměl problém

Liberec se po čtvrtečním nezdaru chvíli rozkoukával a Příbram s ním v úvodní části první půle hrála v poli vyrovnaně. Jenže všechno změnila situace ve 26. minutě, kdy Slovan z první větší šance v utkání otevřel skóre.

Hovorkův pas z hloubi pole vrátil před bránu hlavou Bartl a pohotový Pokorný z halfvoleje umístil míč do sítě. Liberecký stoper se dočkal druhého ligového gólu v kariéře.

Dvě minuty po pauze Severočeši zvýšili. Bartl zacentroval do vápna a Dosoudil pod tlakem Rabušice zamířil hlavou do vlastní sítě. Do soupeřovy branky se zkušený příbramský stoper v 84 zápasech české ligy ještě netrefil.

Příbram hodinu předváděla v útoku podobně slabý výkon jako v minulém kole při domácí prohře 0:4 s Plzní, až pak začala hrát. Koubka protáhl dalekonosnou střelou Rezek, vzápětí libereckého gólmana nepropálil Suchan. V 66. minutě šel po Rezkově kolmici sám na Koubka Pilík, ale trefil jen tyč a Hadaščokovu dorážku do prázdné branky zastavil Hovorka.

V době, kdy snížení viselo ve vzduchu, přidal Liberec třetí gól. Po centru zprava se ve vápně zorientoval Albánec Shala a z otočky zaznamenal svou první branku v české nejvyšší soutěži, kterou zpečetil třetí ligovou výhru Liberce po sobě.

7. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)
Branka:
63. Ďuriš. Rozhodčí: M. Paták - Mencl, Pelikán. ŽK: Akulinin - Kučera. Diváci: 5000 (vyprodáno).

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Šmíd, Havel - Jindřišek, Gajič (82. Čížek) - Kostka (72. Mosquera), Acosta - Mikuš (67. Akulinin), Schick. Trenér: Pivarník.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, Baránek, Procházka, Limberský - Hrošovský, Vaněk - Petržela (69. Kopic), Hořava (56. Holenda), Kovařík - Ďuriš (85. Kučera). Trenér: K. Krejčí.

Sparta Praha - Sigma Olomouc 4:0 (3:0)
36. z pen. a 74. Dočkal, 14. Hušbauer, 25. Lafata. Rozhodčí: Nenadál - Mokrusch, Dobrovolný. ŽK: Krejčí, Costa - Cana. Diváci: 7722.

Sparta: Štěch - Frýdek, Holek, Costa, Hybš - Dočkal, Matějovský (72. Mareček), Hušbauer (59. Fatai), Jiráček, L. Krejčí - Lafata (77. Paixao). Trenér: Ščasný.

Olomouc: M. Buchta - Hála, Rajnoch, Radakovič, Vepřek - Petr, Cana, Plšek, Navrátil (80. Štěpán) - Halenár (46. Houska) - Malec (60. Vašíček). Trenér: Kalvoda.

Slovan Liberec - 1. FK Příbram 3:0 (1:0)
26. Pokorný, 47. vlastní Dosoudil, 67. Shala. Rozhodčí: Hrubeš - Pilný, Arnošt. ŽK: Sus, Končal (oba Příbram). Diváci: 3527.

Liberec: Koubek - Coufal, Hovorka, Pokorný, Bartošák - Pavelka, Sýkora - Bartl (73. Jefremov), Shala (81. Bakoš), Josef Šural (70. Kerbr) - Rabušic. Trenér: Trpišovský.

Příbram: Hruška - Sus, Dosoudil, Zápotočný, Divíšek - Hnaníček - Pilík, Suchan (79. Januška), Rezek, Štípek (66. Končal) - Hadaščok (81. Barák). Trenér: Tobiáš.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16